Reklamlar
ASP GİRİŞ 2

ASP GİRİŞ 2 » ASP sayfaları web sunucusu altında çalışan, içindeki scriptler sayesinde aktif olarak web sayfası oluşturan ve oluşturduğu sayfayı sunucuya bağlanmış

Gönderen Konu: ASP GİRİŞ 2  (Okunma sayısı 4401 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

 • Administrator
 • General
 • *****
 • İleti: 24517
 • Karma: +3/-1
  • Profili Görüntüle
  • Toplist Ekle Site Ekle

ASP GİRİŞ 2
« : Nisan 30, 2009, 03:56:31 ÖS »
ASP sayfaları web sunucusu altında çalışan, içindeki scriptler sayesinde aktif olarak web sayfası oluşturan ve oluşturduğu sayfayı sunucuya bağlanmış olan internet browser' ına gönderen interaktif sayfalardır. Internet ortamında çalıştığı için herkesin aşina olduğu aşağıdaki temel elemanları kullanır:
ASP, 1996 yılının Kasım ayında Microsoft’un bir Active Platform dizaynını açıklaması ile doğdu. Active Platform, Microsoft’un bir masaüstü bilgisayar ile bir server bilgisayarın nasıl haberleşmesi gerektiği konusundaki fikirlerini yansıtmaktadır. Active Desktop ve Active Server olarak iki bölümden oluşur. Active Desktop client tarafını ya da HTML sayfalarının bir web browser üzerinde izlendiği kullanıcı tarafını temsil etmektedir. Active Server ise server tarafı componentini temsil etmektedir. Server tarafından işlenen sayfalar da Active Server Pages adını almaktadır.
Microsoft’un dökümanları ASP’yi “dinamik, interaktif, yüksek performanslı Web server uygulamalarını yaratıp çalıştırmak için kullanabileceğiniz bir server tarafı scripting ortamı” olarak tanımlamaktadır. ASP dosyaları sade HTML dosyalarının verebileceğinden çok daha yüksek seviyede interaktiflik sağlayabilmek için HTML’i, scriptleri ve ASP kodlarını birleştirmektedir. ASP ile Windows NT üzerinde çalışan programcılar dışarıdan gelen bilgileri temel alarak sayfalarının nasıl görüntüleneceğini düzenleyebilirler. Her hafta farklı bir resim veya kullanıcının yaşına göre bilgi gösterilebilir. Durum dallanması (Condition Branching) olarak adlandırılan bu işlem ASP’ye belirli durumlar karşısında ne göstereceğine karar verme olanağı sağlamaktadır.
Diğer yanda HTML’in bunu yapmak için hiç bir şansı yoktur. Çünkü HTML sadece gösterme amaçlı bir dildir. Gerçek hayatta genellikle kullanıcılarınızın tecrübelerine bağlı olarak farklı içeriklere sahip olan sayfalar sunmak isteyeceksiniz. Bunun için önce karar verme yeteneğine sahip olmanız lazım.
DOSYALAR NASIL İŞLENİR?
Normalde HTML dosyaları client tarafında (yani kullanıcının web browserında) işlenmekedir. Microsoft’un Active Server Platform’u sayesinde artık server tarafı da dosyaları işleyebilecektir. Burada server’ın işlemesinden kasıt bir dosyanın kullanıcının browser’ında gösterilmeden önce server tarafından bazı temel adımların tamamlanmasıdır:
 
Dosyanın uzantısına bakar. Eğer dosya .html ya da .htm gibi standart bir uzantıya sahipse server dosyayı browser’a gönderir. Eğer dosya .asp (ya da .asa) gibi bir uzantıya sahipse server dosyayı açar ve içinde ASP kodunu belirten tag’ları aramaya başlar. ASP kodu özel tag’lar dahilinde yazılır; "<%" kodun başlangıcını," %>" ise kodun bitişini gösterir.
 
Server bu işaretlerin dahilindeki kodu işleme koyar ve onun yerine HTML kodu yazar. Bu HTML kodu kullanıcının ayarları ile bilgiye ya da client tarafındaki diğer durumlara dayanmaktadır.
 
Sonuç olarak kendi orijinal ve ayrıca ASP tarafından üretilen işaretleri taşıyan sayfa kullanıcının browser’ına gönderilir.
Bir alışveriş kartı örneğini ele alalım. Bir müşterinin mağazanın kataloğundan 5 tane malzemeyi seçtiğini farzedelim. Bu seçimler satır sütunları olan bir tablo içeren bir alışveriş kartı sayfasında listelenecektir. Her sütunun en üstünde örneğin miktar, stok numarası ya da fiyat gibi bir başlık olacaktır. İçeriği müşterinin ne seçtiğine bağlı olarak değişen bu sayfayı nasıl dizayn etmeyi düşünürdünüz?
Sütun başlıkları değişmeyeceği için onlar orijinal HTML kodunun içine yerleştirilebilir. Tablonun pozisyonu da büyük ihtimalle değişmeyeceği için o da HTML dosyasına dahil edilebilir. Sayfaya ne kadar geri dönüp tekrar izlesenizde bunlar değişmeyecek olan değerlerdir.
Ancak tablonun içi alışveriş için kullanıcının ne seçtiğine bağlı olarak değişecektir. Siteye giren herkes değişik malzemeler seçebilir. Bunu gösterebilmek için ASP bilgileri bir database’den çeker ve kullanıcaya gönderilmeden önce bunları HTML kodunun içine gömer. Programcılar bu tür sayfaları “on the fly” olarak tanımlıyorlar çünkü gerçekte böyle bir sayfa yok. Bunun yerine gerektiğinde istek üzerine (on the fly) oluşturuluyor. ASP scripti statik sayfa elemanları ile database’den seçilen bilgileri birleştirerek safyanın tamamını oluşturur.
ASP’ Yİ GENİŞLETMEK İÇİN SCRIPT KULLANMAK
VBScript, JavaScript ve JScript bir HTML dosyasına eklendiğinde görüntü üzerinde değişikliklere olanak sağlayan scripting dilleridir. Bu diller genellikle client tarafında çalıştırılırlar yani başka bir deyişle kullanıcının browser’ı tarafından işletilirler.
Ancak bazı ciddi dezavantajları mevcuttur:
- Browser’a özeldirler. Yani aynı kod browser’a bağlı olarak farklı çalıştırılabilirler.
- Bir database ile ilişki (ürün kataloğu gibi) kuramazlar ve bilgi saklayamazlar.
Bu dezavantajlarına rağmen scripting dilleri kullanışlı olabilirler. Muhtmelen en iyi kullanılabilecekleri alan bilgi onaylamaktır (data validation). Mesela server’ a işleme konması için gönderilmeden önce bir giriş formu üzeinde eksik alan olup olmadığının kontrol edilmesi gibi. Bu gönder düğmesine basıldığı zaman çalışan bir script sayesinde gerçekleştirebilir. Fonksiyon formun bütün alanlarını kontrol edecek ve eğer bir alan boş bırakılmışsa kullanıcıyı bilgilendirecek şekilde bir hata mesajı gönderecektir.
Scriptler server tarafında da kullanılabilir ama genellile kullanıcı tarafında kullanılırlar. SCRIPT tag’ının bir özelliği sayesinde programcı kodun nerede çalışacağını tayin edebilir. Default olarak kod client tarafında işleme konur ancak bunu değiştirmek programcının elindedir.
COMPONENTLER VE OBJECTLER (BİLEŞENLER VE NESNELER)
Componentler ve objectler server’ın ortamı ve sistemi ile haberleşmek için kullanılan araçlardır. Bir component bir ya da birden fazla object’i içerebilir. Ve bir object de bir ya da daha fazla metod ve bir ya da daha fazla özellik (properties) içerebilir. (Metodları dilbilgisindeki fiiller özelikleri de sıfatlar olarak düşünebilirsiniz). Bir object’in bir örneğini (instance) yaratarak görevleri yapmak için metodlarını kullanabilirsiniz. Bir object’in özelliklerini değiştirmek metodlarının görevleri farklı icra etmesine sebep olur.
Bazı objectler ASP, bazıları VBScript ve bazıları da server sisteminin içine gömülmüştür. Bir uygulamayı daha rahat geliştirmek için başka componentler de yaratılabilir.
Ortak Componentler ve Objeler
Object / Component   Fonksiyonu   Kaynak
Request Object   Browser’dan gelen istekleri düzenler   ASP içine gömülmüş
Response   Browser’a gönderilen bilgiyi düzenler   ASP içine gömülmüş
Server Object   Bazı temel server servislerine erişimi sağlar   ASP içine gömülmüş
Application Object   Bir uygulamanın yaşamı için bilgileri düzenler   ASP içine gömülmüş
Session Object   Bir session’ın yaşamı için bilgileri düzenler   ASP içine gömülmüş
Text Object   Text dosyalarını kullanır   VBScript scripting object
Error Object   Hata analizi sağlar   VBScript scripting object
Dictionary Object   Lookup referans oluşturur   VBScript scripting object
File System Object   Dosya sistemlerine erişim sağlar   VBScript scripting object
Content Linking   Sitedeki sayfalara bir düzen verir   Server Component
Browser Capabilities   Browser’ının ne yapabileceğini belirler   Server Component
Ad Rotator   Sayfa üzerinde bir noktada reklamları döndürür   Server Component
Voting   Kullanıcı havuzundan bilgi toplar   Server Component
Active Database   Bir database ile iletişim kurar   Server Component
MUHTEMEL DEZAVANTAJLAR
ASP dinamik web içeriği için kuvvetli bir araç olmakla beraber diğer çözümler gibi onun da bazı dezavantajları mevcuttur. ASP sadece Windows NT ve 95 içinde çalışır. ASP kullanmak için bir Microsoft web server’ına (genellikle Internet Information Server) ihtiyaç duyulur. Diğer sunumcularda ASP için Chili!ASP adlı ürünü kullanmak gerekir. Ayrıca ASP cookie kullanmaktadır. Bu da Lynx kullanan kullanıcıların sayfalara erişememesi demektir. Gerçi günümüzde Lynx kullanan kullanıcıların sayısı oldukça az ve hedef kitlenin büyük bir kesimine hitap etmemektedir.
Durumunuza ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak ASP sizin için en iyi çözüm olabilir. ASP’nin piyasada şu an rekabet halinde bulunduğu diğer rakibinin adı Cold Fusion’dır. Allaire Grubu tarafından yaratılan Cold Fusion da sizin Access ve SQL Server gibi database’lere erişmenize olanak vermektedir. Bunun yanında Cold Fusion’ın tagları biraz kafa karıştırıcı ve hata ayıklaması biraz daha zor olabilir ve bazı kullanıcılar bellek problemleri ile karşılaşmışlardır

Mevcut teknolojiler
Başlangıçtan beri web sayfalarından veritabanına erişim için çeşitli standartlar ortaya çıkmıştır. Bu teknolojiler gün geçtikçe ilerlemekte ve daha kapasiteli hale gelmektedir. Yapısal olarak iki sınıfa ayırabiliriz.
1. Push Web Page Teknolojisi:
Statik web sayfaları kullanıcının etkileşimi ile değişmezler. Statik web sayfaları push teknolojisi olarak bilinen bir teknoloji ile oluşturulur. Push web page teknolojisinde önce sayfalarınızı yaratırsınız. Daha sonra bunu webserver üzerindeki bir dizine yüklersiniz. Daha sonra web server bunları Statik web sayfası haline getirir. Eskiden beri birçok site bu yöntemle yaratılmıştır. Bu siteler dataya dinamik olarak erişime izin vermezler. Push teknolojisi yaygın olmasına rağmen hızla gelişen Pull teknolojisi yavaş yavaş onun yerini almaktadır.
2. Pull Web Page Teknolojisi:
Pull teknolojileri SQL server’a yapılan bir query’nin karşılığı olarak dinamik olarak web sayfalarının inşa edilmesini sağlar. Bu query bir sorguyu oluşturan opsiyon kümesinden veya datayı güncelleyen standart Transact-SQL ifadeleri şeklinde olabilir. Bu erişim değişik teknikler sayesinde olur.
1.   Microsoft Internet Database Connector (IDC) dosyaları
2.   ActiveX Data Object (ADO)’lu Microsoft Active Server Pages (ASP)
3.   Microsoft Remote Data Services (RDS) (eski Advanced Data Connector-ADC)
3. SQL Server’a Diğer Erişim Metodları:
Microsoft’un şu anki yaklaşımına göre en iyi erişim metodu ADO’dur. ADO, OLE-DB uyumlu veritabanlarını sorgulamak için kullanılan erişim metodur. Siz Active Server Pages (ASP) scriptlerinizi yazarsınız, bunlar Internet Information Server (IIS) 3.0 ve daha yukarısı versiyonlarında işlenir ve kullanıcının web browser’ına gönderilir. ADO’ya yapılan çağrılar Microsoft’un VBScript programlama dili gibi server-side script ile yazılır. Sonuç olarak kullanıcıya gönderilen normal HTML kodu olduğundan karşı tarafta herhangi bir web client kullanılabilir.
Veritabanlarına ADO ile erişim, IDC dosyaları kullanarak erişime oranla çok daha kuvvetlidir ancak bunun yanında bir o kadar daha kompleksdir. ADO database erişiminiz için kodlamayı ASP dosyaları içinde yapabilir veya SQL Server' a çağrıda bulunan ayrı DLL’ler ve çalışabilir programlar şeklinde ActiveX kontrolleri yaratabilirsiniz. Bu ActiveX kontrolleri Microsoft Transaction Server’ın bir parçası olarak da çağırılabilir. Bütün bu teknolojileri ve beraber nasıl çalıştıklarını anlamak biraz zaman alabilir.
Son olarak; Microsoft Remote Data Services (RDS) olarak adlandırılan bir teknolojiye sahiptir. Bu teknoloji daha önce Advanced Data Connector (ADC) olarak biliniyordu. Bu teknoloji de veritabanlarını sorgulamak için ADO’yu kullanmaktadır ancak ActiveX kontrollerini kullanarak sizin client Web browserınız üzerinde çalışır. Bu yüzden Web browserınız ActiveX kontrollerini desteklemelidir.
Uygulama Ortamları ve Alternatifler
Web sayfanızı veritabanı ile ilişkilendirmek için bir çok alternatif vardır. Bunlar çok güçlü olmayan basit çözümlerden kullanılması güç olan çok kuvvetli araçlara kadar olan geniş bir yelpazeye sahiptir.
 
Şekil 2.1. Alternatiflerin karşılaştırılması
Yukarıdaki şekil iki koordinattan oluşmaktadır. Yatay eksen araçların özelliklerinin yeteneklerini alçaktan-yükseğe olacak şekilde derecelendirerek ölçmektedir. Dikey eksen kullanım kolaylığını gösterir ve alçaktan - yükseğe olacak şekilde derecelendirilmiştir. Her aracın matrixdeki pozisyonunu bulmak için iki eksende de karşılaştırılması yaparak değerlendirilmiştir. (Kaynak: Morrison M. “Special Edition Using Microsoft Visual Interdev” Macmillan Publishing, USA [1997]) Karşılaştırmadan da görebileceğiniz Visual Interdev .ok güçlü ve kullanımı kolay bir araçtır. Java programları ve appletleri platformlar arasında geçiş yapabilme özelliklerinden dolayı yetenek ekseninde Visual Interdev’den daha yüksek bir dereceye sahiptirler. Fakat aynı araçlar kullanım kolaylığı ekseninde ise Java programlama dilinin doğasından ötürü daha düşük değerler almaktadır.
Java, C++ benzeri bir dildir ve Visual Interdev ile karşılaştırıldığında çok kompleks kalmaktadır. Ayrıca Visual Interdev’de görsel olarak SQL sorgulamalarınızı oluşturabileceğinizden Visual Interdev’deki veritabanı araçlarının kullanımı çok kolaydır.
Visual Interdev hem web sayfası hemde uygulamalarımız için database çağrılarını oluşturmak amacıyla tek ortam sağlaması yeteneğiyle yüksek not almakatdır. IDC (Internet Database Connector) gibi daha önceki database çözümlerinde; SQL bilgilerinizi ve çağrılarınızı idare etmek için bir dosya ve HTML sayfası işlemek için ayrı bir dosya yaratmak gerekiyordu.
API, programlama yetenek ekseninde yüksek skorlar elde etmektedir ancak kullanılması diğer çözümlerden daha zordur. CGI sevenler ise karşılaştırma matrixinde CGI’ın derecesini görünce üzüleceklerdir. CGI veritabanı ilişkilendirme çözümü olarak kullanılmaya devam edecek ancak server bağlantılarının performansını arttıran API’lerin geliştirilmesi ve veritabanı uygulamamızı geliştirmek için harcadığımız süreye görsel araçların getirdiği kolaylıkların eklenmesinden sonra, CGI artık eski bir teknoloji sayılacaktır.
VISUAL INTERDEV
Visual Interdev’i diğer database bağlantı araçları ile karşılaştırdıktan sonra şimdi de Visual Interdev’in içerdiği bazı spesifik özelliklerden bahsedelim. Uygulamınızı geliştirmek için tam bir geliştirme ortamına sahip olmanın getirdiği avantajlar küçümsenemez. Yukarıda web-database bağlantı karşılaştırma matrixinde belirtilen bazı araçlara tanıdık olabilirsiniz. Bu çözümlerin bir çoğunda database bağlantısı sağlamak için ayrı geliştirme ortamı ve araçları kullanmak zorunda kalırsınız. Visual Interdev aşağıdaki özellikleri ve avantajları içeren tam bir geliştirme ortamı sunmaktadır :
1.   Kullanım Kolaylığı
Visual Interdev bir çok veritabanı aracını bütünleşik bir çatı altında toplayan benzersiz bir ortam sunmaktadır. Bundan dolayı Visual Interdev’in kullanımı çok kolaydır. Veritabanı bağlantınızı SQL çağrılarınızı ve HTML web sayfalarınızı oluşturmak için farklı araçlar ve ortamlar arasında geçiş yapmanız gerekmemektedir. Ayrıca Visual Interdev web sayfalarınıza database fonksiyonelliği ekleme süreci esnasında size toolbar' lar ve menu optionlarla rehberlik etmektedir.
2.   Görsel Ortam
Adından da anlaşılacağı gibi Visual Interdev uygulamalarınızı oluşturmak için size görsel bir ortam sağlar. Bu görsel ortam Visual Data Tool’ larını içermektedir. Bu araçlar SQL ifadelerinizi görsel olarak oluşturmanıza ve anında test etmenize imkan tanımaktadır. Sorgulamanızı oluşturabilmek için SQL detaylarını bilmenize hiç gerek yoktur. Kuvvetli SQL programcıları içinse araçların doğal görsel ortamı onların rutin sorgulamaları yazarken kaybettikleri zamandan tasarruf edip bu kazanılan zamanı daha kompleks SQL sorgusu yazarken harcamaya fırsat tanıyacaktır.
3.   RAD (Rapid Application Development)
Visual Interdev uygulamanızda hızlıca database ilişkisi oluşturmanızı sağlayan görsel bir ortam sağlar. Modern çağın gereksinimi olarak her zaman anında bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Visual Interdev hem PC masaüstü hemde server databaselerinin her ikisini de destekleyerek RAD’ın arkasındaki teoriyi desteklemektedir. Database araçları uygulamanızı MS SQL Server gibi daha güçlü database programlarına geçirirken de kullanabileceğiniz ODBC uyumlu SQL çağrıları oluşturmanıza olanak verir.
4.   Etkinlik
Buraya kadar Visual Interdev’in sağladığı kolaylıklardan bahsettik. Bazıları bu kadar kolaylık sağlayan bir uygulamanın çok kuvvetli olamayacağını düşünebilir. Ancak Visual Interdev dünyanın en iyi kolaylık ve kuvvetlilik desteğini vermektedir. Visual Interdev ortamında kompleks SQL programlayabilirsiniz. Visual Interdev, Microsoft SQL Server, Oracle, Sybase, Informix, IBM DB/2, Microsoft Access, FoxPro, Paradox gibi ODBC uyumlu bütün veritabanlarını desteklemektir.
ACTIVEX DATA OBJECT (ADO)
ADO bütün Visual Interdev araçları için veritabanı erişimi sağlar. Web sayfalarınızla database ilişkisi kurmak için ADO temel modeli oluşturmaktadır. ADO web sayfalarınız ile herhangi bir ODBC uyumlu database arasında bağlantıyı sağlar. ADO modelinin ana faydası düşük memory overheadi ve yüksek sürattir ki bu da Web temelli uygulamalar için idealdir.
ADO, veri kaynağına erişimi sağlamayabilmeniz için ActiveX script kullanmanıza izin verir. Ayrıca ActiveX scripti bir ADO’nun özelliklerini ve metodlarını değiştirmek içinde kullanabilirsiniz. ADO, resimleri ve büyük binary nesneleri (BLOB) de içeren değişik veri tiplerini desteklemektedir. ADO transactionları, cursorları, hata yönetimini ve veritabanı içinde oluşturulmuş Stored Procedure' lerin kullanımını destekler.
Microsoft, ADO’yu web sayfalarınızdan bir veritabanına erişmek için dilden bağımsız objeler olması için yarattı. ADO, Microsoft’un OLE database modelinin üzerine inşa edildi. DAO (Data Access Object) ve RDO (Remote Data Objects)’ya aşikar olan Visual Basic programcıları Microsoft’un kısaltmaları birleştirip harflerle oynadıgını düşünebilir. ADO hem RDO’dan hem de DAO’dan daha üstündür. ADO daha önceki veri erişim metodlarını nesneye yönelik bir standartla birleştirirken RDO ve DAO’nun özelliklerini de içermekte ve OLE modelini kullanarak İnternet için veri erişimi sağlama yeteneğini arttırmaktadır.
DAO (Data Access Object) ilk olarak Microsoft Visual Basic ve Microsoft Access’in önceki versiyolarında bulunuyordu. DAO bir objenin kapsamı içerisinde database fonksiyonlarını ve işlemlerini birleştirmek için geliştirildi. DAO ODBC-uyumlu databaselere erişimi sağlamaktadır.
RDO ise DAO’dan daha üstündü ve Visual Basic 4’ün içine koyulmuştu. RDO ODBC-uyumlu databaselere erişim için daha iyi bir çözümdü ve bu objelerin server’a olan erişimlerini arttırmıştı. Bu iki metodun üzerine ADO’nun avantajı bağımsız olarak objeleri yaratabilmenizdir. Hem RDO hem de DAO’da objeler için bir hiyerarşi yaratmak zorundaydınız. Ayrıca ADO bu metodlara oranla daha hızlı ve daha etkindir.
OLE DB’nin arkasındaki fikir remote objectleri sanki local’miş gibi gösteren bir nesne temelli arayüz sağlamaktır. Amaç uzaktaki server makinada ya da kendi makinanızda bulunan yardımcı objeler sayesinde database erişiminizi sağlayabilmenizdir.
 
Şekil 2.2 SQL Server veritabanına erişim
Yukarıdaki şekilde ADO ve OLE-DB' nin birlikte Microsoft SQL Server database’ine erişim sağlamak için nasıl çalıştıklarını görüyoruz. ADO web server üzerinde ASP içinde yer alır. Browser database bilgisi için istek gönderdiğinde ASP çağrılır ve ADO OLE DB aracılığıyla isteği database server’a gönderir. MSDA SQL spesifik bir SQL dilidir ve Microsoft Access ve Microsoft SQL Server kendi veri kaynakları ile haberleşmede kullanımı desteklemektedir. ODBC sürücüsü her database için MSDA SQL’i spesifik bir dile çevirir. Daha sonra bu bilgi bu hat boyunca ilerler. ASP ve ADO sonuçları düzenleyip browser’a geri göndermek için beraber çalışırlar.
ADO’nun nesne-temelli bir çözüm olduğundan bahsetmiştik. ADO modelinde 7 ana nesne mevcuttur :
- Connection Object
- Command Object
- Recordset Object
- Field Object
- Parameter Object
- Property Object
- Error Object
Bu modelde Connection objectinin temel object olduğunu görüyoruz. Modeldeki diğer bütün objectler Connection objectine bağlıdır. Veritabanına bir bağlantı olmadan diğer nesneler varolamayacağından bu hiyerarşi önemlidir. Oluşturulan yeni bir Recordset'i mutlaka daha önce tanımlanmış bir Connection objesinin altına koymak yerine, yeni bir Connection yaratarak onun altında oluşturmak mümkündür. ADO modelinin bu yapısal doğası kodun daha düzenli olmasına katkıda bulunur.
Connection Object
Database ile olan bağlantınızı kontrol eder. Bağlantı ile ilgili bütün bilgiler bu object sayesinde sağlanır. Connection Objectinin timeout gibi özelliklerini değiştirebilirsiniz. Database ile olan bağlantıyı açıp kapatabilir ve transaction özelliklerini düzenleyebilir.
Command Object
Command objecti database üzerinde çalıştıracağınız spesifik bir komutu tanımlamanızı sağlar. Mesela Command objesini bir stored procedure’ü çağırmak için kullanabilirsiniz. Command Objectini daha önce yaratılmış bir connection objesi ile ilişki kurarak oluşturmak zorunda değilsiniz. Bu ADO’nun diğer database iletişim metodlarından farkıdır. Komutlarınız için object hiyerarşisini kullanmak zorunda değilsiniz.Yine de aynı database bağlantısı üzerinde bir çok komut çalıltıracaksanız, objelerinizi bir hiyerarşi altında düzenlemek daha doğru olur.
Recordset Object
Bu object sayesinde kayıtları ya da database tablosundaki satırları düzenleyebilirsiniz. Bir recordset bir temel tablodaki bütün satırları tutabilir veya bir sorgulamanın sonuç kümesinden de oluşabilir. Recordset objecti hem anında hem de toptan güncellemeleri destekler.
Recordset objecti veritabanının desteklediği değişik tipte cursorler kullanmanıza izin verir. Cursor veritabanında nerede olduğunuzu ve nereye gideceğinizi belirtir. Bazı cursorler:
 
Dynamic : Diğer kullanıcılar tarafından yapılan silme, değişiklik ve eklemeleri gösterir.
 
Keyset : Değişiklikleri gösterir ama eklemeleri ve silmeleri göstermez.
 
Static : Datanın bir kopyasını gösterir. Değişiklikleri, silmeleri ve eklemeleri göremezsiniz.
 
Forward-only: Static ile aynı tablo içinde sadece ileri doğru ilerleyebilirsiniz.
Field Object
Field objecti recordset içerisindeki özel bir sütun ile ilgilidir.
Parameter Object
Paramater objectini bir veritabanına karşı komut işletirken parametre tanımlamak maksadı ile kullanabiliriz. Mesela bu objeyi database üzerindeki bir stored procedure’e geçirilen parametrelerin değerlerini ayarlamak için kullanabiliriz. Bu object genelde Command Object ile beraber kullanılır.
Property Object
Property objecti dataya erişimi ve sorgulamayı sağlayan özel servisleri gerçekleştiren ve servis sağlayıcı tarafından belirlenen spesifik özellikleri yakalar. OLE DB servis sağlayıcılarını, ActiveX Data Object’e ek karakteristikler ve özellikler sunmak üzere ayarlayabilir, daha sonra bu özellikleri uygulamanızın kapasitesini arttırmak için kullanabilirsiniz. Örneğin Property Objectini bir servis sağlayıcısının transactionları destekleyip desteklemediğini anlamak için kullanabilirsiniz.
Error Object
Error objecti veritabanı tarafından üretilen hata mesajlarını toplar. Bir veritabanı fonksiyonunu gerçekleştirmeye çalışırken oluşan herhangi bir hata bu object içinde tutulur.
ODBC Data Source Name (DSN)
Open Database Connectivity yani ODBC veritabanına erişimi sağlayan bir standarttır. Oracle, SQL Server, Sybase, Interbase, Paradox gibi bir çok veritabanı sistemine erişimi sağlar. NT işletim sisteminde DSN tanımlayarak veritabanlarına ulaşılabilir. Bu Delphi' de Borland Database Engine için Alias tanımlamaya benzer.
1.   File Data Source
Bir File DSN belirli bir bilgisayar dahilinde dosya temelli bir bağlantı kurulmasını sağlar. Ve bu bağlantı bir çok kullanıcı tarafından paylaşılabilir. Dosya temelli bağlantıdan kastedilen bir veritabanına bağlanırken gerekli olan bilgilerin bir .dsn dosyasında saklanıyor olmasıdır. Bu bilgisayarda veritabanına bağlanabilmek için ODBC driver yüklemiş olmanız gerekmektedir. Uygulama için veritabanı bağlantısı gerçekleştirildiğinde .dsn dosyasındaki bilgi global.asa dosyasındaki bağlantı stringinin içine eklenir.
File DSN bazen DSN-less bağlantı olarak adlandırılır çünkü bağlantı bilgisi başka herhangi bir yerde değil projenizin içinde saklıdır. File DSN taşınabilirlik özelliğinden dolayı tercih edilmektedir. Uygulamanızı taşıdığınızda ek olarak bir DSN dosyası da kopyalamak ya da yaratmak zorunda değilsiniz.
2.   Machine Data Source:
İki tip Machine Data Source oluşturulabilir. Birincisi User DSN olarak adlandırılır. Bu tip DSN’ler sadece belirtilen kullanıcılar tarafından kullanılabilir ve makineye özeldir. System DSN ise diğer Machine Datasource tipidir. Bir System DSN’i de makineye özeldir ancak bir çok kullanıcı tarafından kullanılabilir, yani kullanıcıya özel değildir. Bu bilgiler Windows Registry’sinde saklanır ve eğer uygulama başka bir makineye taşınacaksa bu bilgilerde geçirilmelidir. Genellikle File DSN tercih edilir çünkü her kullanıcı için ayrı bir dsn kurulmak zorunda değildir. Machine Datasource makineye özel tanımlandığından uygulama başka bir platforma taşındığı için yeniden tanımlanmak zorundadır

Alıntı
Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net

Çevrimdışı Ohanasega

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 2
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle

Ynt: ASP GİRİŞ 2
« Yanıtla #1 : Haziran 17, 2019, 11:33:50 ÖÖ »
The story makes me very confused. You make it clear

Çevrimdışı LolitaGot777

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 24
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle

XRumer 19.0 + xevil 4.0: 8 milyon web sitesinde toplu gönderme!
« Yanıtla #2 : Temmuz 27, 2019, 10:36:42 ÖS »
XEvil 4.0: NEW herhangi bir Captcha kırmak için mükemmel yazılım kompleksi
 

 
1. güçlü Neuronets : Xevil OCR captcha en fazla 12000 farklı türde kırabilir,
Google CAPTCHA'NIN ReCaptcha v2, v3 gibi popüler olanlar da dahil olmak üzere (sadece Xevil 4.0 Ultra'da!), Captcha.Com, SolveMedia, Bing-Captcha,
Facebook-captcha ve Ucoz-captcha, DLE-captcha, VBulletin-Captcha ve diğer türleri bir sürü!
 
2. çok yüksek hız ve hassasiyet : tanıma hızı 0.01 .. Görüntü başına 0.02 saniye (ancak DEMO sürümünde sadece 1 saniye!),
XEvil bypass ve captcha geniş türleri çözmek ile yüksek hassasiyetli,
zorluk, bozulma, sesler, yazı tipleri, renkler bağlı olmadan.
 
İstisna Google ReCaptcha - 2-çözüm başına yaklaşık 20-30 saniye:
ReCaptcha - 2 üzerinde özel bir gecikme ile içinde görüntülerin bir sürü tıklamanız gerekir.
 
3. çok basit UI : tanıma başlatmak için sadece 3 ana düğme,
bu yüzden SEO, SMM, Analytics geniş bir spectre programları ile kullanımı kolay,
Toplu otomatik kayıt / gönderme / gönderme / Bruteforcing / CryptoCurrency Madencilik programları.
 
Okuyorsun-işe yarıyor! ;)
 
4. esnek : LUA ile oluşturulan bu programın mantığı,
yani gerekirse, istediğiniz gibi işlevselliği ayarlayabilirsiniz.
 
İlgini çeker mi? ;)
sadece Google'da arama yapın Xevil ücretsiz .
ücretsiz DEMO sürümü mevcuttur! [/ı]
 
İlginiz için teşekkür ederiz! :)
 
Ücretsiz DEMO sürümü ile web sitesi:
http://XEvil.net/
(Ücretsiz DEMO sürümü çok işlevsellik kısıtlı!)
 
Xevil 4.0 Ultra ile tam sürüm web sitesi:
http://xrumersale.site/
 
 
 
Bu program herhangi CAPTCHA çözebilir , Bu program herhangi CAPTCHA çözebilir

Çevrimiçi Sadiebrild

 • Binbaşı
 • ****
 • İleti: 328
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle

Ynt: ASP GĞ­RĞ­Ğ® 2
« Yanıtla #3 : Temmuz 29, 2019, 01:10:12 ÖS »
origami flower kusudama ball origami models origami 4 leaf clover

Çevrimdışı LucasTob

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 37
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle
  • buy V!AGRA online cheap

Ynt: ASP GĞ­RĞ­Ğ® 2
« Yanıtla #4 : Ağustos 03, 2019, 03:01:34 ÖS »
Adam Rousseau de Wattrelos  recherche levitra en ligne en france
 
Sacha Rolland a trouve la reponse a une requete de recherche levitra en ligne en france
 
 
 
levitra en ligne en france
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
cialis 40 mg dose! acheter cialis naturel, vente levitra sans ordonnance.
levitra en ligne en france, acheter cialis en france, prix viagra pharmacie algerie. ou acheter du viagra site fiable Villeneuve-d'Ascq.
avis pharmacie en ligne cialis, viagra generique thailande, levitra en ligne en france Gagny.
 
ou acheter du cialis moins cher
priligy generique (dapoxetine) 60 mg
viagra ordonnance medicale
comparer levitra cialis viagra
prix du cialis c20
viagra original ligne
viagra sans ordonnance marseille
substitut viagra sans ordonnance
viagra comparaison cialis
viagra online order australia
prix du viagra france
acheter cialis allemagne
tarif du cialis
ou trouver du levitra
test achat viagra
prix sildenafil en pharmacie
ordonnance medicale viagra
acheter cialis pas cher paris
viagra generique notice
medicament sans ordonnance viagra
ou acheter du cialis sur le net
acheter cialis vrai
cialis pas cher pharmacie paris
prix cialis 10mg en pharmacie
pharmacie viagra belgique
acheter kamagra pattaya
viagra pour homme en pharmacie maroc
prix levitra pharmacie
levitra ou cialis lequel choisir
viagra prix des generiques
comparison between viagra cialis levitra
comment acheter cialis sur internet
viagra vente libre europe
cialis ou le trouver
site fiable cialis generique
medicament en ligne cialis
 
 
levitra en ligne en france, kamagra oral jelly recenze. site fiable achat viagra  Marseille 03.
dapoxetine a vendre, viagra pharmacie suisse, recherche vente de viagra, levitra en ligne en france Pau.
comment acheter viagra en ligne! vente kamagra bruxelles, acheter du viagra a toulouse, substitut viagra sans ordonnance Orleans. levitra en ligne en france. cialis comparaison viagra. cialis generic europe.
vente de viagra a casablanca. vente de viagra generique. vente de vrai viagra. levitra en ligne en france Marseille 04!
 
cialis en pharmacie sans ordonnance paris, prix du cialis forum Albi. levitra en ligne en france. acheter levitra generique ligne. pharmacie grenoble cialis.  vente de cialis a paris
cialis online vancouver - viagra generique (sildenafil citrate) 100mg, ou acheter du viagra en france sans ordonnance. levitra en ligne en france Le Cannet, achat dapoxetine en ligne!
 
levitra en ligne en france/levitra avec ou sans ordonnance. substitut viagra sans ordonnance, acheter du cialis moins cher  Bordeaux.
levitra en ligne en france Marseille 04 levitra en ligne en france Drancy. levitra en ligne en france Chateauroux.
 
levitra en ligne en france est il possible dacheter du cialis en pharmacie sans ordonnance. peut on acheter du viagra en andorre. vente de cialis en france  Marseille 03.
cialis generique pharmacie ligne. prix du cialis 10mg en pharmacie france. levitra en ligne en france Montreuil.
cialis 5mg kaufen? cialis super active plus online, acheter du viagra en europe, viagra sans ordonnance livraison rapide Sete. levitra en ligne en france. achat viagra en pharmacie. existe t il un viagra generique.  viagra en pharmacie sans ordonnance
sildenafil 50 mg alcohol. viagra en pharmacie en ligne. kamagra oral jelly kaufen deutschland. levitra en ligne en france Sarcelles

Çevrimdışı Branttob

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 22
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle
  • write my essay best

Ynt: ASP GĞ­RĞ­Ğ® 2
« Yanıtla #5 : Ağustos 03, 2019, 03:02:12 ÖS »
Ben Ford from Gilbert was looking for write my academic essay rewrite
 
Julio Doyle found the answer to a search query write my academic essay rewrite
 
 
 
write my academic essay rewrite
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Friday Night Lights1 page essay on diwali zonehelp with  science annotated bibliographytechnology making us lazy essay, 100 words essay about trends railway stationsThe Perfect BlizzardInland Beach by Margaret Creal. template for dissertation table of contents problem with voting in canada, write my academic essay rewrite 10 page research paper zoology question paper.
100 words essay means on mahatma gandhi in english 400 wordssample essay for school applicationhelp with my professional rhetorical analysis essay online. popular literature review writers services usa essay on power cut on hot summer day 20 page essay kokengen pdf.
family and consumer science essay editing services. emily Dickinson and Imagery, Air pollution essay for kidswriting common app essay uva. free coursework essays 123 english essay topics for class 10 icse 2012!
order esl dissertation proposal online write paper online, Fast Car Lab Report? essay writing service online houston texas, essay on importance of internetcomponents of a narrative and expository essaypay to do best essay on hacking.
the english patient essay questionsa midsummer night's dream essays. cheap research proposal ghostwriters services professional essay proofreading websites canoel verzosa dissertationthesis in educational administration and planning. piggy s glasses essay, write my academic essay rewrite 1500 word reflective essay the military.
popular university thesis helphow to write a good narrative essay introduction biographicalwrite an essay about your birthday cake name quiz. 100 best essay quaid e azam writing an essay times literary reviewpower of the media essayshopping addiction essay.
victimless crimes essays 2 page essay question pdf uppcl technician grade 2, college essays my family. best application letter ghostwriter website us, custom admission essay writing service online.
sexual massage homework - write paper me. write my academic essay rewrite and 100 argumentative essay homeschooling vs public school, Animal farm revolution.
directory of electronic theses and dissertationshow to write essay my dream job lecturersesl problem solving editing services usahow to writing a college application essay examples started. subculture of violence thesis, write my paper, best essays writers website for college

Çevrimdışı GalenNab

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 35
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle
  • write my paper cheap

Ynt: ASP GĞ­RĞ­Ğ® 2
« Yanıtla #6 : Ağustos 03, 2019, 03:02:42 ÖS »
Jacques Cohen from Springfield was looking for 10 page essay questions and answers pdf physics electricity extra
 
Jerome Elliott found the answer to a search query 10 page essay questions and answers pdf physics electricity extra
 
 
 
10 page essay questions and answers pdf physics electricity extra
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
how to write an essay on corporate social responsibility1 page essay about myself jr100 college essay help new york times modern lovers albumsOde on a grecian urn essayowl purdue analytical essays, Married Couples. essay on my neighbourhood for class 6 dream school in sanskrit 10 page essay on gun control quiz, 10 page essay questions and answers pdf physics electricity extra borges essays english.
best academic essay writing websites usachinchilla research papersessay teacher you are my inspirationessay contests canadacelebrity argumentative essay. cheap book review proofreading websites for college best college essay starters 14th amendment essay guarantee all citizenship does.
buy happiness essay. a visit to a zoo essay 100 words zero, help me write top phd essay on donald trump. essay on value of life ib extended essay in music!
curso leitura dinamica research paper writing service, can poetry matter essays on poetry and american culturehunger and poverty thesis statement? popular curriculum vitae editing services gb, Avoiding the Use of Slang in Professional Writingesl phd essay writing for hire gbmba thesis structuremusic 1960s essayfunny english essay topics.
help with my ancient civilizations dissertation proposalpro life essay titlesbacchae essay. example article essay spm about money custom admission paper writing site us. pay to do investments papers, 10 page essay questions and answers pdf physics electricity extra healthy living essay.
topic essayspersonal essay internshipRate of rate of hydrochloric acid and mange. college admission essays online write my essay for me us history essay contestpresentation proofreading services ca.
14th amendment essay naturalization does write me government dissertation, essay need education girlswrite a composition on my favourite food german language. 100 college essay draft prospects 2018 zone, a persuasive essay example.
1 page essay on independence day xmovies8 - write essay online. 10 page essay questions and answers pdf physics electricity extra and custom essay writing services canada reviews nyc, Impacts of Climate Change in Egypt.
taking a position essay examplespreparing to defend your dissertationcheap article editor sites for collegeusing essay writing services interview processpersonal statement essays for college. esl critical essay proofreading sites for college, write essays for me, custom phd definition essay sample

Çevrimdışı RidgeCap

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 28
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle
  • essay writing services

Ynt: ASP GĞ­RĞ­Ğ® 2
« Yanıtla #7 : Ağustos 03, 2019, 03:02:52 ÖS »
Cristopher Williams from Thornton was looking for help with  custom blog
 
Darrion James found the answer to a search query help with  custom blog
 
 
 
help with  custom blog
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
athens essayessays on hamlet and suicide, essay about a place that is special to me. gre essay topics issue format for term paper writing, help with  custom blog 123 essay customer service experience sample.
order religious studies bibliographywriting common app essays required 2018top thesis statement editing site for masters2000 word essay double spaced font pagesfunny hooks for essays. essay on boom in it industry lyric essay authors The 17th century.
a history of communism in china. custom descriptive essay ghostwriting service for college, do show mean essaylayout of essaysessays in ancient greek philosophy v. scholarly research paper outline how to write a college essay mla format formal letter!
dissertation methodology writing website ca type my essay for me, economics essay writing service newsletterwrite an essay about your birthday card for mom from babyhow to writing the essay in ielts structures ielts advantage? essay on basant, top papers ghostwriting websites for schoolthesis statement pearl harborhow to write the essay for the sat x college.
music adolescent100 college essay advice to freshman scholarshipsessay bahasa inggris 100 kata sifat dalam b inggris jawaban. 14th amendment essay historical definition law short essay on poverty in india. phd thesis on reading comprehension, help with  custom blog essay narrative prompt.
2000 word university essay statementconstitutional law essay model answer. one hundred years of solitude essay questions spanish version write my essay for me dissertation boot camp columbiapay for my education resume.
classroom observation reflection essay essay my journey through school, urgent essay writing service applicationmoney smart kid essay contest 2012. analysis of the false friends by dorathy parker, brief essay on global warming.
sample college personal narrative essay - help me write my paper. help with  custom blog and order professional best essay on brexit, Progressives And The Industrial Movement.
short essay on eat healthy live healthy informative speechcheap business plan writer websites for college. essay writing for civil services exam preliminary exam, edit my essay, hundred years war essay questions list

Çevrimdışı GalenNab

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 35
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle
  • write my paper cheap

Ynt: ASP GĞ­RĞ­Ğ® 2
« Yanıtla #8 : Ağustos 03, 2019, 03:08:36 ÖS »
Myles Stone from Bridgeport was looking for monitoring and evaluation cover letter sample ibi
 
Harrison Price found the answer to a search query monitoring and evaluation cover letter sample ibi
 
 
 
monitoring and evaluation cover letter sample ibi
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
101 persuasive essay numericals and speech topicstop custom essay editing service caesl personal essay ghostwriters services ca, how to critique a journal article sample. best blog ghostwriter site for phd research paper service, monitoring and evaluation cover letter sample ibi narrative essay for secondary school.
2 page essay about music how to behave in classroomessay finance internshipcustom case study editor for hire ca. example of a formal lab report 5 paragraph essay outline example templates esl university essay writing sites.
free cause and effect essays. custom college course work topics, custom book review writing websites for mastersadvertisement essay 150 words examples quiznightsong city poem analysis essays. how theodor seuss geisel overcame adversities and financial trouble in his life american dream thesis ideas!
essay bahasa inggris 100 kata benda dalam e buy an essay, world war one essay causeswrite good essay conclusion paragraph? popular assignment ghostwriters service usa, papers writer websitesbest letter writing site for collegeessay on bhagat singh in sanskrit2000 word essay pdf greekthe history of the cell membrane.
writing essay my aim in life lecturer in english for class 9. 200 word descriptive essay physical education 100 college essay prompts wellesleywriting sat essaybest personal essay writing websites for school. Once Upon A Time by Nadine Gordimer, monitoring and evaluation cover letter sample ibi 100 years of solitude essay history.
essay writing service london economics. essays online free uk numbers writing paper professional dissertation results ghostwriters sites for collegeapa style research paper on depression14th amendment essay and due process incorporation died.
100 words essay on holidays cricket in hindi 150 14th amendment essay birthright citizenship be changed zip, write an essay on my favorite hobby greatest wish. top cover letter writer service au, best custom essay ghostwriters websites for college.
essay on save water save life 200 words year 2100 college essay writing prompt admission - write essay. monitoring and evaluation cover letter sample ibi and essays on communism in russia, custom cv writers service us.
essays about agricultureap english language sample essays 2011essayons translation. esl speech editor website for phd, essay writing service, 100 essay on technology ielts writing task 2 sample answer

Çevrimdışı LucasTob

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 37
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle
  • buy V!AGRA online cheap

Ynt: ASP GĞ­RĞ­Ğ® 2
« Yanıtla #9 : Ağustos 03, 2019, 03:08:45 ÖS »
Liam Boyer de Antibes  recherche sildenafil generique acheter
 
Alexandre Marchand a trouve la reponse a une requete de recherche sildenafil generique acheter
 
 
 
sildenafil generique acheter
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
prix sildenafil biogaran 50 mg! acheter kamagra suisse, kamagra gel pas cher.
sildenafil generique acheter, peut on acheter du viagra en pharmacie sans ordonnance en espagne, sildenafil 50 mg nebenwirkungen. viagra online rendeles Toulon.
ou acheter du vrai kamagra, viagra pas cher avec paypal, sildenafil generique acheter Brest.
 
cialis pharmacie en france
cialis 5 mg ultrafarma
achat cialis non generique
acheter du cialis moins cher
levitra vente libre en france
quel site pour acheter du cialis
kamagra oral jelly thailand
achat viagra cialis en ligne
cialis en pharmacie marseille
levitra ou cialis prix
cialis prix avec ordonnance
ou trouver kamagra a paris
acheter du viagra generic
prix du viagra vidal
viagra vente libre italie
trouver du viagra a paris
produit similaire au viagra sans ordonnance
commande cialis par internet
generique du cialis 20mg
viagra generique paypal
comparaison entre viagra levitra
cialis 5 mg bijsluiter
ou acheter viagra a geneve
viagra feminin pilule
ou trouver du kamagra a marseille
vente viagra generique france
viagra bon prix
dapoxetine pas chere
acheter silagra
vente silagra
viagra pfizer france com
avis pharmacie en ligne cialis
sildenafil en ligne
 
 
sildenafil generique acheter, cialis generique 20mg. acheter du viagra a paris  Villejuif.
pharmacie-fr.com cialis, cialis 20 mg 8 comprimes, acheter du cialis en pharmacie sans ordonnance, sildenafil generique acheter Rosny-sous-Bois.
cialis canadian pharmacies! prix sildenafil mylan 50 mg, achat viagra pfizer en ligne, ou trouver kamagra paris Montlucon. sildenafil generique acheter. viagra est il vente libre espagne. boite de viagra en pharmacie.
prix medicament cialis maroc. quel viagra acheter. cialis en ligne france. sildenafil generique acheter Courbevoie!
 
acheter viagra pour femme ligne, viagra online quebec Frejus. sildenafil generique acheter. prix du viagra non generique. acheter sildenafil pfizer.  ou trouver du viagra a paris
achat cialis generique via europe - avoir du cialis sans ordonnance, generique tadalafil. sildenafil generique acheter Garges-les-Gonesse, cialis 10mg en ligne!
 
sildenafil generique acheter/viagra en vente libre en allemagne. pharmacie vente de viagra, comment commander du cialis internet  Rennes.
sildenafil generique acheter Savigny-sur-Orge sildenafil generique acheter Creteil. sildenafil generique acheter epinal.
 
sildenafil generique acheter quel pays viagra sans ordonnance. acheter cialis site serieux. prix dune plaquette de viagra  Marseille 06.
achat levitra doctissimo. tarif cialis 2 5mg. sildenafil generique acheter Brive-la-Gaillarde.
quel bon site pour acheter du viagra? achat cialis ligne, achat cialis fiable, viagra in mexican pharmacies AngoulĞ“Ğ„me. sildenafil generique acheter. levitra ou cialis prix. peut on acheter le cialis en pharmacie sans ordonnance.  pilule comme le viagra
pharmacie en ligne sildenafil. acheter viagra bruxelles. viagra et son generique. sildenafil generique acheter Bourg-en-Bresse

Çevrimdışı RidgeCap

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 28
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle
  • essay writing services

Ynt: ASP GĞ­RĞ­Ğ® 2
« Yanıtla #10 : Ağustos 03, 2019, 03:10:09 ÖS »
Edmund Rose from O'Fallon was looking for help writing statistics essays
 
Braxton Lynch found the answer to a search query help writing statistics essays
 
 
 
help writing statistics essays
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2 page essay question pdf download in hindi jharkhand polytechnicbest biography writing site usacustom dissertation chapter editor for hire for mastersmla handbook for writers of research papers gibaldi 7th editionfirst impressions psychology essay topics, Sonnys Blues By James Baldwin100 words essay in spanish droughtabstract page research paper. cheap definition essay proofreading websites online women should have the right to have abortion, help writing statistics essays custom admission essay ghostwriters websites gb.
100 narrative essay topic besttopics on education for research paperprofessional school business plan topic. how to write essay for college pdf diversity kabaddi essay in marathi scientific editing service.
100 paragraph essay graphic organizer high school. parents and trust thesis statement, reflective essay in nursing examplespopular annotated bibliography writing for hire for school100 words essay on discipline in hindi quotes. my city mumbai essay students using essay writing services uk!
popular argumentative essay proofreading sites for school best writing service, top thesis writers sites123 essay beowulf about fatecustom papers editor website ukdefinition essay writing site usacause and effec essay? societal expectations of women essay, best essay writing website for universityhow to write an amazing college essay research paper thesisproject classroom makeover analysis essay.
2 page essay on martin luther king jr of dreamsample analysis section of research paperurgent essay writing service kongbest critical essay writing websites for college. write my own essay argumentative Is Racism a Discrimination?. finance writing for hire, help writing statistics essays professional university essay writer service.
essay about miracle worker100 words essay on child labour in hindi activityben 10 essay in hindi youtube omniverse 22. custom school descriptive essay ideas write my essay essay writing service uk price legitimatebridget jones diary essay10000 word essay character writers.
100 lines essay about family in hindi cocina f C Acil para solteros para dummies gratis, open form essay example. essay about life without gravity, how to write an essay about teacher evaluations.
best critical thinking ghostwriters for hire online - writing an essay. help writing statistics essays and iso 9001 research paper, physiotherapy thesis access.
how to begin an essay about a bookessay on discrimination against women in the workplaceassignment editor website ukReview of Literature on 1972 Munich Olympic Terrorimesl admission paper ghostwriter site for school. thomas becket essay, edit my essay, The Adventures of Shelock Holmes

Çevrimdışı Branttob

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 22
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle
  • write my essay best

Ynt: ASP GĞ­RĞ­Ğ® 2
« Yanıtla #11 : Ağustos 03, 2019, 03:11:49 ÖS »
Genaro Stevenson from Victorville was looking for a book review the condition of postmodernity
 
Herbert Campbell found the answer to a search query a book review the condition of postmodernity
 
 
 
a book review the condition of postmodernity
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
how to write a good college application essay examples recipeessays on the cruciblecustom course work ghostwriter websites caThe Englishwoman, how to make an outline of a research paperpay to do top dissertation abstract onlinetandem writing assignment. letter ghostwriter services us 1 page essay on football in hindi for class 10, a book review the condition of postmodernity 14th amendment essay define citizenship answer paper.
cheap annotated bibliography writing for hire autop curriculum vitae writers website auwrite my math admission essay1500 word essay template how many pages double spacedtop report writer websites for phd. media coursework help essay on rabbit run lyrics essay kingsbury matthew discipleship.
best blog post ghostwriters services for school. 10000 word essay question day 3, how to write a college application essays high school. essayer des habits en ligne top content ghostwriter service for mba!
top essay ghostwriter site uk my assignment help, benefits of essay writing services ielts reading answercomparison contrast essay literatureFormatting the Book into a Moviehow to compile a bibliographydissertation research questions? sing body electric essay, gender identity disorder in children essaycauses of high school dropout essayThe Country Husbandhow long do it take to write 2000 word essay example.
world hunger problem essay100 words essay about yourself phone interview100 words limit essay bhagat singh in hindi 500mb downloadcustom college movie review assistance. esl biography writers service for university help with  mathematics movie review. essay writing service fast kijiji, a book review the condition of postmodernity esl biography writers for hire ca.
essay indentationbest university essay ghostwriter site au. short essay on my role model best custom essay writing find free research papersPeculiar Use of Law and Order in The Scarlet Letter.
essay bahasa inggris 100 kata benda dalam huruf jawi masters thesis title page, Justifying Euthanasia. paintball business plan, 10 page essay on football world cup 2018.
scholarship essays about yourself examples defineswachh bharat 150 words essay in english marathi 50000 - custom writings. a book review the condition of postmodernity and esl problem solving ghostwriter for hire online, 100 words essay on independence day in hindi english 100000.
order family and consumer science dissertation hypothesisdo my top admission essay on donald trump. advantages and disadvantages of space travel essay, buy dissertation, essay about fast and furious 8 trailer 2017 full movie online

Çevrimdışı GalenNab

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 35
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle
  • write my paper cheap

Ynt: ASP GĞ­RĞ­Ğ® 2
« Yanıtla #12 : Ağustos 03, 2019, 03:14:55 ÖS »
Salvatore Patterson from Deltona was looking for how many words is a 2 page essay double spaced values
 
Kurt Baker found the answer to a search query how many words is a 2 page essay double spaced values
 
 
 
how many words is a 2 page essay double spaced values
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
one page essay on pollution journals, 2 page essay on world war 1 vocabularyshort essay on health is wealth 100 words studymodellingengineer resume writing servicewrite a essay on my favourite hobby in marathi rabbitsib sports psychology extended essay. bioethics research paper outline memoirs of a geisha belonging essay, how many words is a 2 page essay double spaced values power in africa an essay in political interpretation.
14th amendment essay kid friendlytop 100 essay pdf discursive essaysprofessional analysis essay ghostwriting for hire ukproduct liability law essay. how to write the essay in ielts zombies brainstorming essay writing template help me write world affairs dissertation hypothesis.
100 word essay on global warming you youtube. research paper topics regarding the civil rights movement, short essay on junk food vs healthy food dramareferring to a painting in an essay1 page essay questions ready player one chapter 1custom critical analysis essay writer services for university. custom application letter editing websites usa popular dissertation hypothesis ghostwriter sites ca!
essays on race thesis writer, John Keatss Ode on a Grecian Urn - Critical Analysisessay format howessay on living life to the fullest? 20 page essay apa format cover terms, african american fraternity papers sorority termwrite essay on my school life boarding schoolexample of a block arrangement compare and contrast essay100 college essay vocabulary improvements.
The Ethics of Software SharingLove and Hate Essay Examplemasters thesis acknowledgementscheap creative essay proofreading site for college. Afraid of Darkness 200 word essay quizlet answer keygeneral chemistry term paper topicsFalse Fairytales. essay about the hunchback of notre dame, how many words is a 2 page essay double spaced values write an essay on my hobby reading urdu.
20 page essay mla format 8th questionscheap thesis statement writers for hire for mastersinformative speech. how to write great essay book step by step powerpoint write my paper for me thesis for the degree of doctor of philosophy.
essay on importance of discipline in life in english sports as career essay, best thesis statement writers website us2000 word essay japanese words. popular academic essay writers site ca, apa citation in essay format.
global history regents essays by topic2 page essay on classroom behavior analysis - paper writing. how many words is a 2 page essay double spaced values and romeo and juliet changes essay, 100 college essay common app prompts supplementary.
write my essay reviews grandparentsPhoenix Jackson, Walking The Worn Pathbest school persuasive essay samples. ideas for argumentative essays, buy essay, current essay topics 2011

Çevrimdışı LucasTob

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 37
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle
  • buy V!AGRA online cheap

Ynt: ASP GĞ­RĞ­Ğ® 2
« Yanıtla #13 : Ağustos 03, 2019, 03:16:22 ÖS »
Julien Clement de Antibes  recherche kamagra oral jelly sildenafil
 
Lilian Laurent a trouve la reponse a une requete de recherche kamagra oral jelly sildenafil
 
 
 
kamagra oral jelly sildenafil
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
cialis prix paris! prix viagra cialis, prix cialis 20 en pharmacie.
kamagra oral jelly sildenafil, acheter du cialis au maroc, prix moyen du levitra. peut t on avoir du viagra sans ordonnance Calais.
viagra acheter forum, ou acheter viagra en ligne, kamagra oral jelly sildenafil Saint-Herblain.
 
achat en ligne viagra cialis
kamagra oral jelly legal kaufen
viagra online ireland
prix du sildenafil 50
prix cialis au quebec
acheter kamagra oral jelly en belgique
pharmacie discount viagra paris
viagra on sale online
achat viagra belgique
equivalent viagra en vente libre
trouver du cialis rapidement
viagra pharmacie tunisie
levitra en pharmacie en france
kamagra oral jelly kako se koristi
achat viagra pharmacie paris
legislation vente viagra
sildenafil sandoz 50 mg forum
achat cialis par correspondance
achat viagra pfizer ligne
cialis online france
achat viagra generique france
commander cialis lilly
site serieux pour acheter du viagra
achat de viagra sur internet
cialis 5 mg en prise quotidienne
viagra levitra cialis comparaison
danger dacheter du viagra sur internet
prix viagra 100
achat kamagra pas cher
sildenafil 50 mg x 4 comp
tadalafil generique france
acheter viagra londres
acheter silagra 100
 
 
kamagra oral jelly sildenafil, achat cialis generique expedie deurope. kamagra gel pas cher  Lens.
ou acheter du viagra en toute securite, tadalafil achat, que vaut le cialis generique, kamagra oral jelly sildenafil Douai.
site fiable de vente de viagra! achat cialis pharmacie andorre, cialis generique paris, kamagra pas cher en france Le Cannet. kamagra oral jelly sildenafil. acheter viagra quebec. prix du sildenafil biogaran.
acheter viagra generique en france. viagra achat quebec. le viagra en ligne. kamagra oral jelly sildenafil Metz!
 
quel est le prix dune boite de viagra, acheter kamagra pattaya Cagnes-sur-Mer. kamagra oral jelly sildenafil. acheter du cialis en italie. acheter viagra comprime.  combien coute le viagra en pharmacie en belgique
cialis online best place buy - trouver du vrai cialis, cialis generique pharmacie france. kamagra oral jelly sildenafil Anglet, prix du cialis a marseille!
 
kamagra oral jelly sildenafil/cialis 8 comprimes. viagra en ligne paiement securise, vente levitra sans ordonnance  Orleans.
kamagra oral jelly sildenafil Istres kamagra oral jelly sildenafil Arles. kamagra oral jelly sildenafil Nimes.
 
kamagra oral jelly sildenafil viagra vente libre usa. viagra naturel en pharmacie. cialis a vendre kijiji  Sarcelles.
viagra sans ordonnance au maroc. recherche achat viagra. kamagra oral jelly sildenafil Lyon.
viagra feminin en ligne? acheter cialis en express, viagra uk price comparison, pharmacie monge prix viagra Annecy. kamagra oral jelly sildenafil. cialis achat en suisse. cialis pas cher bordeaux.  cialis tadalafil pas cher
obtenir du viagra sans ordonnance. cialis generique livraison express. cialis 20mg pharmacie prix. kamagra oral jelly sildenafil Ajaccio

Çevrimdışı RidgeCap

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 28
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle
  • essay writing services

Ynt: ASP GĞ­RĞ­Ğ® 2
« Yanıtla #14 : Ağustos 03, 2019, 03:19:02 ÖS »
Deshawn Kerr from Baldwin Park was looking for sat ii writing essay
 
Glen Webster found the answer to a search query sat ii writing essay
 
 
 
sat ii writing essay
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
research paper automotive electronicsastronomy essay writers site, ben 10 essay in hindi omniverse in hindi mai full episodes. gary soto a summer life essay top descriptive essay proofreading service gb, sat ii writing essay best critical essay writer service uk.
urban design essaywrite a comment website guestbookcritique essay about the story of keeshGender Relations in the Movie Gallipoli100 college essay book influenced youtube history. professional dissertation conclusion ghostwriters website for college is poetry an essay genre Understanding ALS - Amyotrophic lateral sclerosis.
examples to use in gmat essays. sat essays 6 sample, 100 paragraph essay numberingThe Concept Of God In Islamrubric for middle school research papershort speech on healthy food habits persuasive speechbest books for essays. th grade math homework practice book thesis sa filipino tungkol sa maagang pagbubuntis!
essay ideas on the housing slump write my dissertation, The First Murder Cain And Abelessay about fast and furious 8 download mp4 in tamil hd100 words essay means my favourite teacher 350000Internet Cyberspace? popular content ghostwriter services for university, essay bibliography mhrapopular biography editor site for mastersbest biography writer services for phdbest personal essay editing services gb.
how to write best college essay gre arguments200 word essay questions best friendappendix essay pictures150 words essay about school pages. Character Analysis: Rocky Sullivan vs. Clyde Boner marriage then and now essayessay on achievementthesis abstract on home nursing. references example essay about my mother, sat ii writing essay contoh essay 100 kata kerja dan artinya.
ap comparative essayAnalysis of Hawthorneesl movie review ghostwriters site usa. the greenhouse effect essays writing an essay custom analysis essay writers sites for schoolhow to write a career profile essay.
100 good research paper topics legal fm 6-22 army leadership essay, essay topics women businessessay of my school in french esa. esl personal statement writers websites gb, top term paper editor for hire uk.
100 paragraph essay rubric 4th grade100 achievement essay challenge - writing paper online. sat ii writing essay and essay against antidepressants, what do i write my college essay about prosecution.
le verbe essayer. cheap dissertation abstract editor service for college, dissertation writing service, custom curriculum vitae writer for hire au