Reklamlar
PC ye Programsız Hız Katma

PC ye Programsız Hız Katma » BİLGİSAYARIN HIZINI ARTTIRMA: ÖNCELİKLE ANLATTIKLARIM HER KULLANICININ BİLDİĞİ YADA BİLMESİ GEREKEN KONULARDIR. DİĞER SİTELERDE ANLATILAN Regedit

Gönderen Konu: PC ye Programsız Hız Katma  (Okunma sayısı 4395 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

PC ye Programsız Hız Katma
« : Mayıs 03, 2009, 01:40:00 ÖS »
BİLGİSAYARIN HIZINI ARTTIRMA:

ÖNCELİKLE ANLATTIKLARIM HER KULLANICININ BİLDİĞİ YADA BİLMESİ GEREKEN KONULARDIR. DİĞER SİTELERDE ANLATILAN Regedit OLAYLARI DOĞRUDUR ANCAK YAPILDIĞI TAKDİRDE İLERLEYEN ZAMANLARDA BOL MİKTARDA SORUNLARIN ÇIKTIĞINI GÖRECEKSİNİZ. BU NEDENLE AŞAĞIDA ANLATTIKLARIM EN EMNİYETLİ HIZLANDIRMA YÖNTEMLERİDİR. HIZLANDIRMA PROĞRAMLARI İLE FALANDA BOŞUNA UĞRAŞMANIZA GEREK YOK (İŞLEMCİYE KESİNLİKLE ZARAR VERİYOR)
1. Öncelikle bilgisayarınızda bu günün tarihi ile bir sistem geri yükleme noktası oluşturun. Aşağıdaki işlemlerin bitiminde eğer bi sorun olduğu takdirde bu oluşturduğunuz geri yükleme noktasına dönerek durumu kurtarabilirsiniz. Aşağıdaki işlemler WİNDOWS XP işletim sistemleri için uygulanmalıdır. Bu işlemler uygulanarak denenmiş ve bilgisayarda gözle görülür şekilde hızlanma olmuştur. Aşağıdaki işlemleri ilk yapma biraz zaman alabilir ancak daha sonraki yaptıklarınızda yaklaşık 15 dakikanızı alır. Bu işlemleri sık sık (haftada bir tavsiye edilir) yapmanız bilgisayarınızın performans kaybını engelleyecektir.

2. Bilgisayarların çalışma sistemi; işlemci, ram gibi donanımların hızları ile birlikte işletim sisteminin kurulu olduğu harddisk’in de boş olması ile de doğru orantılıdır. yani harddisk’iniz ne kadar boş ise bilgisayarınız da o kadar hızlı olur. (işlemcinizin ve yüklü olan proğramlarınızın durumuna göre değişir) bu nedenle işletim sistemleri genelde c üzerine kurulu olup c’nin biraz boşaltılarak işletim sisteminin rahatlatılması sağlanmalıdır. bunun için sırası ile aşağıdaki işlemleri yaparak bilgisayarın hızını biraz attırabiliriz.

3. BİLGİSARARIM’I AÇ VE ARAÇLAR SEKMESİNDEN KLASÖR SEKMESİNİ ARDINDAN GÖRÜNÜM SEKMESİNİ TIKLA. GELEN EKRANDA ORTAYA YAKIN YERDEKİ gizli dosya ve klasörleri göster KUTUCUĞUNU İŞARETLE. Sonra Uygula ve Tamam’I TIKLA.

4. C:\WINDOWS\Prefetch KASÖRÜNÜN İÇİNDEKİ TÜM DOSYALARI SİL.

5. C:\Documents and Settings KLASÖRÜNÜN İÇERİSİNDEKİ SİZİN KULLANDIĞINIZ BELGELERİN ADININ BULUNDUĞU KLASÖRÜ AÇ. (BENİMKİNİN ADI MURAT)
A. BURADA BULUNAN BELGELERİM KALSÖRÜNÜN İÇERİSİNDEKİ FAZLA YER KAPLAYAN TÜM BELGE, MÜZÜK, VİDEO, RESİM VB. DOSYALARI D’nin İÇERİSİNE TAŞIYIN. (MAKSAT C’NİN İÇERİSİNİ BİRAZ OLSUN BOŞALTARAK İŞLETİM SİSTEMİNİN HIZLI ÇALIŞMASINI SAĞLAMAK)
B. C:\Documents and Settings\murat\Contacts KLASÖRÜNÜN İÇERİSİNDEKİ TÜM hotmail.com UZANTILI KLASÖRLERİ SİLİN. KORKMANIZA GEREK YOK. BU KLASÖRLER DAHA ÖNCEDEN MSN DEN LAK LAK ETTİĞİNİZ KONUŞMALARIN KAYIT EDİLDİĞİ KLASÖRLERDİR.
C. C:\Documents and Settings\murat\Local Settings\Temporary Internet Files KLASÖRÜNÜN İÇERİSİNDEKİ BÜTÜN DOSYARI SİLİN. (BU BİRAZ ZAMAN ALABİLİR)
D. Başlat-Çalıştır komutuna %temp% yazın ve tamam deyin. Açılan ekrandaki bütün dosyaları silin. (buradaki dosyaların bazıları silinmeyebilir. Silenmeyen Dosyaları tek tek işaretleyerek silmeye çalışın)
E. C:\Documents and Settings\murat\Local Settings\Application data\Microsoft\Messenger klasörünü açın ve içerisindeki bütün dosya ve klasörleri silin gitsin. Sonra GERİ sekmesinde bir önceki ekrana gelin ve C:\Documents and Settings\murat\Local Settings\Application Data\Microsoft\Windows Live Contacts klasörünün içini boşaltın.
F. YUKARDA 4/A-B-C-D-E- maddelerinde belirtilenlerdeki maksat C:\Documents and Settings klasörünü biraz olsun boşaltarak işletim sitemini hızlandırmaktır.

6. İNTERNET EXPLORER’İNİZİ AÇIN VE ARAÇLAR sekmesinin en altındaki İNTERNET SEÇENEKLERİNİ tıklayın.Buradan GELİŞMİŞ sekmesini tıklayın.GÜVENLİK başlığının altında bulunan TARAYICI KAPATILDIĞINDA TEMPORARY İNTERNET FİLES KLASÖRÜNÜ BOŞAL seçeneğinin sol tarafındaki kutucuğu işaretlerek UYGULA ve TAMAM’ı tıklayın.

7. BİLGİSAYARIMA sağ tıklayarak ÖZELLİKLERİ açın. Sonra GELİŞMİŞ sekmesinden PERFORMANS başlığı altındaki AYARLAR ikonuna tıklayın. GÖRSEL EFEKTLER sekmesi altındaki seçeneklerden EN İYİ PERFORMANS İÇİN AYARLA kutucuğunu işaretleyin. Daha sonra alttaki seçeneklerin hepsi boş olacaktır. Bu seçeneklerden sadece KLASÖRLERDEKİ ORTAK GÖREVLERİ KULLAN ve MASAÜSTÜNDEKİ SİMGE ETİKETLERİNDE BIRAKMA GÖLGESİ KULLAN kutucuklarını işaretleyin. Sonra UYGULA ve TAMAM’ı tıklayın (bunların yaptıktan sonra bilgisayar bi süre kasılacaktır, sabırla işlemin tamamlanmasını bekleyin)

8. BİLGİSAYARIMA sağ tıklayarak ÖZELLİKLERİ açın. Sonra GELİŞMİŞ sekmesinden BAŞLANGIÇ VE KURTARMA başlığı altındaki AYARLAR ikonuna tıklayın. Gelen ekrandaki SİSTEM BAŞLANGICI başlığı altındaki 30 rakamlarının her ikisini de 2 olarak değiştirin. Daha sonra aynı ekrandaki SİSTEM HATASI başlığı altında, alt alta 3 ayrı işaretli kutucuk bulunmaktadır. Bu işaretlerin her 3’ünü de kaldırarak kutucukların boş olmasını sağlayın. Sonra TAMAM’ı tıklayın. Tekrar ekrana gelen SİSTEM ÖZELLİKLERİ akranının altındaki UYGULA ve TAMAM’ı tıklatın.

9. BİLGİSAYARIMI açın. C’nin üzerine sağ tıklayın. ÖELLİKLERİ açın. Gelen ekranda DİSK TEMİZLE ikonuna tıklayın ve biraz bekleyin. Sonra açılan penceredeki DİS TEMİZLEME sekmesini tıklayın. Buradaki kutucukların hepsini işaretleyin. (Korkmayın sorun olmaz, işleme devam edin) ve alttaki TAMAM’ı ardından EVET’i tıklayın. Bu işlemin bitmesi 3-5-10 dakika sürecektir, işlem bitene kadar bekleyin ve bittikten sonra uygula-tamam diyerek çıkın.

10. Bu madde belirteceğim konular bilgisayarın ilk açılışında, bazı proğramlar otomatik çalışmaya başlar ve bilgisayarınız arka arkaya proğramları çalıştırmaya başlar, bu ise bilgisayarın geç açılmasına ve kasılmasına neden olur. Buradaki maksadımız bilgisayarın ilk açılışında otomatik olarak çalıştırılan bazı gereksiz proğramların çalıştırılmasını engellemektir. Bu işletim sisteminizin hızlı açılması ve çalışması için çok önemli bir işlemdir. EVET başlıyoruz. Başlat-çalıştır komutuna msconfig yazın ve TAMAM’ı tıklayın. Gelen ekranda BAŞLANGIÇ sekmesini tıklayın. Çıkan ekrandaki kutucuların işaretli olan proğramlar, ilk açılışta çalışıyor anlamına gelir. Bu işaretli olan kutucukların yanındaki proğramların hebsini inceleyin ve ilk açılışta çalışmasını istemediğiniz proğramların yanındaki işareti kaldırın. (MESELA:ctfmon, Winampa ve Msnmsngrc kutucuklarını boşaltabilirsiniz. Bunlar benim bilgisayarımda olanlar.) Burada dikkat edileceh husus; SOUNDMAN (ses açma-kapama), antivürüs proğramınız vb. gibi proğramların kutucuklarını kesinlikle boşaltmayın. İlk açılışta çalışmasını istemediğiniz proğramların adının yanındaki kutucukları boşalttıktantan sonra UYGULA ve TAMAM’ı tıklayın. Bilgisayarı tekrar başlatmanız için uyarı ekranı gelecektir. “Yeniden Başlat”ı seçerek bilgisayarı yeniden başlatın. İşlem tamamdır.

11. Daha sonra proğram ekle-kaldırdan kullanmadığınız ve gereksiz proğramları kaldırın.

12. Yine proğram ekle-kaldır penceresindeki WİNDOWS BİLEŞENLERİNİ EKLE/KALDIR sekmesineden gelen ekrandaki; sadece Windows Media player ile donatılar ve hizmet proğramları kutucukları işaretli olacak şekilde bütün işaretleri kaldırın. İLERİ diyerek işleme devam edin. Bazan bu işlemde sorun çıkabiliyor, eğer çıkıyorsa kutucukları tek tek kaldırarak deneyin. DİKKAT: Windows Media Player ile donatılar ve hizmet proğramları’nın solundaki kutucukların işaretini kesinlikle kaldırmayın.

13. Geri dönüşüm kutusunu boşaltın. Sonra yukarda 4 ve 5-d maddesine anlatılan işlemi tekrarlayın.

14. DİSK BİRLEŞTİRME YAPACAĞIZ BU MADDEDE: Bu işlem bilgisayarınızın hızını oldukça arttıracaktır. Bilgisayarımı açarak C’nin üzerine sağ tıklayın. ÖZELLİKLER’i açık ve ARAÇLAR sekmesini tıklayın. ŞİMDİ BİRLEŞTİR ikonunu tıklayın. Gelen ekranda C’nin üzerine sağ tıklayarak ÇÖZÜMLE’yi tıklayın. Sonra gelen ekranda BİRLEŞTİR’i tıklayın. Disk birleştiemeyi ilk defa yapıyorsanız bu işlemin sonlanması bilgisayarınızdaki yüklü olan proğramların durumuna göre 10-15 dakika sürecektir. Ayrıca bilgisayarınızda silemediğiniz gereksiz dosyaları silebilen Ccelenear gibi proğramları kurmanız çok faydalı olacaktır.Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net