Reklamlar
Hugo Chavez Kimdir Hugo Chavez Hayatı

Hugo Chavez Kimdir Hugo Chavez Hayatı » Hugo Chavez Venezuella Cumhurbaşkanı 28 Temmuz 1954 tarihinde Venezuella'nın Sabaneta şehrinde doğdu. Öğretmen Hugo de los Reyes Chavez ve Elena

Gönderen Konu: Hugo Chavez Kimdir Hugo Chavez Hayatı  (Okunma sayısı 1799 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

Hugo Chavez Kimdir Hugo Chavez Hayatı
« : Ağustos 14, 2012, 11:12:56 ÖS »
Hugo Chavez Venezuella Cumhurbaşkanı


28 Temmuz 1954 tarihinde Venezuella'nın Sabaneta şehrinde doğdu. Öğretmen Hugo de los Reyes Chavez ve Elena Frias de Chavez'in oğlu olarak dünyaya geldi. Yedi yaşından itibaren Venezuela askeri akademisinde eğitim gördü ve 1975 yılında derece ile mezun oldu. Onyedi yıl boyunca orduda paraşüt subayı olarak görev yaptı.

İki evlilik yaşadı. İlk eşi Nancy Colmenares ile 18 yıllık evli kaldı. İkinci eşi gazeteci Marisabel Rodriguez. İki evlilikten dört çocuk sahibi oldu.

1992 yılında, iktidardaki Carlos Andres Perez'i devirme girişiminde bulundu. Darbe girişiminin başarısız olması üzerine, iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sonra serbest bırakıldı. Cezasını tamamladıktan sonra Beşinci Cumhuriyet Hareketi adlı partiyi kurdu. 1998 yılında, yolsuzluk ve kötü yönetim ile suçladığı hükümet karşısında, ekonomik reform sözü vererek adaylığını koydu.

1999 yılında seçilmesinin ardından, Venezuella'nın adalet ve meclis sistemini değiştirdi. Yeni yolların ve yerleşim birimlerinin inşaası ve aşı stoğu gibi icraatları içeren Plan Bolivar 2000'i başlattı. Bu yeni yapılanmanın bir parçası olarak ülkenin adı, Bolivaryan Venezuela Cumhuriyeti olarak değiştirildi.

Başkanlık yaptığı dönemde, ülke içinde ve dışında hoşnutsuzluklarla karşılaştı. Nisan 2002'de, askeri liderler başkanlık görevini elinden aldı. Ağustos 2004 tarihinde tekrar görevinin başına döndü.

Amerika'nın Irak politikasını, "gücü kötüye kullanmak" olarak değerlendirdi ve başkan George W. Bush'u "emperyalist şeytan" olarak niteledi. Küba ve İran gibi 100'den fazla ülkenin yer aldığı, Bağımsız Hareket grubunda aktif rol aldı.

30 Nisan 2007'de, IMF ve Dünya Bankası ile olan tüm ilişkilerini kopararak ulusal bir banka kurdu.
HAKKINDA YAZILANLAR

Venezuella "Chavez'le devam" dedi
Hürriyet 16 Ağustos 2004

Dünyanın en büyük beşinci petrol üreticisi olan Venezüella'da Devlet Başkanı Hugo Chavez'in yönetimde kalıp kalmaması için yapılan halk oylamasında, Chavez'in kazandığı bildirildi.

Seçim Komisyonu Başkanı, dün yapılan referandumun ilk sonuçlarına göre Chavez'in halkın desteğini kazandığını söyledi.

Başkan, oyların yüzde 94'ünün sayıldığını ve Chavez'in oylamayı açık farkla kazandığını ifade etti. Yetkililer, oylamaya katılanların yüzde 58'inin Chavez'in görevinde kalması yönünde, yüzde 42'sinin ise görevden uzaklaştırılması için oy kullandığını belirtti.

Chavez'in kazandığının açıklanmasıyla birlikte Devlet Başkanı'nın yandaşları zaferi havai fişeklerle ve caddeleri doldurarak kutlamaya başladı.

Bu arada muhalif liderlerden Haydee Deutsch, oylamada sahtekarlık yapıldığını belirterek, muhalefetin referandumu büyük çoğunlukla kazandığı konusunda şüphesi olmadığını söyledi. Dünyanın en büyük beşinci petrol üreticisi olan Venezüella'da yapılan oylamanın sonucunda Hugo Chavez, 2 yıl daha görevde kalacak.

Venezüella'da muhalefetin referandumu kazanması için, Chavez'in 2000 yılındaki başkanlık seçimlerinde aldığı 3 milyon 760 bin oydan fazlasını alması gerekiyordu, muhalefet kazansaydı 30 gün içinde başkanlık seçimi tekrarlanacaktı. Chavez önceki gün yaptığı açıklamada, zaferi kazanacağına inancının tam olduğunu, ancak referandumdan ne sonuç çıkarsa çıksın kabul edeceğini söylemişti.

MARADONA CHAVEZ'E DESTEK VERDİ

Arjantinli efsanevi futbolcu Diego Maradona, yönetimde kalıp kalmaması halk oylamasına sunulan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'e destek verdi. Venezüella'nın resmi Venpres ajansının haberine göre, sporun efsanevi yıldızı 43 yaşındaki Maradona, basketbol hayranı olan Chavez'e mektup göndererek desteğini dile getirdi.

Uzun zamandır kokain bağımlılığıyla mücadele eden ve son 4 yıldır Küba'da tedavi olan Maradona mektubunda, “Bu tarihi anda derin saygılarımı ve içten desteğimi ifade etmek isterim. Yolumuzu gösteren tanrı ve Venezüella halkı sizin cesur mücadelenize tanıktır ve öyle kalacaktır” dedi.

Maradona, mektubunda Chavez'in ABD Başkanı George Bush'a yönelik eleştirilerini yansıtarak, “Venezüella'nın gerçek düşmanı, dünyanın başlıca tehdidi olan Başkan Bush'tur” dedi.

Chavez gibi Maradona da Küba lideri Fidel Castro'yu dost olarak görüyor. Chavez'in 1998'de seçilip Washington yönetiminin düşman olarak gördüğü Küba gibi ülkelerle sıkı bağlar kurmasından bu yana ABD ve Venezüella arasındaki ilişkilerde soğuk rüzgarlar esiyor.


HABER

Chavez'e başarılı ameliyat


Küba'da10 Haziran'da pelvis apsesi nedeniyle ameliyat olan Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez'in durumunun 'kritik' olduğu iddiası yalanlandı.
27 Haziran 2011


HABER

Chavez: Tanrım hayat ver, yapacak çok iş var
6 Nisan 2012

Küba'da kanser tedavisi gören Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez ülkesine döndü.

Chavez, ''Tanrım, bana hayat ver. Çünkü bu halk için yapacak çok şeyim var. Henüz canımı alma'' dedi.

Ailesi ile Barinas'ta Paskalya Yortusu öncesi bir ayine katılan Chavez, dua ederken gözyaşlarını tutamadı.

Hastalığından kurtulmak için içten bir şekilde dua eden Chavez, ''Tanrım, bana hayat ver. Çünkü bu halk için yapacak çok şeyim var. Henüz canımı alma'' dedi. Dua ederken anne ve babasının elini tutan Chavez'in duygulanarak bir ara gözyaşı döktüğü görüldü.

'BU HAYAT KOLAY DEĞİL'

Ayine katılanlara hitaben kısa bir konuşma da yapan 57 yaşındaki Chavez, ''Gözyaşlarımı tutamadım. Bu hayat kolay değil. Bugün her zamankinden daha fazla dindarım. Kendimi Hz. İsa'nın ellerine teslim ettim'' dedi.Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net