Reklamlar
Hüsnü Mübarek Kimdir Hüsnü Mübarek Hayatı

Hüsnü Mübarek Kimdir Hüsnü Mübarek Hayatı » Hüsnü Mübarek Mısır Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hüsnü Said Mübarek 4 Mayıs 1928 tarihinde doğdu. Kahire'deki Mısır Askeri Akademisi'ni (1949) ve

Gönderen Konu: Hüsnü Mübarek Kimdir Hüsnü Mübarek Hayatı  (Okunma sayısı 1530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

Hüsnü Mübarek Kimdir Hüsnü Mübarek Hayatı
« : Ağustos 14, 2012, 11:13:13 ÖS »
Hüsnü Mübarek Mısır Eski Cumhurbaşkanı

Muhammed Hüsnü Said Mübarek


4 Mayıs 1928 tarihinde doğdu. Kahire'deki Mısır Askeri Akademisi'ni (1949) ve Bilbays'taki Havacılık Akademisi'ni bitirdi (1950). Sovyetler Birliği'nde ileri uçuş ve bombardıman teknikleri konusunda öğrenim gördü. Mısır Hava Kuvvetleri'nde çeşitli görevler üstlendikten sonra 1966-69 arasında Hava Akademisi komutanlığını yürüttü. 1972'de Enver Sedat tarafından hava kuvvetleri komutanlığına getirildi. Ekim 1973'te İsrail'le yapılan Yom Kippur Savaşı'nın ilk günlerinde Mısır Hava Kuvvetleri'nin elde ettiği başarılarda önemli rol oynadı. Ertesi yıl mareşal oldu.

Nisan 1975'te devlet başkanı yardımcılığına atandı.
6 Ekim 1981'de Enver Sedat'ın bir suikast sonucunda öldürülmesi üzerine devlet başkanı oldu. 1982'de Lübnan'ı işgal eden İsrail'le yakınlaşma politikasından uzaklaştı. 1987'de altı yıllık ikinci bir dönem için, oyların yüzde 97'sini alarak devlet başkanlığına yeniden seçildi. 1989'da, Enver Sedat döneminde İsrail'le yaptığı barış antlaşması yüzünden Arap Birliği'nden çıkarılmış olan Mısır tekrar birliğe kabul edildi, merkezi de Kahire'ye taşındı.

1990-91'deki Körfez Bunalımı ve onu izleyen Körfez Savaşı sırasında Arap ülkeleri, İsrail ve Filistin Kurtuluş Örgütü arasında başlıca aracı işlevini üstlendi. Suudi Arabistan'ın, uluslararası kuvvetlerin desteğine başvuru kararının desteklenmesinde öteki Arap ülkelerine öncülük etti.

Enver Sedat'a yapılan suikastın ardından Mısır Devlet Başkanlığına ve Ulusal Demokratik Parti'nin liderliğine seçildi. Mübarek, 1987, 1993, 1999 ve 2005 yıllarında yapılan ve muhalefetin katılımının kısıtlandığı seçimlerde arka arkaya dört kez göreve seçildi. 1981'de ilan edilen sıkıyönetim hala devam ediyor. Şubat 2010 halk direnişi ile görevinden ayrıldı.HABER

Hüsnü Mübarek istifa etti


Mübarek'in görevini Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'ne devrettiği bildirdi.

Hüsnü Mübarek'in yardımcısı Süleyman, "Ülkenin içinden geçtiği zorlu koşulları göz önünde bulundurarak, Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, cumhuriyetin devlet başkanlığı görevinden ayrılmaya karar vermiş ve devlet işlerini idare etmesi için Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'ni görevlendirmiştir" dedi.

Konseyin başkanlığını yöneten Savunma Bakanı Hüseyin Tantavi'nin, akşam saatlerinde devlet başkanlığı sarayını ziyaret ederek, protestocuları selamladığı bildirildi. El Arabiya televizyonu, ordunun kabineyi görevden alacağını ve parlamentonun her iki kanadını da feshedeceğini belirtti.
HABER

Mübarek'e ömür boyu hapis
3.06.2012

Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek (84), Mısır'daki rejim karşıtı gösteriler sırasında protestocuların öldürülmesinden suçlu bulunarak ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Irak lideri Saddam Hüseyin'den sonra mahkeme karşısına çıkan ikinci Arap lider olan Mübarek, Tora Hapishanesi'ne götürüldü.


HABER

Mübarek'in sağlık durumu kritik
10 Haziran 2012

Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in sağlık durumunun kritik olduğu bildirildi. Mısırlı bir güvenlik yetkilisi, müebbet hapis alan Mübarek'in sağlık durumunun ciddi olduğunu belirtti. Kahire'de hapishanedeki hastanede tutulan Mübarek'in bilincini sık sık kaybettiği aktarıldı.

Mısır'da Mübarek'in öldüğü söylentileri dolaşırken, eşi Süzan Mübarek ve iki kızının bugün sabah hapishanede Hüsnü Mübarek'i ziyaret ettiği kaydedildi.

Mahkeme, 2 Haziran'da Mübarek'i müebbet hapis cezasına çarptırırken, ülkenin eski cumhurbaşkanı Kahire'deki Torah hapishanesine konulmuştu.HABER

Mübarek’in beyin ölümü gerçekleşti
20 HAZİRAN 2012

Hüsnü Mübarek sağlık durumunun kötüleşmesi üzerine Torah Hapishanesi'ndeki hastaneden Maadi Hastanesi'ne nakledilmişti.Mısır’ın devrik lideri Hüsnü Mübarek’in beyin ölümü gerçekleşti.

Mübarek’in duran kalbinin doktorların müdahalesiyle yeniden çalıştırılmasının ardından solunum cihazına bağlandığı ancak beyin ölümünün gerçekleştiğini bildirdi.

84 yaşındaki devrik lider halk ayaklanmasında güvenlik güçlerine göstericilere müdahale edilmesi talimatı verdiği gerekçesiyle tutuklanmış ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net