Reklamlar
İmamali Rahmanov Kimdir İmamali Rahmanov Hayatı

İmamali Rahmanov Kimdir İmamali Rahmanov Hayatı » İmamali Rahmanov Tacikistan Cumhurbaşkanı 5 Ekim 1952 tarihinde, Dangara’da çiftçi bir ailenin oğlu olarak doğdu. Liseyi Sarband Teknik Okulunda

Gönderen Konu: İmamali Rahmanov Kimdir İmamali Rahmanov Hayatı  (Okunma sayısı 1345 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

İmamali Rahmanov Kimdir İmamali Rahmanov Hayatı
« : Ağustos 14, 2012, 11:14:54 ÖS »
İmamali Rahmanov Tacikistan Cumhurbaşkanı


5 Ekim 1952 tarihinde, Dangara’da çiftçi bir ailenin oğlu olarak doğdu. Liseyi Sarband Teknik Okulunda bitirdi. Bir süre Kurgantepe’de elektrikçi olarak çalıştı. 1971-74 yıllarında SSCB Pasifik Okyanusu Donanması’nda askerliğini yaptı. Askerlik dönüşü, 1977 yılında Tacikistan SSC Devlet Üniversitesinde eğitimini sürdürdü. 1982 yılında, Ekonomi Fakültesinden mezun oldu. Üniversite mezuniyeti sonrasında Komunist Partisi eğitici kadrolarında çalıştı. 1987-92 yılları arasında “Lenin Devlet Kooperatif Çiftliği”nde Müdürlük yaptı. Aynı zamanda Dangara Belediye Başkanlığı görevini yürüttü. 1990’da Kulyab’dan Tacikistan SSC Yüksek Konseyi üyeliğine seçildi.

Sovyetler Birliği'nin dağılması ile Tacikistan’ın bağımsızlığını kazanması sonrası Yüksek Konseyin 16 Kasım 1992 tarihinde Hocent’te yapılan 16 ncı oturumunda Konsey Başkanlığına seçildi.

İlk olarak 6 Kasım 1994 yılında yapılan seçimlerde, Tacikistan Cumhurbaşkanlığına seçildi. 6 Kasım 1999’da yapılan seçimde ikinci kez aynı göreve seçildi. Görev süresi 7 yıldır.

Tacikistan Halk Partisi'nin 18 Nisan 1998 tarihinde yapılan 4 üncü kurultayında partinin adı Tacikistan Demokratik Halk Partisi olarak değiştirildi ve Rahmanov, Parti Başkanlığına seçildi.


HABER

Tacikistan'da Rahmanov yeniden devlet başkanı
www.ntv.com.tr 7 Kasım 2006

Tacikistan'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan İmamali Rahmanov'un yeniden devlet başkanı seçildiği bildirildi.

Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Mirzoali Bultuyev, basına yaptığı açıklamada, oyların 76,4'ünü kazanan Rahmanov'un Tacikistan devlet başkanlığına yeniden seçildiğini duyurdu. Seçime katılım oranının yüzde 91 olarak gerçekleştiğini belirten Bultuyev,Rahmanov'un en yakın rakibi, Ekonomik Reform Partisi lideri Olimzhon Boboyev'in oyların yüzde 7,2'sini aldığını kaydetti.Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net