Reklamlar
Karolos Papoulias Kimdir Karolos Papoulias Hayatı

Karolos Papoulias Kimdir Karolos Papoulias Hayatı » Karolos  Papoulias Papoulias, 1929 yılında Yanya’da doğdu. Atina ve Milan’da hukuk eğitimini tamamladıktan sonra, Cologne Üniversitesinden

Gönderen Konu: Karolos Papoulias Kimdir Karolos Papoulias Hayatı  (Okunma sayısı 1036 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

Karolos Papoulias Kimdir Karolos Papoulias Hayatı
« : Ağustos 14, 2012, 11:16:53 ÖS »
Karolos  Papoulias Papoulias, 1929 yılında Yanya’da doğdu. Atina ve Milan’da hukuk eğitimini tamamladıktan sonra, Cologne Üniversitesinden doktora derecesi aldı ve 1963-1981 yılları arasında avukatlık yaptı. 1967 askeri darbesi sırasında Almanya’da bulunan Papoulias, darbeyi takip eden yedi yıl boyunca bir öğrenci direnişi örgütü kurulmasını ve Deutsche Welle’nin Yunanistan servisinden düzenli olarak yapılan yayınlarla albayların ihbar edilmesini sağladı.

Papoulias, 1977 yılında PASOK’un listesinden Yanya milletvekili olarak parlamentoya girdi. Sekiz kez milletvekili seçilerek toplam 27 yıl görev yaptı. Merhum Yunanistan başbakanı Andreas Papandreu’nun da yakın bir çalışma arkadaşı olan Papoulias, ardarda göreve gelen PASOK hükümetlerinin izlediği dış politika üzerinde de etkili oldu. 1981-1984 yılları arasında dışişleri bakan yardımcısı, 1985-1990 yılları arasında dışişleri bakanı ve 1993-1996 yılları arasında yine dışişleri bakanı olarak görev yaptı. 1995 yılında parti yönetim bürosu ve siyasi sekreterliğine seçildi.

1996 genel seçimlerinin ardından Yunanistan’ın AGİT’teki parlamento temsil heyetinin başkanı olan Papoulias, Haziran 2000’de Uluslararası Olimpiyat Vakfı Yönetim Kurulu ve İdari Komitesi üyeliğine getirildi.

Görev süresi beş yıl olan Papoulias, evil ve üç kız çocuk sahibidir.

HAKKINDA YAZILANLAR

Karolos Papoulias
Yunanistan Cumhurbaşkanı
(Associated Press, Atina Haber Ajansı)

Ülkenin 300 üyeli parlamentosundan bugüne kadar benzeri görülmemiş bir biçimde 279 oy alan Karolos Papoulias, 12 Mart 2005 tarihinde Yunanistan Cumhurbaşkanı olarak yemin etti. Muhalefetteki Panhelenik Sosyalist Hareketin (PASOK) kurucu üyelerinden olan Papoulias, hem kendi partisinin hem de bu büyük ölçüde sembolik görev için kendisini Kostis Stephanopoulos’un yerine aday gösteren, iktidardaki merkez sağ partisi Yeni Demokrasinin desteğini kazandı.

Uzun soluklu kariyeri boyunca Papoulias sırıkla atlama şampiyonu oldu, avukat, siyasi eylemci, parlamento üyesi, milli voleybol takımı yetkilisi ve Milli Atletizm Birliği başkanı olarak görev yaptı.
Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net