Reklamlar
Muhammed Mursi Kimdir ? Muhammed Mursi Hayatı

Muhammed Mursi Kimdir ? Muhammed Mursi Hayatı » Muhammed Mursi Mısır Cumhurbaşkanı 1951 yılında doğdu. Yüksek lisans eğitimini tamamlayıncaya kadar Mısır’da kalan Mursi, daha sonra ABD’ye

Gönderen Konu: Muhammed Mursi Kimdir ? Muhammed Mursi Hayatı  (Okunma sayısı 2246 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

Muhammed Mursi Kimdir ? Muhammed Mursi Hayatı
« : Eylül 25, 2012, 03:39:05 ÖS »
Muhammed Mursi Mısır Cumhurbaşkanı


1951 yılında doğdu. Yüksek lisans eğitimini tamamlayıncaya kadar Mısır’da kalan Mursi, daha sonra ABD’ye giderek, California Devlet Üniversitesi’nden yardımcı doçentlik unvanı aldı. 1985 yılında Mısır’a tekrar dönen Mursi, Zekazik Üniversitesi’nde akademik kariyerine devam etti. Mursi’nin politik kariyerinde, Müslüman Kardeşler’in İrşat Heyeti üyeliği, 2000 ve 2005 yıllarında bağımsız milletvekilliği bulunuyor.

Mursi, Mübarek döneminde bağımsız aday olarak girdiği parlamento seçimlerinin ikisinden de başarı ile çıkarak parlamenter oldu. Mısır’daki halk ayaklanmasının ardından kurulan Hürriyet ve Adalet Partisi’nde (HAP) politik çalışmalarına devam eden Mursi, Müslüman Kardeşler tarafından cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilen Hayrat Şatır’ın Mısır Yüksek Seçim Kurulu tarafından adaylığının reddedilmesi üzerine, HAP’nin adayı olarak seçimlerin birinci turuna katıldı.HABER

Mısır'ın yeni cumhurbaşkanı Muhammed Mursi
18 Haziran 2012

Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Müslüman Kardeşlerin Hürriyet ve Adalet Partisi adayı Muhammed Mursi birinci oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 54'ünü alarak rakibi Ahmet Şefik'i geride bırakan Mursi, Mısır'ın ilk "seçilmiş" cumhurbaşkanı ünvanını elde etti.Kahire'de düzenlenen basın toplantısında Mısır halkına teşekkür konuşması yapan Mursi ''Bize oy veren ve vermeyen tüm Mısır halkına teşekkür ediyorum. Bize demokrasiyi ve özgürlüğü bağışlayan Allah'a hamd olsun'' dedi.

Mısır halkına ''Kardeşlerim'' diye seslenen Mursi, ''Hep birlikte hürriyet, kalkınma, barış ve demokrasi yolunda yürüyeceğiz. Birlikte yeni Mısır'ı inşa edeceğiz'' diye konuştu.

Mısır devrimi sürecinde hayatını kaybeden ve yaralanan Mısırlıların yakınlarına seslenen Mursi, ''Şehitlerin ve yaralıların haklarını, hukuksal yollarla alacağız. Şehitlerin anneleri, babaları, eşleri ve çocuklarını selamlıyorum'' dedi.

Mursi, konuşmasında şehitlerden söz ettiği sırada sözleri sloganlarla kesildi. Muhammed Mursi'nin, resmi sonuçların açıklanmasını beklemeden yaptığı zafer konuşmasında sesinin titrediği ve heyecanlı olduğu gözlendi.

Son olarak Mısır'daki farklı etnik gruplara seslenen Mursi, aynı ülkenin çocuklarının bir birinden farkı olmadığını ifade ederek, birlik mesajı verdi.

AA Kahire Bölge Müdürlüğü'ne ulaşan en son verilere göre tasnifi tamamlanan 22 milyon 459 geçerli oyun yüzde 52.3'ünü (11 milyon 751 oy) alan HAP adayı Muhammed Mursi seçimin galibi oldu. Rakibi Ahmed Şefik ise oyların yüzde 47.6'sını (10 milyon 707 oy) alarak seçimi kaybetti.

Ahmed Şefik'in seçim kampanyasından yapılan açıklamada ise, Mursi'nin zaferini erken ilan ettiği, sonucun henüz kesinleşmediği vurgulandı.

51 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu Mısır cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna katılım oranı yüzde 47 oldu.HABER

Mursi'den Tahrir'de başkanlık yemini
29.06.2012

Mısır'ın yeni cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, devrimin sembol mekanı Tahrir Meydanı'nı dolduran yüzbinlerce kişinin önünde, resmi tören öncesi sembolik olarak başkanlık yemini etti.
Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net