Reklamlar
Nursultan Nazarbayev Kimdir Nursultan Nazarbayev Hayatı

Nursultan Nazarbayev Kimdir Nursultan Nazarbayev Hayatı » Nursultan Nazarbayev Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Abişulu Nazarbayev 1940 yılında Alma-Ata'nın hakim bulunduğu Kazkalenski

Gönderen Konu: Nursultan Nazarbayev Kimdir Nursultan Nazarbayev Hayatı  (Okunma sayısı 1612 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

Nursultan Nazarbayev Kimdir Nursultan Nazarbayev Hayatı
« : Eylül 25, 2012, 03:38:19 ÖS »
Nursultan Nazarbayev Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

Nursultan Abişulu Nazarbayev


1940 yılında Alma-Ata'nın hakim bulunduğu Kazkalenski yöresindeki Çemolgan köyünde doğdu.
Daha sonra Ukrayna'ya giderek Metalurji öğrenimi gördü. 1958 yılında Karadağandı Maden İşletme Fabrikası'nda, beton döküm işçisi olarak hayata atıldı.

1960 yılında Karaganainski bölgesindeki Temirtav kentinde Kazmetallurgstroy Tröstü'nün inşaat işçiliğinde çalıştı. Bundan sonra ise Karaganda Demir-Çelik Fabrikası'nda çalışmasına devam etti. Buradaki yüksek fırında sırasıyla dökümcü, gaz tesisinde usta ve baş usta olarak çalıştı.

1967 yılında maden mühendisi oldu. İşe başladığı fabrikanın yöneticileri arasında yer aldı.

Nursultan Nazarbayev 1969 yılından itibaren parti çalışmasına yöneldi. Temirtav'daki Komsomol Kent Komitesi'nin I. Sekreteri oldu. 1971'de bu kentin parti üst komitesinin II. sekreterliğine seçildi. 1973'te Kombinası Parti Sekreterliği'ne getirildi. 1977'de Bölge Parti Üst Komitesi II. Sekreterliği'ne atandı.

1979 yılında Kazakistan Komünist Partisi'nin MK Sekreteri oldu. 1984'te Kazakistan Sovyet Yönetimi Bakanlar Kurulu Başkanlığı'nda bulundu. 1989'da Kazakistan Komünist Partisi Genel Başkanlığı'na seçildi.

1990 yılının Nisan ayında Kazakistan Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanlığı'na seçildi. Ekonomi sahasında master yapmıştır.

Orta Asya Devletleri Dostluk ve Dayanışma Vakfı'nın Başkanlığı'nı da yapmaktadır.
HABER

TÜRK DÜNYASI HİZMET ÖDÜLÜ
NURSULTAN NAZARBAYEV'E VERİLDİ

(www.asilkan.org.) 17.10.2006
Türk Dünyası Hizmet Ödülü, bu yıl Türk ülkeleri arasındaki ilişkilerin gelişmesi çabaları sebebiyle Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev e verildi.

Elazığ Valiliği tarafından düzenlenen ve bu yıl üçüncüsü verilen ödül, Vali Muammer Muşmal tarafından Astana daki Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı nda takdim edildi. Nazarbayev in yurtdışında olması sebebiyle ödülü Kazakistan Devlet Genel Sekreteri Oralbeg Abdu Kerimoviç kabul etti. Kerimoviç ödül töreni sırasındaki konuşmasında, "Türkiye bağımsızlığımızı ilk tanıyan ülkedir. Bugün de ülkemdeki pek çok inşaatın zirvesinde Türk ve Kazak bayrağı ortaklaşa dalgalanmaktadır. Bu, kardeşliğin göstergesidir." dedi. Kazakistan ın Akmola eyaleti de jest olarak Gökçedağ daki bir caddeye "Elazığ" ismini vermeyi kararlaştırdı.

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı nda gerçekleşen törene, Vali Muşmal ile birlikte Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Fırat Üniversitesi Rektörü Hamdi Muz ile çok sayıda yetkili katıldı. Türk dünyasına hizmet eden kişilere verilen ödülün ilki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş a, ikincisi ise merhum İskeçe Müftüsü Mehmet Emin Aga ya takdim edilmişti. Ödülün üçüncüsü de Türk ülkeleri arasında sosyal, kültürel ve ekonomik işbirliği ile dostluk ve kardeşliğe dayalı işbirliğinin sağlam temellere dayandırılarak sürdürülmesine hizmeti nedeniyle Nazarbayev e verildi. Kazakistan hükümeti, ödül programı çerçevesinde katılımcılara uranyum, altın, petrol ve doğalgaz yatakları hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Devlet Başkanı Nazarbayev, ülkesini 2030 da dünyanın en gelişmiş ekonomileri arasına sokma hedefi çerçevesinde atılan adımların somut sonuçlarını da basın mensuplarına tanıttı. Türkiye nin Almatı Büyükelçisi Taner Saben de Kazakistan ın mevcut yatırımlar ve ekonomik göstergelerdeki olumlu tablo nedeniyle yakın geleceğin gelişmiş ülkeleri arasında yer alacağını belirtti. Kazakistan da Türk müteşebbisler tarafından kurulan Kazak-Türk okulları öğrencileri program boyunca resmi tercümeyi gerçekleştirdi. Başkent Astana yı da kapsayan Akmola Eyaleti Valisi Macit Esenbayev, Türk okullarının Kazak gençlerin eğitimine büyük destek verdiğini belirterek, bu okullarla gurur duyduğunu söyledi. Vali Esenbayev, "3 çocuğumuz bilim olimpiyatlarında derece aldı. Bu okuldan mezun olan birçok çocuğumuz da Cumhurbaşkanı mızın verdiği burslarla ABD ve İngiltere de eğitimlerini sürdürüyor. Bunlar bizim örnek çocuklarımız. Bir Rus olan Oleg de bu okulda Kazakça öğrendi. Bilim olimpiyatlarında Kazakistan adına ödül aldı. Bu okulları yakından tanıyorum. Burada okuyan çocuklarımızla gurur duyuyorum." dedi. Eğitimden sorumlu Vali Yardımcısı Shelengelek Eugeniy de Kazak-Türk okullarının eğitim sistemini örnek aldıklarını belirterek, "Yüksekokul imtihanlarında yüzde 83 lük başarı gösterdiler. Eyalet birincisini çıkardılar. Sürekli yükselen bir başarı görüyoruz bu okullarda. Biz de mümkün olduğunca destek veriyoruz." ifadesini kullandı.
x

HEDEF ORTA ASYA BİRLİĞİ
www.turkgundem.com

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, 22-23 Nisan günleri arasında Kazakistan'a resmi ziyarette bulundu. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in daveti üzerine gerçekleşen iki günlük...ziyaret kapsamında Kerimov bir diz temas ve incelemelerde bulundu.

İki ülke arasında bir dizi yeni anlaşmaların imzalanmasının da beklendiği ziyarette, Kazak lider Nazarbayev tarafından ortaya atılan " Orta Asya Ekonomik Birliği'nin" kurulması konusunun da gündeme gelmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta da Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev, Kazakistan'ı ziyaret etmişti. Bakiyev'in hemen akabinde Kerimov'un Astana'yı ziyaret planı dikkat çekti. Gözlemciler bu ziyaret trafiğinin Orta Asya'da planlanan ekonomik işbirliğinin ön çalışması olduğunu söylüyor.


HABER

Kazakistan mimarı Nazarbayev


Kazakistan'da halk bir kez daha 'Nazarbayev' dedi.


Sandık başına giden halkın yüzde 95,5'i Nazarbayev'e ülkeyi yönetmek için 4'üncü kez yetki verdi. Seçimlerde 21 yıldır ülkeyi yöneten Nazarbayev ile birlikte 3 aday daha yarıştı. 2005 yılında yapılan seçimlerde halktan yüzde 91 oranında oy alan Nursultan Nazarbayev, bu seçimlerde oy oranını 4 puan daha yukarı çekerek güven tazeledi. Oy kullanmanın mecburi olmadığı ülkede, seçime katılım oranı yüzde 89 olarak açıklandı.
5 Nisan 2011HABER

Kazaklar her gün 10 saat Türk dizisi izliyor
sondevir 6 Haziran 2012

Kazakistan'da yayın yapan televizyon kanallarında her gün ortalama 10 saat Türk dizisi gösteriliyor.

Kazakistan Psikologlar ve Danışmanlar Derneği Başkanı Nina Nastiş, Kazakistan'da yayın yapan televizyon kanallarının her gün ortalama 10 saat Türk dizisi yayınladığını belirterek, "Bu dizileri izleyenler, kendilerini büyük bir hayal dünyası içinde görüyorlar. Kazakistan'da her gün milyonlarca insan bu dizileri izleyerek, romantik bir aşk hayali kuruyor" dedi.

Kazakistan'da yayın yapan televizyon kanallarında, "Yaprak Dökümü", "Aşk ve Ceza", "Fatmagül'ün suçu ne?", "Deniz", "Lale Devri", "Kurtlar Vadisi" gibi dizilerin yoğun olarak gösterildiğini anlatan Nastiş, "Kazakistan'da Kore, Rus ve Türk yapımı diziler büyük ilgi görüyor. Ancak bunlar içinde büyük çoğunluğu Türk dizileri oluşturuyor" diye konuştu.

Nastich, Türk dizileri ile aynı zamanda Türkiye'ye olan ilginin de arttığını kaydetti.Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net