Reklamlar
Saddam Hüseyin Kimdir Saddam Hüseyin Hayatı

Saddam Hüseyin Kimdir Saddam Hüseyin Hayatı » Saddam Hüseyin ( 1937) Irak Eski Devlet Başkanı 1937 yılında Irak'ın Tikrit kasabasında fakir bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babasının ölümü

Gönderen Konu: Saddam Hüseyin Kimdir Saddam Hüseyin Hayatı  (Okunma sayısı 2349 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

Saddam Hüseyin Kimdir Saddam Hüseyin Hayatı
« : Eylül 25, 2012, 03:42:01 ÖS »
Saddam Hüseyin ( 1937) Irak Eski Devlet Başkanı


1937 yılında Irak'ın Tikrit kasabasında fakir bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babasının ölümü nedeniyle annesi ve akrabaları tarafından büyütüldü. 1955 yılında Bağdat'a gelerek muhalafetteki Arap miliyetçisi bir hareket olan Baas Partisi'ne katıldı. Politikaya ilk adımını attı. Kısa sürede partide önemli mevkilere geldi. 1959'da Irak'ın asker kökenli Devlet Başkanı Abdülkerim Kasım'a bir suikast girişimini organize etti. Çıkan çatışmada Kasım da Saddam Hüseyin de yaralandı.

Bu başarısız denemenin ardından Mısır'ın başkenti Kahire'ye kaçtı. Burada parti faaliyetlerini sürdürürken hukuk eğitimi aldı. 1963'de Bağdat'a döndü. Önce evlendi ardından da Baas Partisi'nde genel sekreter asistanı oldu.

1968'e kadar muhalafette kalan Baas Partisi, bu yıl düzenlediği bir darbeyle iktidarı ele geçirdi. Darbenin ardından Baas Partisi'nin kurduğu Devrim Komuta Konseyi ülkedeki tek yetkili, Saddam Hüseyin de 1969'da Konsey'in Başkan Yardımcısı oldu.

Ülkenin önemli iç problemlerinin çözümüne yönelik bir hamle başlattı. 1970'de Kürt ayrılıkçılara otonomi verdi. Ancak bir süre sonra anlaşma bozuldu. Irak rejimi ile Kürt gruplar arasında savaş çıktı. Ülkesinin İran ile dokuz yıl süren savaşını yönetti.

Kuveyt'i işgal kararı aldı. Bunun ardından birinci Körfez Savaşı başladı.

Saddam Hüseyin yönetimi, 12 yıl süren BM ambargosunun ardından, 2003 yılının Mart ayında bu kez yalnızca ABD ve İngiltere tarafından oluşturulan koalisyonun başlattığı operasyonun ardından 9 Nisan 2003'te devrildi. Tikrit yakınlarında yakalandı. 30 Aralık 2006 tarihinde idam edildi.

ESERİ:

SADDAM YAZAR ÇIKTI!
haberturk 13 Haziran 2001

SADDAM HÜSEYİN'NİN ROMAN YAZDIĞI ORTAYA ÇIKTI.. BİR KRALIN EVLİ VE YOKSUL OLAN KADINA AŞKININ ANLATILDIĞI ROMAN ''ZABİBAH VE KRAL'' IRAK'TA BEST SELLER OLDU.. ROMANDA SADDAM’IN KRAL, ZABİBAH'NİN İSE IRAK HALKINI TEMSİL ETTİĞİ BELİRTİLİYOR..

Irak lideri Saddam Hüseyin tarafından yazıldığı düşünülen "Zabibah ve Kral" adlı roman televizyon dizisi oluyor. El Tavra gazetesinin haberine göre, yazarı belirtilmeden yayımlanan roman televizyona uyarlanacak. Dizinin 20 bölümden oluşacağını belirtilirken, yayın tarihi açıklanmadı. Bir kralın evli ve yoksul olan Zabibah'a aşkının anlatıldığı ve geçen yıl yayımlanan roman, Irak'ta en çok satan kitapların başında bulunuyor. Romanda Saddam Hüseyin'in kral, Zabibah'nin ise Irak halkını temsil ettiği belirtiliyor.HABER

VE İDAM KARARI

Irak'ın devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, yargılandığı Duceyl davasında insanlığa karşı suç işlemekten 05 Ekim 2006 günü ölüm cezasına çarptırıldı. Saddam'ın savunma ekibi, kararın ve yargılama sürecinin meşru olmadığını savunurken, Iraklı Başsavcı Cafer El Musavi, Saddam'ın kurşuna dizilmeyeceğini, asılacağını açıkladı.

Saddam, mahkemenin hakkında ölüm cezası kararını vermesinden sonra duruşma salonunda tekbir getirdi ve "vatan sağolsun" diye bağırdı.

Saddam Hüseyin ve davada kendisiyle birlikte yargılanan diğer yedi sanık, 1982 yılında Duceyl kasabasında 143 Şii'nin öldürülmesi talimatını vermekle suçlandı. Saddam Hüseyin ölüm cezasına çarptırıldı.

SADDAM İDAM EDİLDİ

Irak'ın idam cezasına çarptırılan devrik lideri Saddam Hüseyin, şafaktan az önce asılarak idam edildi. (30 Aralık 2006) İdam kararını, İran, İngiltere, ABD ve İsrail olumlu karşıladı.
Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net