Reklamlar
Serj Sarkisyan Kimdir Serj Sarkisyan Hayatı

Serj Sarkisyan Kimdir Serj Sarkisyan Hayatı » Serj Sarkisyan Ermenistan Cumhurbaşkanı 30 Haziran 1954 tarihinde doğdu. 1976 yılında Erivan Devlet Üniversitesi’nden mezun oldu. 1979–1988

Gönderen Konu: Serj Sarkisyan Kimdir Serj Sarkisyan Hayatı  (Okunma sayısı 1690 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

Serj Sarkisyan Kimdir Serj Sarkisyan Hayatı
« : Eylül 25, 2012, 03:43:23 ÖS »
Serj Sarkisyan Ermenistan Cumhurbaşkanı


30 Haziran 1954 tarihinde doğdu. 1976 yılında Erivan Devlet Üniversitesi’nden mezun oldu. 1979–1988 yılları arasında Dağlık Karabağ Bölgesi’nin Hankendi şehrinde belediyede çalıştı. 1989–1993 yılları arasında ayrılıkçı Dağlık Karabağ Bölgesi Silahlı Kuvvetleri’nin başına geçti. Aynı yıl Ermenistan Parlamentosu’na milletvekili olarak seçildi.

1993–1995 yılları arasında, Ermenistan savunma bakanlığı görevine getirildi. 1996–1999 yılları arasında milli güvenlik bakanlığı, 1999–2000 yıllarında milli güvenlik konseyi sekreterliği ve 2000 yılından itibaren de bu görevinin yanı sıra savunma bakanlığı görevini üstlendi.

Ölen başbakan Andranik Markaryan'dan sonra, savunma bakanlığından başbakanlığına atandı. Ermenistan'da yapılan genel seçimlerden sonra cumhurbaşkanı seçildi.

Sarkisyan, diaspora ile sıkı ilişkilere sahip iyi bir tüccar. Aynı zamanda da akıl hocası ve halefi Koçaryan gibi Ermenistan'da yönetimi elinde tutan Dağlık Karabağ kökenli ekipten. Ermenistan’ın yeni lideri Karabağ Savaşı'nda milis kuvvetlerini organize eden ve Hocalı'da katliam emrini veren kişi olarak biliniyor.

HAKKINDA YAZILANLAR

Amerikan Forbes dergisindeki bir habere göre, yaklaşık 150 milyon dolarlık bir servetle Ermenistan’ın en zengin sekizinci adamı olan Sarkisyan, 30 haziran 1954’te Azerbaycan’a bağlı Dağlık Karabağ bölgesinde doğmuş.

Muhalefet liderleri her ne kadar Sarkisyan’ın Ermenistan ekonomisinde Margaryan kadar önemli icraatlar gerçekleştiremeyeceğini belirtse de, Sarkisyan’ın Ermenistan’da ticaret ve özellikle de petrol konularına hakim ender kişilerden biri olduğu biliniyor. Diaspora ermenileri ile iyi ilişkiler içinde olan karabağlı Sarkisyan’ın, Dağlık Karabağ savaşı ve Hocalı katliamları’nda önemli rol aldığı, ayrıca tutucu ve sertlik yanlısı politikaları ile öne çıktığı, ülkede özellikle polis ve orduyla olan iyi ilişkilerini kullanarak bir çok kez menfaat sağladığı iddia ediliyor.

kaynak : yıldız deveci bozkuş
http://www.avsam.org/temp/temp409.pdf


Bu sorunları biz çözeceğiz


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Ermenistan ziyareti kapsamında Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ile bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindekileri taşıyan konvoyun Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na geldiği sırada, Saray önünde toplanan bir grup Ermenistan vatandaşı çeşitli pankartlar açarak protesto gösterisi yaptı.
Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Cumhurbaşkanı Gül'ü, Saray'ın girişinde karşıladı ve her iki Cumhurbaşkanı burada tokalaşarak gazetecilere poz verdi.

Daha sonra Gül ve Sarkisyan bir araya geldi. Yaklaşık 1 saat süren görüşmeye, Dışişleri Bakanı Ali Babacan da katıldı.

Görüşmenin ardından her iki Cumhurbaşkanı gazetecilere açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, Sarkisyan'ın davetine icabetle Erivan'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ''Milli maç fırsatını güzel bir şekilde değerlendirdik'' dedi.

Görüşmede, Kafkasya'nın genel durumunu ele aldıklarını anlatan Gül, bölgenin huzur, istikrar ve barışa kavuşması için görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, görüşmede ayrıca, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunların giderilmesinde iklim oluşturulması için irade ortaya koyduklarını belirterek, ''Ümit ederim ki bu ziyaret, iki ülke arasındaki problemlerin çözümünde yeni bir başlangıç olur'' diye konuştu.

Gül, Sarkisyan'ın, Türkiye'nin gündeme getirdiği Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu'na destek verdiğini de açıklayarak, bu desteğe teşekkür etti.

-SARKİSYAN'IN KONUŞMASI-
Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan da davetini kabul ettiği için Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkür etti.
Gül'ün, kendisini İstanbul'daki Türkiye-Ermenistan maçına davet ettiğini bildiren Sarkisyan, ''Ben bunu iyi bir başlangıç olarak değerlendiriyorum'' dedi.
Sarkisyan, iki ülke arasındaki sorunların çözümü konusunda ortak irade gösterdiklerini belirterek, ''Bu sorunları biz çözeceğiz ve gelecek nesillere bırakmayacağız. Sayın Cumhurbaşkanı Gül'de istikrar ve iş birliği arzusu görmekten memnunum'' diye konuştu.

Görüşmenin ardından Gül ve Sarkisyan başkanlığındaki heyetler akşam yemeğine geçti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki yemek basına kapalı gerçekleşti.
Türkiye-Ermenistan milli maçının yarattığı fırsatla Ermenistan'a gerçekleştirdiği ziyaretin iki ülke ilişkilerindeki sorunların giderilmesi ve diyalog sürecinin başlamasına vesile olmasını beklediğini söyledi.

Gül-Sarkisyan zirvesi ezber bozdu
Zaman 6 Eylül 2008

xxx

Sarkisyan maç için Türkiye’ye geliyor


İstanbul’da temaslarda bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın da milli maç için Ekim 2009’da Türkiye’ye geleceğini söyledi.

Konuk Dışişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Eylül ayında Ermenistan’ın başkenti Erivan’a milli maç için gitmesinin ardından başlayan olumlu havanın devam edeceği mesajını da verdi. Nalbantyan, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın 2009 yılının Ekim ayında oynanacak Türkiye-Ermenistan maçı için Türkiye’ye geleceğini söyledi.

Eylül ayında başlayan görüşmelerin devam edeceğini belirten Dışişleri Bakanı “Bu konuda iyimserim, ilişkilerin normallleştirilmesi için bir sorun görmüyorum” diye konuştu. Nalbantyan, ilişkilerin normalleştirilmesi sözüyle diplomatik ilişkileri kastettiğinin altını çizdi ve hiçbir ön koşul olmadan sınırın açılmasından yana olduğunu söyledi.

Nalbantyan, şu ifadeleri kullandı:

“Sınırın açılması bir iyilik değildir, bu iki tarafın da çıkarına olacaktır. Ankara’nın bir takım beklentileri var. Türkiye’nin ortak tarih komisyonu kurulmasını önerisini de biliyorsunuz. Bence sınırların açılması Türkiye’nin önceliğinden öte zaten çıkarımıza olacaktır. Diplomatik ilişkiler için çıkarına olacaktır.”


HABER

Karabağ’ı biz aldık Ağrı’yı size bıraktık


Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye’nin doğusunda bulunan ve Ermeniler tarafından “Batı Ermenistan toprakları” olarak adlandırılan Ağrı Dağı bölgesinin geri alınmasını yeni nesillere görev gösterdi.


Ermenistan’da dün düzenlenen Ermeni dili ve edebiyatı yarışmasında öğrencilerden birinin, “Batı topraklarımızı Ağrı Dağı’yla birlikte geri alabilecek miyiz” sorusuna yanıt veren Sarkisyan, “Bu sizin neslinize bağlı. Mesela benim nesil üzerine düşen görevi başarıyla yerine getirdi. 90’lı yıllarda vatanımızın parçası Artsah’ı (Karabağ bölgesini) düşmanın elinden kurtardık. Her neslin bir görevi vardır. Siz de ileride bizim gibi görevinizi yerine getirip getirmeyeceğiniz birlik ve beraberliğinize bağlıdır. Biz Ermeni ulusu her zaman Anka kuşu gibi küllerden dirilmeyi başarmışızdır. Ama şunu da söylemem gerek. Günümüz dünyasında ülkelerin itibarı yüzölçümüyle ölçülmüyor. Ermenistan modern, güvenli ve ekonomide başarılı ülke olursa itibarı da o denli yüksek olacaktır” şeklinde konuştu.
26 Temmuz 2011Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net