Reklamlar
Vladimir Putin Kimdir Vladimir Putin Hayatı

Vladimir Putin Kimdir Vladimir Putin Hayatı » Vladimir Putin Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, 7 Ekim 1952'de Leningrad'da doğdu. 1975 yılında Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk

Gönderen Konu: Vladimir Putin Kimdir Vladimir Putin Hayatı  (Okunma sayısı 1875 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

Vladimir Putin Kimdir Vladimir Putin Hayatı
« : Eylül 25, 2012, 03:46:17 ÖS »
Vladimir Putin Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı


Vladimir Putin, 7 Ekim 1952'de Leningrad'da doğdu. 1975 yılında Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümü mezunu. 1975 yılından itibaren KGB Dış İstihbarat Dairesi'nde hizmete başladı" deniyordu.

Resmi açıklamalarda 1975'ten önceki döneme ait bilgi bulamayan gazeteciler, siyaset sahnesinde birden adı parlayan Putin'in gizli kalan hayat hikayesine merak saldılar.


1975'te üniversiteden mezun olduktan sonra KGB'nin dış istihbaratında ve esas olarak Almanya'da çalıştı. Aynı zamanda, Leningrad Devlet Üniversitesi Rektörü'nün uluslararası işbirliği alanında danışmanlığını yaptı. 1990'da KGB'den ayrıldı ve Leningrad Belediye Başkanı Sobçak'a yakınlaştı, önce belediye reisinin dış ilişkiler komitesinin başına geçti. Mart 1994'ten sonra başkanın yardımcısı oldu. Evimiz Rusya'nın yerel şubesinin de başındaydı. Eylül 1996'da Sobçak'ın yenilgisinden sonra istifa etti ve Moskova'ya taşındı. Başkanlık Yönetimi'nin başındaki P.Borodin'in yardımcılığına atandı.

1997 Mart-1998 Mayıs'ta Başkanlık Yönetimi Ana Kontrol Departmanı'nın başındaydı. Mayıs 1998'de Bölgelerle İlişkiler İdaresi'nde başkan yardımcısı, Ağustos 1998'de FSB Direktörü oldu. Ekim'den itibaren de Güvenlik Konseyi üyesi seçildi. Mart 1999'da Güvenlik Konseyi Sekreterliği'ne atandı. Ağustos1999'da Yeltsin tarafından yeni başbakan olarak teklif edildi. Yeltsin'in istifası üzerine boşalan başkanlık koltuğuna vekil olarak oturdu. Ardından yapılan seçimlerde başkan seçildi.

Resmi bilgiye yalanlama

Özellikle Putin'in çocukluk dönemi ve anne-babası hakkında bilgi verilmiyordu. Internettte yayınlanan bilgilerde ise Putin'in babası Vladimir Spiridonovic'in bir fabrika işçisi olduğu, 1996 yılında vefat ettiği belirtiliyordu. Bu bilgilere göre de annesi kocasından 6 ay önce hayata gözlerini yumdu.

Resmi kaynakların Putin'in annesinin öldüğüne dair açıklamalarına şüpheyle bakan gazeteciler konuyla ilgili bilgi toplama seferberliğine çıktılar. Gazeteciler Putin'in çocukluk yıllarının geçtiği Gürcistan'ın Kaspi ilçesinin Metehi köyünün yolunu tuttular. Ve "Ben Vera Putina. Viladimir'in annesiyim" diyen 73 yaşında bir kadınla karşılaştılar.

Putin'in annesi: Ölmedim yaşıyorum

Gürcistan'da yayınlanan Alya gazetesinin aktardığına göre, gazetecilerden önce köye Sovyet ve Gürcü istihbarat servisinden ajanlar gelmişti. Köylüler Putin hakkında bilgi sızdırmasınlar diye uyarılmıştı. Ajanların talimatları bu doğrultudaydı. Köy halkı Putin'i Vova diye biliyorlardı. Bu annesinin ona hitap tarzıydı. Putin bu köyde çocukluğunun 3 ile 10 yaş arasını burada geçirmişti.

İşte Vera Putina'nın anlattıkları:
"Ben Ural bölgesinde doğup büyüdüm. Orada teknik okulda bir erkekle tanıştım. O erkek de Vova'nın babası oldu. Adını bile hatırlamak istemiyorum.O beni aldattı. Gebe kaldığım zaman onun bir ailesi olduğunu öğrenmiştim. Karısından mektup gelince her şeyi anladım. Onu hemen terkettim. Vova anne ve babamla kalıyordu.

Sonra Taskent'te tahsil görüyordum. Taşkent'te Gyorgi Osepasvili ile tanıştım. Osepasvili Sovyet ordusunda askerlik yapıyordu. Evlenip Metehi köyüne geldik. Biraz sonra annem Vova'yı Metehi'ye getirdi. O zaman Vova 3 yaşındaydı. Kocam Vova'yı istemedi. Onun kendi çocukları vardı. Ben oğlumla beraber Rusya'da kalmak istiyordum fakat benim diğer çocuklarım da vardı, onun için annesi beni Gürcistan'a dönmesi için ikna etti. Gürcistan'a kızlarım için döndüm, kızlarımı Vova'dan üstün tuttum.

Babam hastalanınca annem çocuğumu çocuk evine verdi. Onu Rusya'da bıraktığım için bana darılmıştı. Kardeşlerim de Vova hakkında haber vermiyorlardı. Kocam da Rusya'ya gitmeme izin vermiyordu. Kocamın kız kardeşi Vova'yı Tiflis'e götürdü ve bir yüzbaşının karısına verdi. Ben Tiflis'e gidip Vova'yı geri aldım. Kocam ve kız kardeşi Vova'nın benden alınması için ellerinden geleni yaptılar. Sonunda başardılar da…"

Putin'in annesi daha ilginç bir bilgiyi de aktarıyor: "KGB'den gelip Vova'nın fotoğraflarını aldılar. Bana da oğlum hakkında konuşmamam gerektiğini tavsiye ettiler.
Ajans Kafkas


Putin: Saldırı Haçlı Seferi'ne benziyor!


Rusya Başbakanı Vladimir Putin uzun aradan sonra ilk kez Libya operasyonuna karşı sert açıklamada bulundu. Libya'ya yapılan operasyonun ve Birleşmiş Milletler müdahale kararının ortaçağlarda haçlı seferlerine yapılan çağrılara benzediğini kaydeden Putin, ABD'nin sorun yaşanan ülkelere müdahale etmesinin alışkanlık haline geldiğini söyledi. Putin, "Burada ne utanma, ne de mantık var" eleştirisi getirdi.HABER

Yine Putin kazandı

Rusya'da bugün yapılan genel seçimlerde, Vladimir Putin'in iktidardaki Birleşik Rusya Partisi zaferini ilan etti.Birleşik Rusya Partisinden önceki Duma'nn Başkanı Boris Grizlov, televizyonda yaptığı açıklamada, “Zafer için sizi kutluyorum” diyerek, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, oy oranında düşüş olsa da Birleşik Rusya Partisinin Duma'da çoğunluğa sahip olacağını söyledi.

Bu arada, Merkez Seçim Kurulu Başkanı Vladimir Çurov, sayımı yapılan sandıkların yüzde 15'inden gelen ilk sonuçlara göre, Vladimir Putin'in Birleşik Rusya Partisinin oyların yüzde 45,3'ünü aldığını belirtti.
4 Aralık 2011HABER

Putin yeniden Devlet Başkanı
4 Mart 2012

Rusya Federasyonu'nda 109 milyon seçmenin oy kullandığı devlet başkanı seçimlerinin sonucu belli oldu.

Açıklamada, ülke genelinde oyların yüzde 14'üne denk gelen oyların yüzde 62'sini Putin'in aldığı kaydedildi.

Komünist Parti Başkanı Gennadiy Züganov yüzde 18 oranında oy aldığı uzak doğu bölgesinde aşırı milliyetçi Liberal Demokratik Parti Başkanı Vladimir Jirinovski, Adil Rusya Partisi Başkanı Sergey Mironv ve milyarder iş adamı Mihail Prohorov ise yüzde 10'un altında oy alabildi.HABER

3. Putin dönemi
7 Mayıs 2012

Rusya'da, Vladimir Putin yemin ederek, devlet başkanlığı koltuğuna 4 yıl aradan sonra yeniden oturdu.

6 yıl için seçilen Putin, görev süresini tamamlarsa Stalin'den sonra en uzun süre yönetimde kalan lider unvanını alacak. Yemin töreni öncesinde dün Moskova'da Putin karşıtı gösteride 400 kişi gözaltına alındı.HABER

Putin: Şükürler olsun aramızda hiçbir sorun yok
19 Haziran 2012

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Meksika'daki G20 zirvesi çerçevesinde bir araya geldi.

Kremlin Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Putin'in iki ülke arasındaki ilişkilerin hızla geliştiğini ifade ettiği belirtildi.

Putin, "Sizinle görüştüğümüz için memnunum. Allah'a şükürler olsun ki aramızda hiçbir sorun yok. Biz ortaya çıkabilecek tüm sorunlara zamanında dikkatle yaklaşarak hızlı şekilde çözüyoruz. İlişkilerimiz çok enerjik ve devamlı şekilde gelişiyor. Tabii ki çalışmaların kapasitesi de büyük, her zaman mevcut konular var; zira çözülmesi gerekir. Fakat burada önemli olan şudur; biz bunu açık ve dostça çözmeyi öğrendik. İkili, karşılıklı işbirliğimizin tüm boyutlarını sıralamak istemiyorum; onlar çok sayıda. Eminim ki, biz ancak ve ancak ilişkilerimizi geliştireceğiz" şeklinde konuştu.

Erdoğan da Putin'e teşekkürlerini ileterek, "Ben de sizinle görüşmekten çok memnunum. Sizinle St. Petersburg'da da görüşebilirdik; ama bu fırsatı yakalayarak burada görüşmemiz çok iyi oldu." dedi.

Rus basınına göre Erdoğan görüşmede sadece ikili ilişkileri değil, Ankara-Moskova hattındaki bölgesel işbirliğinin başarılı şekilde arttığını da önemle belirtti.Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net