Reklamlar
Hentbol Nedir? Hentbol nasıl oynanır

Hentbol Nedir? Hentbol nasıl oynanır » Hentbol'ün kısa tarihçesi Hentbol, tarihi çok eskilere dayanan bir spor dalıdır. Antik Yunan ozanlarından Homeros bu oyuna oldukça benzer bir oyunun

Gönderen Konu: Hentbol Nedir? Hentbol nasıl oynanır  (Okunma sayısı 8407 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

Hentbol Nedir? Hentbol nasıl oynanır
« : Ocak 12, 2011, 03:36:32 ÖS »
Hentbol'ün kısa tarihçesi

Hentbol, tarihi çok eskilere dayanan bir spor dalıdır. Antik Yunan ozanlarından Homeros bu oyuna oldukça benzer bir oyunun oynandığını yazmaktadır. Milattan önce 600 yıllarında geçtiği tahmin edilen bu sporda, atletlerin bir duvara topu vurduktan sonra kapma çalışmaları ve bu süreç içinde yaptıkları mücadeleyi anlatır. Yine bizanslıların "harpaston" adı verdikleri oyunsa neredeyse günümüz hentbolunun temelini oluşturmaktadır. Ortaçağda Alman ozan Walter ise "top yakalama" adında hentbole oldukça benzer bir oyundan bahseder. Ancak Hentbol, gerçek şeklini 19. yüzyılda Danimarka' da almıştır. Hentbolun kökeni Danimarka'da oynanan 'Haandboll' denen bir oyundan gelmektedir. Hentbol oyununun gelişimi diğer Avrupa ülkelerinde de görülmüştür ama bu sporun Avrupa'ya ve dünyaya yayılmasını Berlin'deki Alman Yüksek Beden Eğitimi Okulu sağlamıştır. 1848 yılında yaygınlaşan bu oyunu Alman Cimnastikçi Konrad Koch 1897' de Almanya'ya taşıdı ve adı raffbol olarak değişti. Hentbol, adını ilk olarak 1910 yılnda İsveç'te aldı. 1925 yılında Almanya ve Avusturya arasında yapılan ilk uluslararası hentbol maçıdır. Fakat o dönemlerde hentbol hala 11 oyuncu ile futbol sahalarında oynanmaktaydı. Hentbol 4 Ağustos 1928 tarihinde Amsterdam'da yapılan Uluslararası Amatör Hentbol Federasyonu kuruluş kongresinden sonra ayrı bir federasyon tarafından yürütülmeye başlanmıştır. 1936 Berlin Olimpiyatlarında ilk olimpiyat spor dalı olarak 11'er kişilik futbol sahasında oynanmıştır. Önceleri sadece açık havada oynanan hentbol, 1934 yılında Kopenhag'da İsveç ve Danimarka arasında yapılan bir müsabaka ile ilk defa salonda oynanmıştır. Bu tarih aynı zamanda salon hentbolünün de başlangıç tarihidir. İkinci dünya savaşından sonra, batı avrupada hentbol çok popüler rekreatif bir spor dalı halini almıştır. Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF) 1946 yılında kurulmuştur. Şimdiki 7 kişiyle oynanan salon sporu şeklini, 1960'larda aldı ve ilk olarak, 1972 Munih Olimpiyatlarında ise 7' şer kişiyle salonlarda oynandı. İlk Hentbol erkekler dünya şampiyonası 1938 de, ilk hentbol bayanlar dünya şampiyonası ise, 1949 yılında oynanmıştır.. Günümüzde hentbol 150 ülkede oynanmakta ve bu oyunu oynayan lisanslı 8 milyona yakın sporcu bulunmaktadır.

Kral_Aslan - avatarı
   
Hentbol Nedir? Hentbol Hakkında Genel Bilgiler
Bayan A Milli Takım Listesi


ADI SOYADI
1 Birol ÜNSAL Antrenör-Antalya
2 Mustafa KOL Antrenör-Samsun
3 Kadir AYAR Antrenör-İstanbul
4 Zerrin HATACIOĞLU Masöz-Istanbul
5 Asiye ÇELİK Oyuncu Anadolu Ü.C.K.Eskişehir
6 Ayşe Ceren ÜSTÜN Oyuncu Havelsan C.K. Ankara
7 Çağla YAMAN Oyuncu Tekel C.K. İstanbul
8 Esra GÜNDAR Oyuncu Havelsan S.K. Ankara
9 Esra ÖNAL Oyuncu Tekel C.K. İstanbul
10 Nergiz TÜRKAY Havelsan C.K. Ankara
11 Olesia COŞKUN Oyuncu Havelsan S.K. Ankara
12 Öznur Müge ÖZKÖKTEM Oyuncu Üsküdar Bel.C.K. İstanbul
13 Perihan TOPALOĞLU Oyuncu Kastamonu GMSK Kastamonu
14 Senar YEŞİLBAYIR Oyuncu Havelsan C.K. Ankara
15 Serpil İSKENDEROĞLU Oyuncu Anadolu Ü.C.K. Eskişehir
16 Serpil SOYLU Oyuncu Tekel C.K. İstanbul
17 Sevilay IMAMOĞLU Oyuncu Havelsan S.K. Ankara
18 Şenay ÖZEL Oyuncu Havelsan C.K. Ankara
19 Şenay TOPCUOĞLU Oyuncu Osmangazi C.K. Eskişehir
20 Yeliz YILMAZ Oyuncu Havelsan S.K Ankara

BAYANLAR AVRUPA ŞAMPİYONASI PLAY-OFF KARŞILAŞMASI

TÜRKİYE - FRANSA
Biz onlara inanıyoruz. Antrenmanlarda gözlerindeki ışıltılar inancımızı pekiştiriyor. Çukurova Üniversitesi Spor Salonunda yapmış oldukları antrenmandaki neşeli tavırları ve kendilerine olan güvenleri ile ilk maçta elimizden kaçırdığımız Fransa t akımı artık bu kez kurtulamayacak.

FİNALLERE BİR ADIM KALDI....
FRANSA :29 - TÜRKİYE:29 2006 iSVEÇ'de düzenlenecek olan Bayanlar Avrupa Şampiyonası Play-off karşılaşmalarının ilk ayağında Bayan Millilerimiz önemli bir avantaj kaydetti.

Karşılaşmayı hırslı ve istekli oyunları ile sürdüren millilerimiz, Dünya Şampiyonu Fransa karşısında rovanş için ümit verdi.

3.Haziran Cumartesi günü Adana'da oynanacak karşılaşmada bu skorun altında bir beraberlik yada galibiyet Türkiye'yi ilkdefa büyüklerde bir Avrupa Şampiyonasına taşıyacak.

Millilerimize ve teknik kadromuza başarılar dileriz.

Son söz: Allah emeklerini boşa çıkarmasın. Kalbimiz, Ruhumuz Sizlerle...
Fransa'yı yenin, tarihe geçin...

Bayan Hentbol Milli Takımı zorlu bir sınavın eşiğinde. Grup Eleme maçlarını başarıyla tamamlayan ve Fransa ile Play-Off oynamaya hak kazanan bayan hentbolcülerimiz, güçlü rakibini saf dışı bırakabilirse tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası finallerinde mücadele etmeye hak kazanacak...İtalya'da yapılan Avrupa Şampiyonası Grup Eleme maçlarından yüzünün akıyla çıkan Bayan Hentbol Milli Takımı, bir ilki gerçekleştirmek ve tarihindeki ilk Avrupa Şampiyonası finallerine katılabilmek için Fransa ile yapacağı Play-Off maçına hazırlanıyor.
Kariyerinde 2003 Dünya şampiyonluğunun yanı sıra 2002 Avrupa üçüncülüğü, 2004 Olimpiyat dördüncülüğü gibi büyük başarılar bulunan güçlü rakibi karşısında oldukça zorlu bir sınav verecek olan bayan hentbolcülerimiz, yoğun bir kamp programıyla Fransa'yı safdışı bırakmanın hesaplarını yapıyor....
''İŞTE O KADRO''
ADI SOYADIGÖREVİKULÜBÜ BÖLGESİ Asiye ÇELİKOyuncuAnadolu Ü.C.K.Eskişehir Ayşe Ceren ÜSTÜNOyuncu Havelsan C.K.Ankara Çagla YAMANOyuncuTekel C.K.İstanbul Esra GÜNDAROyuncuHavelsan S.K.Ankara Esra ÖNAL Oyuncu Tekel C.K. İstanbul Nergiz TÜRKAYOyuncu Havelsan C.K. Ankara Olesia COŞKUN Oyuncu Havelsan S.K. Ankara Müge ÖZKÖKTEMOyuncu Üsküdar Bel.C.K. İstanbul Perihan TOPALOĞLU Oyuncu Kastamonu GMSK Kastamonu Senar YEŞİLBAYIROyuncu Havelsan C.K.Ankara Serpil İSKENDEROĞLUOyuncu Anadolu Ü.C.K. Eskişehir Serpil SOYLU Oyuncu Tekel C.K. İstanbul Sevilay IMAMOĞLU Oyuncu Havelsan S.K. Ankara Şenay ÖZEL Oyuncu Havelsan C.K.AnkaraŞenay TOPCUOĞLU Oyuncu Osmangazi C.K.Eskişehir Yeliz YILMAZ Oyuncu Havelsan S.K.Ankara Birol ÜNSALAntrenör -Antalya Mustafa KOL Antrenör-Samsun Kadir AYARAntrenör-İstanbul Zerrin HATACIOĞLUMasöz-İstanbul


Hentbol

Hentbol, her yaş ve cinsiyete hitap edebilen nadir spor dallarından biridir. Bununla birlikte hentbol, sporun genel özelliklerden olan kuvvet, dayanıklılık, sürat ve esneklik gibi kazanımlara olan katkısının yanısıra, bağımsız hareket etme, kollektif düşünebilme, irade gücü, cesaret, azim, iyi karakter ve dürüstlük gibi özelliklerin kazanılmasına da büyük katkıda bulunur.

HENTBOLUN DOGUSU

Hentbol, tarihi cok eskilere dayanan bir spor dalidir. Antik Yunan ozanlarindan Homeros bu oyuna oldukca benzer bir oyunun oynandigini yazmaktadir. Milattan once 600 yillarinda gectigi tahmin edilen bu sporda, atletlerin bir duvara topu vurduktan sonra kapma calismalari ve bu surec icinde yaptiklari mucadeleyi anlatir. Yine bizanslilarin "harpaston" adi verdikleri oyunsa neredeyse gunumuz hentbolunun temelini olusturmaktadir. Ortacagda Alman ozan Walter ise "top yakalama" adinda hentbole oldukca benzer bir oyundan bahseder. Ancak Hentbol, gercek seklini 19. yuzyilda Danimarka' da almistir. Hentbolun kokeni Danimarka'da oynanan 'Haandboll' denen bir oyundan gelmektedir. Hentbol oyununun gelisimi diger Avrupa ulkelerinde de gorulmustur ama bu sporun Avrupa'ya ve dunyaya yayilmasini Berlin'deki Alman Yuksek Beden Egitimi Okulu saglamistir. 1848 yilinda yayginlasan bu oyunu Alman Cimnastikci Konrad Koch 1897' de Almanya'ya tasidi ve adi raffbol olarak degisti. Hentbol, adini ilk olarak 1910 yilnda Isvec'te aldi. 1925 yilinda Almanya ve Avusturya arasinda yapilan ilk uluslararasi hentbol macidir. Fakat o donemlerde hentbol hala 11 oyuncu ile futbol sahalarinda oynanmaktaydi. Hentbol 4 Agustos 1928 tarihinde Amsterdam'da yapilan Uluslararasi Amator Hentbol Federasyonu kurulus kongresinden sonra ayri bir federasyon tarafindan yurutulmeye baslanmistir. 1936 Berlin Olimpiyatlarinda ilk olimpiyat spor dali olarak 11'er kisilik futbol sahasinda oynanmistir. Onceleri sadece acik havada oynanan hentbol, 1934 yilinda Kopenhag'da Isvec ve Danimarka arasinda yapilan bir musabaka ile ilk defa salonda oynanmistir. Bu tarih ayni zamanda salon hentbolunun de baslangic tarihidir. Ikinci dunya savasindan sonra, bati avrupada hentbol cok populer rekreatif bir spor dali halini almistir. Uluslararasi Hentbol Federasyonu (IHF) 1946 yilinda kurulmustur. Simdiki 7 kisiyle oynanan salon sporu seklini, 1960'larda aldi ve ilk olarak, 1972 Munih Olimpiyatlarinda ise 7' ser kisiyle salonlarda oynandi. Ilk Hentbol erkekler dunya sampiyonasi 1938 de, ilk hentbol bayanlar dunya sampiyonasi ise, 1949 yilinda oynanmistir.. Gunumuzde hentbol 150 ulkede oynanmakta ve bu oyunu oynayan lisansli 8 milyona yakin sporcu bulunmaktadir.

HENTBOLDE TEMEL TEKNİK BECERİLER

resimKo("0411.handball.savunma2.jpg", 150, 107, "sag", "zoom", 466, 331, "", "")Hentbolun temel teknik becerilerini öğrenmek, karmaşık ve zor değildir. Çünkü topu yakalamak, pas atmak ve topu sürmek, herkesin çocukluğundan beri rahatlıkla yaptığı temel hareketlerdir. Devamlı ve bilinçli çalışmalarla hentbol teknik becerileri öğrenilebilir ve oyunun temelinde bulunan dayanıklılık, sürat, beceri, esneklik, sıçrama gibi motorik özelliklerde buna paralel kazanılabilir. Motorik özelliklerin kazanılması, organizmanın kuvvetlendirilmesi, duruş bozukluklarının önüne geçme, kollektif düşünme ve birlikte hareket edebilme alışkanlıklarının geliştirilmesinde, hentbol en uygun spor türlerinin başında gelmektedir.
TOP TUTMA VE PASLAŞMA

resimKo("0411.handball.atak.jpg", 150, 156, "sol", "zoom", 463, 480, "", "")Hentbolde temel teknik beceriler top tutma ve paslaşmayla başlar. Çünkü oyunun gelişebilmesi bu becerilerin iyi kazanılmasına bağlıdır. Kural gereği, bir elle pas atabilmeli ve iki elle top tutabilmek gerekir.
TEMEL PAS (ELÜSTÜ PAS)

Henbolun en önemli ve güvenle yapılabilen pas şeklidir. Bu paslaşmada top iki elle hemen hemen omuz seviyesinde tutulur. Top parmaklarla kavranarak atış eline alınır . Bu durumda atış eli dirseklerden 90 derece geri bükülüdür. Sağ elini kullanan oyuncunun sol ayağı yere destek olarak öne alınır. Ağırlık arka bacaktadır. Atış sırasında sağ ayak öne hareket ettirilerek vücut topun gidiş yönüne doğru hareket ettirilerek top elden çıkarılır. Atış eli topu takip eder. Temel atış destek ayaklı veya destek ayağı olmaksızın yapılabilir.

PLAJ HENTBOLU – OYUN KURALLARI
IHF Oyun Kuralları (1 Ağustos 1997) Plaj Hentbolu oyun kurallarının çok önemli bir parçasıdır. Gerekli farklılık ve ayrıntılar aşağıdaki kurallarda verilmiştir. Plaj hentbolü ve turnuvaları erkek, bayan veya karışık takımlarla oynanabilir.
Kural 1Oyun Alanı
1:1 Oyun alanı (Şekil 1) dikdörtgen biçiminde, 27 m uzunluğunda ve 12 m genişliğindedir. Bir oynama alanı ve iki kale alanından oluşur.
Oyun Alanı’nın yüzeyi en az 40 cm derinliğinde bir kum tabakasından müteşekkildir. Oyun Alanı’nın çevresinde yaklaşık 3 m genişliğinde serbest bir alan bulunmalıdır.
1:2 Oyun Alanı’nın uzun kenarları “kenar çizgileri”, kısa kenarları “dış kale çizgileri” olarak adlandırılırlar. Kale dış kale çizgisinin tam ortasında bulunur ve 3 m genişliğinde ve 2 m yüksekliğindedir.Kale direkleri arasındaki çizgi “kale çizgisi” olarak adlandırılır ve kuma çizilir.
1:3 Kale alanı dış kale çizgisine 6 m mesafede paralel bir çizgi çizilerek belirlenir (kale alanı çizgisi).
1:4 Oynama alanı 15 m uzunluğunda ve 12 m genişliğindedir. Çevreleyen çizgiler 8 cm civarında genişliği olan elastik, renkli bir şerit veya yine esnek verenkli bir halat ile gösterilir.
1:5 Saat hakemi masası en az üç dört kişinin oturmasına yetecek durumda olmalı ve kenar çizgisinin tam ortasından en az 3 m geriye konmalıdır.
1:6 Saha oyuncuları için değişme alanı 15 m uzunluğunda ve yaklaşık 3 m genişliğindedir. Sahanın her iki yanında, kenar çizgilerinin dışında birer tane bulunur.
1:7 Kaleciler sahayı değişme alanındaki kenar çizgisi ya da kendi takımlarının kale alanındaki kenar çizgisi üzerinden terk etmek zorundadırlar (4:3, 5:5).
Kaleciler sahaya kendi takımlarının kale alanındaki kenar çizgisi üzerinden girmek zorundadırlar (4:3, 5:5).

Takım oyunları içinde en sadele­rinden biridir. İngilizce'de "eltopu" anlamına gelen hentbol futbolu andıran bir oyundur. Adından da anlaşılacağı gibi elle oynanan bu oyunda amaç topu karşı takımın kalesine sokmaktır. Oyuncular topu yere vurarak sü­rer, paslaşarak karşı takımın kalesine yaklaş­maya ve topu kaleden içeri atmaya çalışırlar. 1915'te Almanya'da doğan hentbol önceleri bayanlar arasında, 20 x 40 metre boyutunda salonlarda oynanıyordu. Daha sonra erkekler arasında 40 X 50 metre boyutunda salonlarda oynanmaya başlandı. 1934'e gelindiğinde sa­lonların dışına çıkarak futbol sahalarına geçti. Bu dönemde takımlar kapalı salonlardaki maçlarda 7, açık sahalarda ise 11 oyuncudan oluşuyordu. Hentbol zamanla günümüzdeki biçimini alarak yalnızca kapalı salonlarda oynanan bir oyun durumuna geldi. Öncelikle Almanya, Danimarka, İsveç, Çekoslovakya ve Fransa'da hızla yaygınlaşan hentbol kısa sürede öbür ülkelerde de oynanmaya başlan­dı. 1927'de Uluslararası Hentbol Federasyo­nu kuruldu. 1936 ve 1952 olimpiyatlarında gösteri niteliğinde yer alan bu spor 1972'de Olimpiyat Oyunları içine alındı.
Hentbol Türkiye'de! ilk kez 1932'de Gazi Terbiye Enstitüsü öğrencilerince oynanmaya başlandı. Bu öğrencilerin öğretmen olmalarıy­la ülkenin her tarafındaki okullara yayılan hentbol uzun süre varlığını bir okul sporu olarak sürdürdü. Bu dönemde ülkemizde açık saha hentbolü oynanmaktaydı. Hentbol sporu 1942'de basketbol ve voleybolla birlikte Spor Oyunları Federasyonu'na bağlandı. 1942-43 yıllarında ilk kez düzenlenen İstanbul Hent­bol Ligi ile bu spor dalı daha da canlılık kazandı. Daha sonraki yıllarda İstanbul'da sürdürülen ligde Fenerbahçe-Galatasaray re­kabeti ile Ankara'da düzenlenen ligde Harp Okulu-Muhafızgücü rekabeti hentbolün geliş­mesinde etkili oldu. Hentbole karşı duyulan bu ilgi sonucu 1947'de Türkiye Hentbol Şam­piyonası düzenlenmeye başlandı.

Oyunun Kuralları

Kapalı salonda oynanan hentbolde oyun ala­nının uzunluğu 40 metre, genişliği 20 metre­dir. Ortasından geçen bir çizgiyle alan ikiye bölünür. Kalelerin yüksekliği 2 metre, geniş­liği 3 metredir. Kaleden 6 metre uzaklıkta olan "D" harfi biçimindeki kale alanı çizgisi içinde yalnızca kaleci durabilir. Rakip oyun­cular bu çizginin dışından kaleye şut atabilir­ler. Kuraldışı hareketler olduğu zaman saha içinde bulunan serbest atış çizgisinden ceza atışları yapılır. Ayrıca kale atışı, serbest atış ve penaltı atışlarında atışı kullanmayan hücum oyuncuları bu çizginin dışında durur. Hentbol, çevresi 58-60 cm, ağırlığı 425-475 gram olan deriden yapılmış bir topla oynanır. Genç erkekler ve bayanlarda ise top daha küçüktür. Bu kategorilerde topun çevresi 54-56 cm, ağırlığı ise 324-400 gramdır.
Açık alanlardaki hentbol karşılaşmaların­da oyun alanının uzunluğu 90-110 metre, ge­nişliği 55-65 metredir. Kalelerin yüksekliği 2,44 metre, genişliğiyse 7,32 metredir. Kale alanı çizgisi kaleden 13 metre uzaklıkta yer alır.
Hentbol oyununda amaç rakip kaleye gol atmaktır.' Gol olması için topun tümünün kaleye girmesi gerekir. Hentbol karşılaşmala­rı erkeklerde 30'ar, bayanlarda 25'er dakika­lık iki devre olarak yapılır. Devrelerin arasın­da 10 dakikalık bir dinlenme süresi vardır. Oyun gerekli durumlarda hakem kararıyla, en fazla iki kez 10'ar dakika olarak uzatılabilir ve ara verilmez. Salon hentbolünde takımlar 12'şer oyuncudan oluşur. Bu oyuncuların biri kaleci olmak üzere yedi tanesi oyun alanı için­de bulunur. Geri kalan beş oyuncu gerek­tiğinde değişiklik yapılmak üzere kenarda bekler; oyun süresince oyuncu değişimine sınır konmamıştır. Bir hakemin yönettiği kar­şılaşma iki kale hakemi tarafından denet­lenir.
Topa, ayaklar ve bacakların dizden aşağı bölümü dışında vücudun her yeriyle dokunu-labilir. Kaleci bu kısıtlamanın dışındadır ve top kaleye geldiğinde ayakla vurabilir. Kurala göre, kaleci kale alanının dışına top ile çıkamaz. Oyuncular topu yere vurarak sürer. Her üç adımda topu yere vurmak zorundadır ya da attığı ikinci adımdan sonra pas ver­melidir. Oyuncu durduğunda topu üç sa­niye içinde elinden çıkartmalıdır. Top, eller açık olarak, vurmadan ve zorlamadan rakip oyuncudan alınır. Rakibi bedeniyle engel­lemek serbesttir; ama asılma, çekme, yük­lenme yasaktır. Hatalar serbest atış, penal­tı atışı, köşe atışı ve hakem atışıyla cezalandı­rılır.
Topu yere vurmadan üç adımdan fazla atmak gibi oyun kurallarına uymamaktan doğan serbest atışlarda karşı takım oyunu ya hatanın yapıldığı yerden ya da serbest atış çizgisinden başlatır. Atış sırasında karşı takı­mın oyuncuları atışın yapıldığı yerden üç metre uzakta durmak zorundadırlar. Rakip oyuncuya yapılan sertlik gibi hatalar ise yedi metre atışıyla cezalandırılır. Yedi metre atışı bu adı taşıyan çizgiden yapılır. Yedi metre atışı koşarak yapılamaz. Atışı yapan oyuncu ancak bir ayağını yerden kaldırabilir. Köşe atışı, topun kale çizgisini geçtiği yandan, kale çizgisiyle yan çizginin kesiştiği köşeden ger­çekleştirilir. Birkaç oyuncunun aynı anda hata yapması ya da yönetmelikte belirtilme­yen çeşitli nedenler için hakem atışı yapılır. Hakem oyunun durduğu yerde topu havaya atar, bu sırada oyuncular hakemden üç metre uzakta dururlar. Bir oyuncu önce iki dakika, sonra beş dakika ya da tümüyle oyundan çıkarılabilir. Oyundan çıkarılan oyuncunun yerine başka oyuncu giremez. Top oyun alanının dışına arka çizgiden, bir savunma oyuncusuna çarparak çıkarsa, hücum eden takım köşe atışı kullanır. Topun yan çizgiler­den dışarı çıkması durumunda ise topa son değen takımın rakibi olan takım oyunu yan­dan atışla başlatır.Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net