Reklamlar
Tecdidi imân ve nikâh için okunacak duâ

Tecdidi imân ve nikâh için okunacak duâ » Tecdidi imân ve nikâh duâsı Tecdidi imân: Yâ Rabbî! Hîn-i bülûgumdan bu âna gelinceye kadar, islâm düşmanlarına ve bid'at ehline aldanarak, edindiğim

Gönderen Konu: Tecdidi imân ve nikâh için okunacak duâ  (Okunma sayısı 1014 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Perfect

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 36481
  • Karma: +1/-0
    • Profili Görüntüle

Tecdidi imân ve nikâh için okunacak duâ
« : Mayıs 05, 2013, 12:13:44 ÖÖ »
Tecdidi imân ve nikâh duâsı
Tecdidi imân:
Yâ Rabbî! Hîn-i bülûgumdan bu âna gelinceye kadar, islâm düşmanlarına ve bid'at ehline aldanarak, edindiğim yanlış, bozuk i'tikâdlarıma ve bid'at, fısk olan söylediklerime, dinlediklerime, gördüklerime ve işlediklerime nâdim oldum, pişmân
oldum, bir dahâ böyle yanlış inanmamağa ve yapmamağa azm, cezm ve kasd
eyledim. Peygamberlerin evveli Âdem aleyhisselâm ve âhiri bizim sevgili Peygamberimiz Muhammed aleyhisselâmdır. Bu iki Peygambere ve ikisi arasında gelmiş geçmiş Peygamberlerin cümlesine îmân etdim. Hepsi hakdır, sâdıkdır. Bildirdikleri doğrudur. Âmentü billah ve bi-mâ câe min indillah, alâ murâdillah, ve âmentü bi-Resûlillah ve bi-mâ câe min indi Resûlillah alâ murâd-i Resûlillah, âmentü billâhi ve Melâiketihi ve kütübihi ve Rüsülihi velyevmil-âhiri ve bilkaderi hayrihi ve şerrihi minallâhi teâlâ vel-ba'sü ba'delmevti hakkun eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühu ve resûlüh.
Tecdidi nikah:
Tecdid-i imandan sonra, iki şahid yanında tecdid-i nikah yapmak iyi olur. Kolaylık olmak için, nikahı yenilemeye hanımdan vekalet almalı, iki şahid yanında, “Öteden beri, nikahım altında bulunan hanımımı, onun tarafından vekil olarak ve tarafımdan asil olarak kendime nikah ettim” demelidir. Camilerde Cuma akşamları yapılan meşhur tecdid-i iman ve tecdid-i nikahı cemaat ile okumak bu hükme dayanmaktadır.
Camide, imam efendi, yukarıdaki ifadeyi cemaat ile birlikte söylerse, cemaat birbirlerine şahid olmuş, hanımından vekalet alanların nikahları tazelenmiş olur.
Cemaat ile birlikte, “Allahümme innî ürîdü en üceddidel îmâne vennikâha tecdîden bi-kavli lâ ilâhe illallah Muhammedün resûlullah.” duâsını okuyanlar, “İmanınızı La ilahe illallah sözü ile yenileyin!” hadis-i şerifindeki emre uymuş olurlar.
Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
1467 Gösterim
Son İleti Mayıs 05, 2013, 12:03:01 ÖÖ
Gönderen: Perfect
0 Yanıt
1000 Gösterim
Son İleti Mayıs 05, 2013, 12:04:33 ÖÖ
Gönderen: Perfect
0 Yanıt
1011 Gösterim
Son İleti Mayıs 05, 2013, 12:12:41 ÖÖ
Gönderen: Perfect
0 Yanıt
1361 Gösterim
Son İleti Ekim 02, 2013, 09:42:43 ÖÖ
Gönderen: administrator
0 Yanıt
2606 Gösterim
Son İleti Ekim 02, 2013, 10:08:15 ÖÖ
Gönderen: administrator