Reklamlar
Osmanlı Sultanlarının ahlakı

Osmanlı Sultanlarının ahlakı » İslamiyet’e şeref verilemez. Ondan şeref alınır. Hazret-i Ömer, (Biz, zelil, aşağı kimselerdik. Allahü teâlâ, bizleri müslüman yapmakla

Gönderen Konu: Osmanlı Sultanlarının ahlakı  (Okunma sayısı 4772 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı PicaSSo

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 37
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle

Osmanlı Sultanlarının ahlakı
« : Mayıs 05, 2010, 12:43:51 ÖÖ »
İslamiyet’e şeref verilemez. Ondan şeref alınır. Hazret-i Ömer, (Biz, zelil, aşağı kimselerdik. Allahü teâlâ, bizleri müslüman yapmakla şereflendirdi) buyuruyor. İslamiyet’in, her çeşit fazilet ve şerefler kaynağı olduğunu bilmeyen, İslamiyet’e şeref verilecek zanneder.

İstanbul’dan Viyana’ya doğru giden İslam ordusu, Belgrad yakınlarında, bir su başında, mola verir. Çeşme, abdest alan, kablarına su koyan askerlerle doludur. Yakındaki kilisenin papazı, bir hile düşünür, güzel kızları süsler, ellerine birer kab verip, çeşmeye gönderir. Papaz gizlice seyreder. Kızlar gelince, askerler hemen çekilirler. Kızlar rahatça doldurup kiliseye dönerler. Papaz, İslam askerlerinin bu güzel ahlakını, edebini ve merhametini görünce, haçlı kumandanlarına, (Bu ordu hiç yenilemez, boş yere kan dökmeyin) diye haber gönderir.

Hadimül-Haremeyn
Yazar, İngiliz Lord Davenport’un kitabını okumuş olsaydı, (İslam ordusu gittiği her yere, adalet, fazilet ve medeniyet götürmüştür. Boynu bükük mağlup düşmanı daima af ile karşılamıştır) bilgisini öğrenir de, biraz edepli davranırdı. Abbasilerden sonra, halifelere zindan hayatı yaşatanlar, hutbelerde kendilerine, Sultanül-haremeyn demekten çekinmiyorlardı.

Yavuz Sultan Selim Han, Mısır’ı fethedip, hilafeti esaretten kurtarınca, alışkanlıkla kendine de Sultanül-haremeyn diyen hatibe, (Benim için, o mübarek makamların hizmetçisi olmaktan daha büyük şeref olamaz. Bana Hadimül-haremeyn deyin) buyurmuştur. İslam ahlakını, Osmanlılar mı, yoksa Mısırlılar mı dondurmuş, buradan da anlaşılmaktadır.

İkinci Abdülhamid Han, siyasal bilgileri birincilikle bitirene, her sene sarayda görev verir, böylece, gençleri çalışmaya teşvik ederdi. Katip seçilen Esad bey, Hatırat-ı Abdülhamid Han-ı Sani kitabında diyor ki:

Bir gece yarısı şifre yazdım. İmza için, sultanın yatak odası kapısını çaldım. Açılmadı. Bir daha vurdum. Yine açılmadı. Üçüncüyü vuracağım anda, kapı açıldı. Karşıma çıkan sultan, havlu ile yüzünü siliyordu.
(Evlat, seni beklettim. Kusuruma bakma, ilk çalışta kalkmıştım. Gece yarısı, mühim bir imza için geldiğini anladım. Abdestsiz idim. Bu milletin hiçbir kağıdını abdestsiz imzalamadım. Abdest almak için geciktim) dedi. Besmele çekerek imzalayıp, (Hayırlı olsun inşaallah) dedi. İşte Osmanlı sultanları İslamiyet’e böyle bağlı, böyle saygılı idi.

Eyyup Sabri Paşa Mirat-ül Haremeyn kitabında diyor ki:
(Sultan Abdülmecid Han, Mustafa Reşit Paşanın mason olduğunu, İslamiyet’e aykırı bir yol tuttuğunu anlayınca, üzüntüsünden hastalandı. Yatakta oturamıyor, hep yatıyordu. Yalnız, mühim şeyler okunup irade-i şahane alınıyordu. Sıradaki bir yazı için, Medine halkının bir dilekçesi okunacak denildi. (Durun, okumayın, beni oturtun) buyurdu. Arkasına yastık konup, oturtuldu. (Onlar, Resulullah efendimizin komşularıdır. O mübarek insanların dilekçesini yatarak dinlemekten haya ederim. Ne istiyorlarsa, hemen yapınız! Fakat, okuyunuz da, kulaklarım bereketlensin!) buyurdu. Ertesi gün vefat etti.)
İşte, Osmanlı sultanlarının ahlakı, hayası ve dine saygıları böyle idi.

Osmanlı, İslamiyet’i dondurdu sözünde, sinsi bir İslam düşmanlığının habis kokusu duyulmaktadır. Molla Fenariler, molla Hüsrevler, Hayaliler, Gelenbeviler, İbni Kemaller, Ebüssüudlar, Birgiviler, İbni Abidinler, Abdülgani Nablüsiler, Mevlana Halid-i Bağdadiler, Süveydiler ve Abdülhakim Efendiler ve Abduhu rezil eden Mustafa Sabri Efendi ve daha nice fıkıh ve kelam âlimleri, hattatlar, Mimar Sinanlar, Sokullular, Köprülüler, hangi devlette yetişti?

Osmanlı âlimlerinin yazdıkları yüzbinlerce ilim kitapları, her vilayetteki milli kütüphaneleri doldurmuştur. İslam âlemine altıyüz sene fetva veren, her müşkülü çözen, Hıristiyanlığa ve sapık fırkalara reddiyeler yazarak, onları rezil eden, Osmanlı Şeyh-ül-islamları değil mi idi?

Hayali’nin ilm-i kelam haşiyeleri, Molla Hüsrev’in Düreri, Halebi’nin Mültekası ve İbni Abidin’in Redd-ül-muhtarı ve Ebüssüud’ün tefsiri ve Şeyhzade’nin Beydavi haşiyesi bugün, İslam âlemine ışık tutmaktadır. Mecelle ise, dünyada benzeri bulunmayan bir hukuk abidesi oldu.Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.

Çevrimdışı pttpt007x

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 2
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle

Ynt: Osmanlı Sultanlarının ahlakı
« Yanıtla #1 : Kasım 10, 2018, 06:25:25 ÖÖ »
İkinci Abdülhamid Han, siyasal bilgileri birincilikle bitirene, her sene sarayda görev verir, böylece, gençleri çalışmaya teşvik ederdi. Katip seçilen Esad bey, Hatırat-ı Abdülhamid Han-ı Sani kitabında diyor ki.


เล่นหวยออนไลน์« Son Düzenleme: Kasım 10, 2018, 06:26:14 ÖÖ Gönderen: pttpt007x »

Çevrimiçi Sadiebrild

 • Yüzbaşı
 • ***
 • İleti: 172
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle

Farmacia online donde comprar generico Paroxetine de forma segura
« Yanıtla #2 : Temmuz 29, 2019, 10:24:22 ÖS »
 
comprar paroxetina 37,5 mg soft tabs, donde puedo comprar paroxetina en uruguay 
Comprar Paroxetina 25mg Generico En Línea Chile 
 
 
 
Comprar Paroxetine Paxil Cr 12,5mg   En Línea
 
 
  ENTRE AQUí 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
donde puedo comprar paxil cr barata
paroxetina precio argentina
donde comprar paroxetine autentica Estado Libre Asociado de Puerto Rico
paroxetine lima peru precios
comprar paroxetina 12,5 mg rapido Honduras
donde puedo comprar paroxetina sin receta barcelona, comprar paroxetine en valencia sin receta. comprar paroxetine barato contrareembolso. comprar paroxetina 12,5 mg terrassa. comprar paroxetina 12,5 mg iberdrola, comprar paroxetina web. paroxetine cochabamba venta
comprar paroxetina 12,5 mg colombia
paroxetina venta guatemala. paroxetine tabletas precio. donde comprar paroxetine en huancayo. que paroxetina se vende sin receta
donde comprar paroxetina internet USA
comprar paxil cr 37,5mg en español
comprar paroxetine 37,5 mg professional online: comprar paroxetina generico en madrid. comprar paroxetina 37,5 mg en madrid. donde comprar paroxetine en mendoza. paroxetina 37,5mg uruguay venta. comprar paroxetina sin receta en estados unidos. paroxetine 37,5 mg generico venta peru. donde comprar paroxetina en zaragoza
onde comprar paroxetine em brasilia
paroxetina gel comprar
paxil cr que precio tiene Reino de España
donde puedo comprar la pastilla paroxetine
paroxetine pastilla precio mexico
paxil cr con o sin receta
paroxetine sin receta medica españa. comprar paroxetine barato online. comprar generico de paroxetine contrareembolso
comprar paxil cr contrareembolso 2019
http://www.williamstalent.com/__media__/js/netsoltrademark.php?d=orderledipasvir90mgonlineireland.aircus.com
paroxetine precio ecuador
comprar paxil cr original en 24 horas
donde comprar paroxetina en linea
comprar paroxetine femenino chile
comprar paxil cr 25 mg com Ecuador
comprar paroxetina 37,5 mg en internet Estados Unidos
comprar paroxetine online opiniones El Salvador
comprar paroxetine en españa
comprar paxil cr reembolso
donde comprar pastillas paxil cr
paroxetina 12,5mg barato
paroxetine comprar sin receta; paroxetine donde comprar foro; donde comprar paroxetina en santiago chile. comprar paroxetina uso diario. paroxetine venta libre mexico. paroxetine 12,5 mg donde lo puedo comprar. comprar paroxetine en alicante.
comprar paroxetine en farmacias españolas. comprar paroxetine directorio
donde comprar paxil cr de confianza Chile
comprar paroxetina ultrafarma
donde puedo comprar paroxetina sin receta en valencia

paroxetine precio barato
como comprar paroxetina sin receta en chile
comprar paroxetine original barato
paroxetine 12,5mg venta sin receta
quiero comprar paroxetine. comprar paroxetina valencia españa.
donde puedo comprar paxil cr por internet
donde comprar paroxetina tenerife
donde comprar paroxetina en malaga
http://neolatino.ning.com/profiles/blogs/regalis-40mg-como-comprar-sin-receta-entrega-r-pida-chile
comprar paroxetina rio de janeiro
comprar paroxetina 37,5mg sin receta paraguay

comprar paroxetina en andorra precio
pastilla paroxetina precio en mexico
comprar paroxetina 25mg calidad
paroxetina 25mg venta online