Reklamlar
Sivri Fare (Soricidae) hakkında bilgi

Sivri Fare (Soricidae) hakkında bilgi » Sivri fare (İng: shrew), Soricidae ailesinden, uzun burunlu, küçük gözlü, böcekçil memeli.Sivrifareler dış görünüş olarak uzun burunlu fareye

Gönderen Konu: Sivri Fare (Soricidae) hakkında bilgi  (Okunma sayısı 1177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

Sivri Fare (Soricidae) hakkında bilgi
« : Mart 13, 2013, 10:20:40 ÖS »
Sivri fare (İng: shrew), Soricidae ailesinden, uzun burunlu, küçük gözlü, böcekçil memeli.Sivrifareler dış görünüş olarak uzun burunlu fareye benzemekle birlikte kemirgen değildir. Tırnaklı beş ayak parmağına sahiptir. Tüm kemirgenler dört tırnaklı ayak parmağına sahiptir.

Sivri fareler silindirik vücutlu, kısa ve ince bacaklı, pençeli, küçük memelilerdir. Gözleri küçüktür ancak kürküne gizlenmez ve görülebilir. Kısa kuyruklu sivri fare ile su sivri faresi hariç, büyük kulaklıdır. Bazılarının kuyruğu vücüdunun uzunluğundan kısadır. Testisleri karın boşluğuna gizlendiği ve sarkmadığı için cinsiyeti kolayca gözlenemez. Küçük beyin yarıküreleri az zekanın göstergesidir. Çıkıntı yapan koku alma lobları koku alma duyusunun oldukça gelişmiş olduğunu gösterir. Süt dişleri doğumdan önce kaybedilir. 26-32 arası kırmızı ya da beyaz uçlu dişleri vardır.

Beslenme

Sivri farelerin çoğu hem gece hem de gündüz aktiftir. Başlıca böceklerle ve diğer omurgasızlarla beslenirler. Bunun haricinde küçük omurgalıları, tohumları, kabuklu yemişleri ve bazı mantarları da yerler. Kuzey Amerika kısa kuyruklu sivri faresi ve Eski Dünya su kuyruklu fareleri zehirli tükürükleri ile avlarını etkisiz hale getirirler.

Yaşam alanı

Sivri farelerin 341'den fazla türü vardır. Kuzey Amerika, Kuzeybatı Güney Amerika, Afrika, Avrasya ve Asya'nın doğusundaki Adalarda yaşarlar. Değişik iklimlere adapte olmuşlardır. Tundralarda, kozalaklı ormanlarda, yaprak döken ormanlarda, tropik ormanlarda, kurak ya da yağışlı yeşil alanlarda, savanalarda ve hatta çöllerde yaşayabilirler. Yaşayan türlerin %40'ı Afrika'da bulunur. Sadece Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki bir bölgede 16 tür tespit edilmiştir. Asya ev sivrifaresi (Suncus murinus), Arabistan, Afrika, Madagaskar ile bazı Pasifik ve Hint Okyanusu adalarına götürülmüştür.Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net