Reklamlar
Abdülmelik Fırat kimdir biyografisi hayatı yaşamı hakkında bilgiler

Abdülmelik Fırat kimdir biyografisi hayatı yaşamı hakkında bilgiler » eski milletvekili Hak-Par Kurucu Genel Başkanı Şeyh Sait'in torunu 1934 yılında Erzurum’da doğdu. Diyarbakır Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu

Gönderen Konu: Abdülmelik Fırat kimdir biyografisi hayatı yaşamı hakkında bilgiler  (Okunma sayısı 2190 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ECK_86

  • Global Moderator
  • General
  • *****
  • İleti: 2570
  • Karma: +1/-0
    • Profili Görüntüle

eski milletvekili

Hak-Par Kurucu Genel Başkanı

Şeyh Sait'in torunu


1934 yılında Erzurum’da doğdu. Diyarbakır Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu mezunu. Şeyh Sait'in torunu. 1925'deki isyanın ardından Şeyh Sait ve pek çok isyancı idam edildi. Ailenin hayatta olan bazı mensupları da sürgüne gönderildi. Sürgüne gönderilenler, 1929'un Mart ayında Takrir-i Sükun Kanunu'nun kaldırılmasıyla memleketlerine geri döndü. Bu arada Soyadı Kanunu çıkarıldı. Şeyh Said ailesinin bir kısmına Fırat soyadı verildi.

1957'de yaşını büyüterek Demokrat Parti (DP) Erzurum milletvekili oldu. 27 Mayıs İhtilali'nde tutuklandı. 1,5 yıla yakın Yassıada'da kaldı. Yargılama sonucu hapis cezasına çarptırıldı. 1991'de Erzurum'dan Doğru Yol Partisi (DYP) milletvekili seçildi. Ancak daha sonra hükümetin politikasıyla ters düşerek istifa etti. Bir ara RP'den ihraç edilen Hasan Mezarcı ile yeni bir parti kuruluşuna çalıştı, sonuç alamadı. Bilahare Yeni Demokrasi Hareketi ile temas kurdu. Hak ve Özgürlük Partisi'ni kurdu. Kürtçe ve Türkçe'nin yanısıra Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca da biliyordu. 29 Eylül 2009 tarihinde Ankara'da öldü.

HAKKINDA YAZILANLAR

Mezopotamya Sürgünü
/Abdulmelik Fırat'ın Yaşam Öyküsü
Ferzende Kaya
Anka Yayınları
Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.