Gönderen Konu: Dünyanın ilkleri (İlk dijital kamerası, İlk mause, ilk internet sunucusu )  (Okunma sayısı 2534 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
Dünyanın ilk dijital kamerası(1975)1975 yılının Aralık ayında, Kodak mühendislerinden Steve Sasson, yıllar sonra fotoğrafçılıkta devrim yaratacak bir şey icat etti: Dünyanın ilk dijital kamerası. İcat bir tost makinası büyüklüğündeydi, sadece siyah beyaz çekim yapabiliyordu ve fotoğrafları içindeki kasete kaydetmesi 23 saniye sürüyordu.

Dünyanın ilk internet sunucusu ve sitesi(1990)Dünyanın ilk internet sunucusu ve internet sitesi, Cern’deki bir NeXT bilgisayarda Tim Berners-Lee tarafından çalıştırıldı.
İlk web sayfası adresi: http://info.cern.ch
Dünyanın ilk bilgisayar faresi (1964)Dünyanın ilk bilgisayar faresi 1964’te Douglas Engelbart tarafından icat edildi. Dikey yerleştirilen 2 çarktan oluşan fare ergonomikti, tuşları çok iyi yerleştirilmişti ve tahtadan yapılmıştı.

Dünyanın ilk mikro işlemcisi (1971): Intel 4004


1971 yılının Kasım ayında Intel firması mühendisleri Federico Faggin, Ted Hoff ve Stan Mazor, dünyanın ilk mikro işlemcisini tanıttı. Bu buluşla birlikte, bilgisayarların boyutlarının büyük olmasına neden olan bütün işlemler, küçük bir çipin içine sıkıştırılmış oldu.

Dünyanın ilk motorsikleti (1885): Daimler'ın "Motorsiklet Arabası"


İlk motorsiklet, Alman mucitler Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach tarafından, 1885’te Stuttgart’ta yaratıldı.
Mucitlerinin bu icada “motorsiklet araba” ismini vermelerine aldanmayın. “Motorsiklet araba” motorize edilmiş bisikletten başka bir şey değildi! Bu icat aynı zamanda dünyanın ilk petrolle çalışan taşıtı.
Dünyanın ilk röntgeni (1895): Röntgen’in Eşinin Eli1895 yılında Wurburg Üniversitesi profesörü Wilhelm Conrad Röntgen, deney yaparken duvarda herhangi bir lamba tarafından oluşturulamayacak bir parlaklık keşfetti ve bu ışığa X-ray(X ışını) adını verdi. Sonraları, bu ışınla duvar arasındaki cisimlerin, duvarda gölgeler ve şekiller oluşturduğunu fark etti. Karısının elini bir fotoğraf levhasının üzerine koyup X-ray ‘le dünyanın ilk röntgenini çeken Röntgen, bu icadıyla Nobel Ödülü kazandı.
BilX.Net