Reklamlar
Yener Yılmazoğlu Kimdir Yener Yılmazoğlu Hayatı

Yener Yılmazoğlu Kimdir Yener Yılmazoğlu Hayatı » Yener Yılmazoğlu ( 1958) ozan Türk Halk Müziği Sanatçısı 1958 yılında Ardahan’ın Çıldır ilçesinde doğdu. İlk orta ve lise tahsilini Çıldır’da

Gönderen Konu: Yener Yılmazoğlu Kimdir Yener Yılmazoğlu Hayatı  (Okunma sayısı 1492 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

Yener Yılmazoğlu Kimdir Yener Yılmazoğlu Hayatı
« : Ağustos 06, 2012, 07:08:25 ÖS »
Yener Yılmazoğlu ( 1958) ozan

Türk Halk Müziği Sanatçısı


1958 yılında Ardahan’ın Çıldır ilçesinde doğdu. İlk orta ve lise tahsilini Çıldır’da tamamladı. Ortaokul öğrencisiyken şiirle haşır neşir oldu. Liseyi bitirdikten sonra Kars’a gitti. Hayatının akışı da işte burada değişti. Kars’ta halk aşıklarının uğrak yeri olan Murat Çobanoğlu’dan sazı öğrendi, çıraklığını onun yanında yaptı. Kısa sürede bütün bölgede tanındı. Girdiği bir çok yarışmada derece aldı. Daha sonra İstanbul’a geldi. Anadolu’dan göç eden gurbetçilerin aranan ozanı oldu. Ozanlıktan beyaz perdeye de geçti. Kars ve Ardahan da “Bitmeyen Kin” ve “Güneşe Merdiven” filmlerinde baş rol oynadı. Senaryosunu kendisinin yazdığı “Ozan” filminde Anadolu ozanlarının yaşantısını en güzel şekilde yansıttı. “Ah çekerim” adlı müzik albümünü yaptı. Ben Anadolu`yum, Anama Layla, Köyde Galdı gibi büyük halk kitleleri tarafından bilinen ve sevilen eserlere imza attı.
Yaklaşık beş sene Meltem Tv`de 'Sarı Tel' programının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendi. Kars, Ardahan ve Iğdır`ın sesi oldu.

TÜRKÜLERİ:
Ben Anadolu`yum
Anama Layla
Köyde Galdı

FİLİMLERİ:
Çileli Aşık
Bitmeyen Kin
Güneşe MerdivenHAKKINDA YAZILANLAR

Televizyon programı: Sarı Tel

Anadolumuzun, özellikle de Doğu Anadolu'muzun yüzyıllardır vazgeçilmez köklü bir geleneğidir ozanlık. Yener Yılmazoğlu'nun sunduğu “Sarı Tel” sazıyla, sözüyle, atışmalarıyla aşıklarımızı ve aşıklık geleneğini ekranlara taşıyor. Bu programda aşıkların, düşüncelerini doğaçlamayla saz ve söze nasıl döktüklerini heyecanla ve hayranlıkla seyredildi.
Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net