Reklamlar
Gezi Yazısı Nedir? Gezi Yazısı Hakkında Bilgiler

Gezi Yazısı Nedir? Gezi Yazısı Hakkında Bilgiler » Gezi Yazısı Bir yazarın gezip gördüğü yerlerden edindiği izlenimleri, bilgileri aktardığı yazı türü; seyahatname. Gezi yazısı, bir yazarın gezdiği,

Gönderen Konu: Gezi Yazısı Nedir? Gezi Yazısı Hakkında Bilgiler  (Okunma sayısı 8586 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

Gezi Yazısı Nedir? Gezi Yazısı Hakkında Bilgiler
« : Ekim 01, 2011, 09:01:15 ÖÖ »
Gezi Yazısı

Bir yazarın gezip gördüğü yerlerden edindiği izlenimleri, bilgileri aktardığı yazı türü; seyahatname. Gezi yazısı, bir yazarın gezdiği, gördüğü yerleri edebi bir üslûpla anlattığı bir yazı türüdür. Amaç, yurt içinde ve dışında, gezilen, görülen yerleri; doğası, yerel özellikleri, insanları ve onların yaşayış biçimleriyle tanıtmaktır.

Salt gezi türünde yazılmış yapıtların yanı sıra, bu amacı taşımayan yapıtların kimi bölümleriyle mektuplarda gezi izlenimlerinin yer aldığı görülür. Piri Reis'in "Bahriye"si, Namık Kemal, Abdülhak Hamit gibi sanatçıların mektupları buna örnektir. Ayrıca Osmanlı döneminde yabancı ülkelere gönderilen elçilerin yazdıkları sefaretnamelerin siyasal görüşmeler ve bunlara ilişkin yorumlar dışında kalan bölümleri de seyahatname niteliği taşır.

Eskiden seyahatname olarak da adlandırılan bu türün Türk Edebiyatı'ndaki en bilinen örneklerinden biri Evliya Çelebi'nin Seyahatnâme adlı eseridir.

Gezi yazısı yazarken ilgiyi uyanık tutmak, okuyucuda okuduğu yerleri görme isteği uyandırmak çok önemlidir. Gezi yazarlığı ayrı bir ustalığı gerektirir. Yazar gezdiği yerlerin ilginç özelliklerini hemen fark edecek kıvrak bir zekâya ve kültür birikimine sahip olmalıdır.

Gezi yazılarında çoğu kez kronolojik zamanlı plân uygulanır. Gezi için yapılan hazırlıklar; yolculuk, yolculuk sırasında görülen ilgi çekici olaylar; varış, varıştaki ilk izlenimler.

    Gezi yazılarında da kendinden önceki söylenmişlerden, yazılmışlardan ayrı olmak önemlidir. Aynı yerler daha önce de başkaları tarafından görülmüş, yazılmış olabilir. İkinci gidişte görülenlerle, ilk gidişte görülenler arasındaki farklara bile değinmek gerekir. Bu da gezi yazılarının zamanla tarihsel belge olduğunu ortaya koymaktadır.
    Yazar anlattıklarının doğruluğunu; konuşma ile, bilgi toplama ve fotoğraflarla desteklemeli, anlattıklarını bir mantık çerçevesine oturtabilmelidir. Anlattıkları, önceki anlattıklarıyla çelişmemelidir.
    Betimleyici anlatımdan yararlanılır.
    Gezi yazılarında gezginin dikkatini çeken ve farklı konular güncel olaylarla da bütünleştirilerek edebî bir üslûpla anlatılır.
    Gezi yazısı görülen yerlerin güzellikleri hakkında duygu ve düşünce içerebilir.
    Anlatılanlar hayal ürünü değil gerçektir.
    Gezi yazıları kuvvetli bir gözlem gücüne dayanır.Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net