En Büyük İslami Forum Sitesi

Programlama Dilleri => Visual Basic => Konuyu başlatan: administrator - Nisan 30, 2009, 06:27:26 ÖÖ

Başlık: Visual Basic ve Renk
Gönderen: administrator - Nisan 30, 2009, 06:27:26 ÖÖ
Visual Basic, Windows’un tüm renk öğelerine kolayca erişebilir. Windows’unuzun kaç renk kullandığını, grafik kartınızın bellek miktarını öğrenmeyi ve bunun gibi bazı özelliklere geçen aylarda değinmiştik. Şimdi sıra Visual Basic ile programlarımızda nasıl renk ekleyeceğinize geldi. VB formunuz üzerindeki herhangi bir nesnenin rengini değiştirmek için iki yol sunuyor bunlardan birincisi RGB komutu. Formlarınızı yaratırken kullandığınız renk paletinden bir renk seçtiğinizde o rengin Özellikler kutucuğunda değişik kodlara dönüştüğünü görürsünüz. Visual Basic, siz rengi seçtiğiniz anda onu sistemin anlayabileceği 16’lık sayı düzenine çevirir.

Visual Basic’in renk kutusundan seçtiğiniz renkler 16’lık sayı düzenine yandaki gibi çevrilir. KK, YY, MM iki haneli ve 16’lık düzende sayılardır.

Visual Basic’i kullanarak her bir renk’ten 1’den 255’e kadar bir ton alabilir, bunları karıştırabilir ve böylece 16.581.375 adet değişik renk elde edebilirsiniz. İşte size RGB komutu kullanılarak form üzerine basit bir palet yaratan ufak bir program. RGB değerini değiştirerek çok değişik görüntüler elde edebilirsiniz. Örnekte ayrıca bir formun ortasının nasıl bulunacağını da görebilirsiniz.

Private Sub Form_Click()
   
ScaleMode = 1   ' Ölçü sistemini piksele çevir
CX = ScaleWidth / 2 ' Formun dikey ortasını bul
CY = ScaleHeight / 2    ' Formun yatay ortasını bul
DrawWidth = 3   ' Çizim genişliğini ayarla
r = 100
For I = 50 To 0 Step -1
F = I / 50
F1 = 1 - F: F2 = 1 + F  ' Hesaplamalar...
 
r = r + 10: b = b + 10
If b > 50 Then g = g + 5
 
ForeColor = RGB(r, g, b) ' Önalan rengini belirle
Line (CX * F1, CY * F1)-(CX * F2, CY * F2), , BF
Next I
 
End Sub
Programınızı yazdıktan sonra formunuzun üzerine bir kere tıklayın. Güzel bir renk paletinin oluştuğunu göreceksiniz.

Visual Basic’in size sunduğu diğer bir renk komutu ise QBColor komutudur. Bu komutu kullanarak QBASIC’ten kalan sınırlı 15 tane temel rengi kullanabilirsiniz. Aktif formun arkaplan rengini maviye boyamak için şunun gibi bir komut kullanmalısınız:

Form1.ForeColor = QBColor(1)