Reklamlar
B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ? Hakkında Bilgiler

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ? Hakkında Bilgiler »     B12 Vitamininin başlıca yararları: Protein kullanımı, DNA sentezi, enerji üretimi ve sinirler için gereklidir. Kanda oksijenin taşınmasına

Gönderen Konu: B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ? Hakkında Bilgiler  (Okunma sayısı 3407 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24517
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur ? Hakkında Bilgiler
« : Ağustos 04, 2012, 07:48:19 ÖS »
    B12 Vitamininin başlıca yararları: Protein kullanımı, DNA sentezi, enerji üretimi ve sinirler için gereklidir. Kanda oksijenin taşınmasına yardımcı olur, sigara dumanı ve diğer zehirlerle savaşta rol oynar. B12 vitamini doğurganlığı, hücre oluşumunu ve uzun yaşamasını sağlar, sinir uçlarının normal gelişimini kolaylaştırır.
    Özellikle hayvansal gıdalarda bulunur. B12 Vitamini açısından, karaciğer, böbrek, tavşan ve koyun eti, hindi eti, yağlı balıklar, süt, yumurta akı, peynir oldukça zengin besinlerdir. Bitkilerde ise son derece az bulunur. Bu nedenle vejetaryen beslenenlerin B12 vitamini açısından yetersiz beslenmeleri söz konusu olmaktadır.
    B12 vitamini eksikliği, kansızlığa (anemi) neden olur. Ayrıca; iştahsızlık, ishal, hafif sarılık, saç sağlığının bozulması, cilt sorunları, ağzın sıcak veya soğuğa aşırı duyarlılığı, gerginlik, enerji azlığı, kabızlık, kaslarda hassasiyet ve zihinsel bozukluklar ortaya çıkabilir.
    B12 vitamini eksikliği sık görülür. Kobalaminin yetersiz alımının yanında ince barsaklardan yeteri kadar emilememesi gibi nedenler de B12 vitamin eksikliğine neden olabilir. Ayrıca, yaş ilerledikçe B12 vitamin eksikliğinin görülme sıklığı artmaktadır.
    Kobalamin vücutta uzun süre depolanabilir. Bu nedenle, vücutta yeteri kadar depo edilmiş olması kaydıyla, hergün alınması gerekmez.Not: Konular İnternet Sitelerinden derlenerek alıntı yapılmıştır.
BilX.Net