BUDA'NIN SALONU (752 Japonya) Hakkında Bilgiler

En Büyük İslami Forum Sitesi/BUDA'NIN SALONU (752 Japonya) Hakkında Bilgiler => BUDA'NIN SALONU (752 Japonya)   Nara şehrindedir. Todaiji Tapınağı ile diğer türbe ve tapınaklar, şehrin doğu yakasındaki Nara Parkı'nda yer

Gönderen Konu: BUDA'NIN SALONU (752 Japonya) Hakkında Bilgiler  (Okunma sayısı 1569 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
BUDA'NIN SALONU (752 Japonya) Hakkında Bilgiler
« : Nisan 28, 2011, 02:28:42 ÖS »
BUDA'NIN SALONU (752 Japonya)

 

Nara şehrindedir. Todaiji Tapınağı ile diğer türbe ve tapınaklar, şehrin doğu yakasındaki Nara Parkı'nda yer alıyor.

 

Daibutsuden ya da Buda'nın Salonu'nun bulunduğu Todaiji Tapınağı, orijinal boyutlarının üçte ikisi kadar olsa da, dünyadaki en büyük ahşap bina. Yanıp defalarca yeniden inşa edilen yapı, 57-51 metre boyutlarında ve 49 metre yüksekliğinde. 8. yüzyılda, İmparator Shomu'nun emriyle, dünyanın en büyük bronz heykellerinden birine ev sahipliği yapması için yapıldı.

Buda'nın Salonu, Japonya'da gezilip görülecek yerlerin en bilindiklerinden. Burası dünyanın en büyük Buda heykeline ev sahipliği yapıyor. Japonya'da Kimimaro diye bilinen bir heykeltıraş tarafından, 444 ton ağırlığında bronzdan yapılmış. Oturan figür 16 metre yüksekliğinde. Yüzü 4.9 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde; kulaklarıysa 3 metre uzunluğunda. Buda'nın sağ eli, avucu dışarıya dönük şekilde havada. Bu hareketle karşısındakini kutsarken, sağ eliyle karşısındakinin dileklerini ona bağışlıyor. 3 metre yüksekliğinde 56 bronz nilüfer yaprağından yapılan Buda, çevresi 21 metre olan bir temel üzerinde yükseliyor. Kafasının arkasında, Buda'nın 16 vücut bulma halinin resmedildiği altın yaldızlı ahşap bir ışık halkası yer alır. İyi şans ve merhamet tanrıçası Kanon'un iki refakatçisinin heykeli gibi, bu ışık halkası da 17. yüzyılda eklendi. Buda'nın arkasında, sağ tarafta, üzerinde küçük bir boşluk olan tahta bir sütun yer alır. Bu delikten geçenlerin cennete gittiğine inanılır. Salonda ayrıca, kutsal korumaların figürleri ve orijinal salonun bir modeli yer alır. Bina 752'de, imparator, imparatoriçe, kraliyet mensupları, binlerce papaz ile Japonya, Çin ve Kore'nin dört bir yanından delegelerin katıldığı görkemli bir törenle hizmete açıldı. Cübbeler, kutsal taslar, mücevherler ve diğer değerli eşyaların bir kısmı bugüne dek belki de dünyanın en eski müzesinde (zaman zaman halka açılıyor) muhafaza edildi. Binanın içine takdire değer bir havalandırma sistemi kurulmuştu. Öylesine hüner ve titizlikle yapılmıştı ki, nemli havalarda binanın tahta kirişleri genişleyip onu kapar ve rutubetin içeri girmesine meydan vermezdi. Kuru havada ise, havalanması için açılırlardı. Bu sayede paravanlar ve narin kağıt ve ipek objeler 11 yüzyıl boyunca muhafaza edildi. Todaiji, Japon Budizminin 8. yüzyılda kurulan Kegon mezhebinin ana tapınağı. Kompleksteki diğer binaların arasında pagodalar, iki tane 8. yüzyıl salonu, papazların yaşam alanı, bahçedeki çay odaları ile Çin ve Kore el sanatlarının sergilendiği bir müze yer alıyor. Tapınağın bulunduğu bölgeye, 119'da yapılan, 21 metre yüksekliğinde 18 tahta direkten oluşan iki katlı devasa bir kapıdan giriliyor. Kapıdaki oyuklarda Deva Kralları diye anılan acımasız iki gardiyanın 8 metrelik heybetli heykelleri yer alıyor. Japon yaşamının ruhsal ve duygusal kalbine yakın duran bölgeyi çevreleyen Nara Parkı'nda çok sayıda tarihi tapınak ve türbe bulunuyor.

BilX.Net