SETO OHASHI KÖPRÜSÜ (1988 Japonya) Hakkında Bilgiler

En Büyük İslami Forum Sitesi/SETO OHASHI KÖPRÜSÜ (1988 Japonya) Hakkında Bilgiler => SETO OHASHI KÖPRÜSÜ (1988 Japonya)   Seto Ohashi Köprüsü'nün üzerinden, 11 otobüs durağı olan Ulusal Otoban geçiyor. Köprünün üzerinden üç

Gönderen Konu: SETO OHASHI KÖPRÜSÜ (1988 Japonya) Hakkında Bilgiler  (Okunma sayısı 2798 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
SETO OHASHI KÖPRÜSÜ (1988 Japonya) Hakkında Bilgiler
« : Nisan 28, 2011, 02:28:00 ÖS »
SETO OHASHI KÖPRÜSÜ (1988 Japonya)

 

Seto Ohashi Köprüsü'nün üzerinden, 11 otobüs durağı olan Ulusal Otoban geçiyor. Köprünün üzerinden üç istasyonlu (Kimi, Kaminocho ve Kojima) Honshi - Bisa demiryolu geçiyor.

 

Japonya, 4 ana ve sayısız küçük adadan oluşuyor. 10 Nisan 1988'de, ülkenin o zamanki en büyük mühendislik örneği Seto Ohashi Köprüsü'nün açılmasıyla beraber, 4 ana ada ilk kez demiryoluyla birbirine bağlandı. Böylece kuzeyde Hokkaido'nın Sibirya soğuğundan Hoshnu'ya, Kyushu'nun yarı tropik limanlarına ve güneyde Shikoku'nun hacıların akınına uğrayan tapınaklarına ulaşmak artık mümkün. Honshu ve Shikoku adaları arasında Seto'yu ya da İç Deniz'i geçen yeni köprü, dünyadaki en güzel manzaralardan birini gözler önüne seriyor. 5 küçük ada arasında Honshu'da Kurashiki ve Shikoku'da Sakaide kentlerini bağlayan, 5 adayı kat eden zarif köprü 12 km uzunluğunda. Her biri 792 metre uzunluğundaki 3 asma, 2 kablolu, bir makaslı ve 5 karayolu köprüsünden oluşan yapı, dünyada türünün en uzun örneği. Asma köprülerin en uzunu olan Güney Bisan Köprüsü, 1.100 metrelik kirişleriyle dünyanın en uzun 5. asma köprüsü. 194 metre yüksekliğindeki 2 ana çelik kulesi, Büyük Piramit'ten yüksek olmakla beraber, Eyfel Kulesi'nin üçte ikisi kadar. Kullanılan kablo, dünyanın etrafını 3 kez dolaşır. Sular yükseldiğinde, İç Deniz'de tankerlerin ve yolcu gemilerinin geçmesine imkan verecek şekilde, su seviyesinden 65 metre yüksekte duruyor. Seto Ohashi Köprüsü, kara ile demiryolunun geçtiği iki katlı bir yapı. Üst kat, dört şeritli bir yol görevi görürken, alt kat trenlere ayrılmış. Yapımı 10 yıl süren köprü, 17 kişinin hayatına ve 1 trilyon yene (9.5 milyon dolar) mal oldu. 5 bin kişi, 67 milyon saat boyunca çalıştı. Köprü, Richter ölçeğine göre 8.5'luk bir depreme dayanıklı şekilde tasarlanmış.

Bu köprü ne kadar büyük olsa da, zaman içinde daha büyük bir köprünün gölgesinde kaldı. Yapımına 1988'de başlanan ve 1998'de tamamlanan, Honshu ile Shikoku arasında uzanan köprü de iki sıralı demiryolundan oluşuyor. 1.780 metre uzunluğundaki -Kaikyo Köprüsü, dünyanın en uzun asma köprüsü.

 

Shikoku’daki bu gelişmelerin etkisi dikkate almaya değer. 4 adanın en küçüğü aynı zamanda en ücra köşede olanı. Turistlerden çok, hacıların akınına uğruyor. Hacıların adadaki 88 tapınağı  ziyareti, yürüyerek 2 ay sürebilir. Tapınaklar, 774'te Shikoku'da dünyaya gelen ve Japon Budizmi'nin Shingon mezhebini kuran ünlü Budist azizi Kobo Daishi ile bağlantılı. Bugün her nasılsa, ticari turizmin gelmesiyle onun sessiz adası değişime uğradı.
BilX.Net