Atamızın Gülen Kareleri

En Büyük İslami Forum Sitesi/Atamızın Gülen Kareleri => Son günlerde filmiyle anılarıyla hakkında yazılan kitaplarla yeniden bir Mustafa Kemal tartışması başladı.. Herkesin kafasında farklı bir 'Atatürk'

Gönderen Konu: Atamızın Gülen Kareleri  (Okunma sayısı 3288 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Network

 • Teğmen
 • **
 • İleti: 69
 • Karma: +0/-0
 • Virane Admin
  • Profili Görüntüle
Atamızın Gülen Kareleri
« : Ağustos 26, 2009, 10:54:00 ÖS »

Son günlerde filmiyle anılarıyla hakkında yazılan kitaplarla yeniden bir Mustafa Kemal tartışması başladı..

Herkesin kafasında farklı bir 'Atatürk' portresi var. Kimisi Mustafa Kemal'i öne çıkartıyor kimi ise Atatürk'ü..

Son olarak gazeteci Taha Akyol 'Ama Hangi Atatürk' kitabıyla herkesin kafasında farklı bir Atatürk portresi olduğunu ortaya koydu.

Filmlerde anlatılan kitaplarda bahsedilen ve her bir resmi devlet dairesinde farklı farklı şekillerde tasvir edilmiş Atatürk portrelerinden hangisi gerçek Atatürk?


Tabii ki yeni bir rejim kuran ve bu topraklardaki insanların neredeyse tamamına yakınının kahramanı olan bir portre farklı şekillerde tahayyül ve tasavvur edilecektir.

Biz ise 'Hangi Atatürk' , 'Kemalizm Nedir?' gibi tartışmalara girmeden, sadece çeşitli Atatürk portrelerinde yer alan 'Gülen, gülümseyen Atatürk' fotoğraflarinı aktarıyoruz.

Bir bankanın reklam filminde rol alan çocuk, Atatürk karakterini canlandıran Haluk Bilginer'e 'Atatürk'ün parmağı kanar mı?' diye sormuştu. Anlaşılıyor ki, yıllarca Atatürk'ü yeni nesillere aktarmakta büyük bir hata yapılmış.

Halkına, vatanına olan bağlılığını ve herşeyden önce daha güzel bir dünya özlemini her platforma dile getiren Atatürk, neden pek çok devlet dairesinde yer alan portlerinde hiç gülümsemez?

Bu durum, Atatürk ile ilgili bugün de yaşanan tartışmaların temelini oluşturuyor aslında.


Son olarak 'Mustafa' filmi ile ilgili yaşanan tartışmaları da göz önünde bulundurduğumuzda, Atatürk'ün bir çok bilinmeyen yönünün gün yüzüne çıkması daha uzun zaman alacak.

Bu fotoğraflarda ise, Atatürk'ün gülen yüzü ön plana çıkıyor.

Neden Atatürk'ün bu şekilde coşkulu fotoğraflar fazla bilinmiyor? Bu da başka bir tartışma konusu olabilir. Ancak, 'Mustafa' filminde tasvir edilen 'Yalnız ve mutsuz Atatürk' portresi, acaba yıllarca bu fotoğrafların tozlu arşivlerde tutulmuş olmasından kaynaklanıyor olabilir mi?


'Derindüşünce' adlı platformda, geçtiğimiz 10 Kasım'da yayınlanan bir yazı ve 'Gülen Atatürk' fotoğraflarından oluşan bir resim galerisi, Atatürk'ün bugüne kadar pek bilinmeyen birçok fotoğrafını da okuyucuların dikkatine sundu.


Fotoğrafların ortak noktası, Atatürk'ün bütün fotoğraflarda gülümsüyor olması..

Kim bilir, belki bu fotoğraflar'Peki ama Atatürk'ün parmağı kanar mı?' diye soran çocuklar için Atatürk'ün de gülen, ağlayan ve parmağına diken batınca kanayan bir kahraman olduğunu anlamalarında bir nebze de olsa katkısı olur.


Herkesin kafasında yer alan 'Atatürk' imajına rağmen, yıllarca ısrarla geri planda bırakılan Atatürk, bu sayede 'Cumhuriyeti emanet ettiği' yeni nesiller tarafından da daha iyi anlaşılır..
Düşlerime Sevdalar Katacağım ....

Çevrimdışı gorgigorgi

 • Çavuş
 • *
 • İleti: 12
 • Karma: +0/-0
  • Profili Görüntüle
Ynt: Atamızın Gülen Kareleri
« Yanıtla #1 : Şubat 27, 2015, 01:07:23 ÖÖ »
resimler yok malesef