Alp Frenk Üzümü (Ribes alpinum) Hakkında Bilgi

En Büyük İslami Forum Sitesi/Alp Frenk Üzümü (Ribes alpinum) Hakkında Bilgi => Alem: Plantae (Bitkiler) Bölüm: Magnoliophyta(Kapalı tohumlular) Sınıf: Magnoliopsida(İki çenekliler) Takım: Saxifragales Familya: Grossulariaceae

Gönderen Konu: Alp Frenk Üzümü (Ribes alpinum) Hakkında Bilgi  (Okunma sayısı 501 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
Alp Frenk Üzümü (Ribes alpinum) Hakkında Bilgi
« : Nisan 16, 2013, 02:06:03 ÖS »


Alem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida(İki çenekliler)
Takım: Saxifragales
Familya: Grossulariaceae
Cins: Ribes
Tür: R. alpinum
İkili adı: Ribes alpinum

Alp frenk üzümü (Ribes alpinum), kuzey ve orta Avrupa'ya yayılmış yaprak döken, küçük bir çalı türüdür. Finlandiya'dan Norveç'e, Alp Dağlarının güneyine Pirenelere kadar geniş bir bölgede ancak yüksek rakımlarda, serin bölgelerde yetişir. Az oranda Batı Avrupa ülkelerinin yüksek serin yerleri, Kuzey İngiltere ve Galler'de de bulunmaktadır.
2 m boyunda ve 1.5 m genişliğinde bitki dik yapılı ve yoğun şekillidir. Kabuğu önceleri pürüzsüz ve gri renklidir sonradan kahverengimsi griye döner pullar soyulmaya başlar. Tomurcuklar seyrek, basık ve açık yeşil-beyaz renklidir. Elsi yaprakları vardır. Yapraklarının alt kısmı açık yeşil olmasına karşın üst kısmı koyu yeşil ve seyrek tüylüdür. Erkek ve dişi çiçekler ayrı yerlerde bulunmaktadır. Her iki türden çiçekler yapraklarının köşelerinde ve kümeler halinde bulunur, erkek çiçekler biraz daha uzundur. Çiçekler küçük ve yeşilimsi sarı renktedir. Meyveleri, açık kırmızı ve kırmızı frenk üzümüne (Ribes rubrum) benzer ama bu türe göre daha yavan bir tadı vardır. Tohumdan kolayca filizlendirilebilir.

BilX.Net