Babako (Vasconcellea heilbornii) Hakkında Bilgi

En Büyük İslami Forum Sitesi/Babako (Vasconcellea heilbornii) Hakkında Bilgi => Alem: Plantae (Bitkiler) Klad Angiosperms (Kapalı tohumlular) Klad Eudicots (İki çenekliler) Klad Rosids Takım: Brassicales Familya: Caricaceae

Gönderen Konu: Babako (Vasconcellea heilbornii) Hakkında Bilgi  (Okunma sayısı 459 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
Babako (Vasconcellea heilbornii) Hakkında Bilgi
« : Nisan 16, 2013, 02:12:07 ÖS »


Alem: Plantae (Bitkiler)
Klad Angiosperms (Kapalı tohumlular)
Klad Eudicots (İki çenekliler)
Klad Rosids
Takım: Brassicales
Familya: Caricaceae
Cins: Vasconcellea
Tür: V. pentagona
İkili adı: Vasconcellea × heilbornii

Babako (Vasconcellea × heilbornii), dağ papayası (Vasconcellea cundinamarcensis) ile Vasconcellea stipulata denen bir başka papaya türünün çaprazlanması ile doğal yoldan ortaya çıkmış hibrit bir türdür. Güney Amerika'da 2000 metre rakımlı yerlerde bulunmaktadır. Hibrit bir tür olması sebebiyle kısır bir tür olup (çiçekleri sadece dişidir) tohumdan çoğalamaz, buna karşık çelikleri ve köklerinden çoğaltması yapılmaktadır. aşağı yukarı 8 yıllık bir yaşam döngüsüne sahip olup yılda 30 ile 60 arası bir ağaç meyve verebilir. Meyvesi çekirdeksizdir; papaya, kivi, ananas karışımı bir tadı olduğu söylenmektedir.
Carica Papayanın aksine soğuk toleransı daha fazladır, -5 dereceye kadar soğukları tolere edebilir. Aynen papaya gibi meyveleri yenebilir, meyvesuyu yapılabilir. Çeşitli kültür türleri Yeni Zelanda, Kaliforniya ,Manş Adaları, Guernsey gibi İngiltere'nin soğuktan korumalı bazı bölgeleri, İtalya'nın Sicilya, Calabria bölgelerinde yetiştirilmektedir.
BilX.Net