Kaktüsgiller (Cactaceae) Hakkında Bilgi

En Büyük İslami Forum Sitesi/Kaktüsgiller (Cactaceae) Hakkında Bilgi => Genellikle dikenlerle bezenmiş ilginç biçimli, etli gövdeleriyle yeryüzündeki öbür bitkilere pek benzemeyen kaktüslerin 2.000'i aşkın türü vardır.

Gönderen Konu: Kaktüsgiller (Cactaceae) Hakkında Bilgi  (Okunma sayısı 601 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
Kaktüsgiller (Cactaceae) Hakkında Bilgi
« : Nisan 16, 2013, 02:02:04 ÖS »
Genellikle dikenlerle bezenmiş ilginç biçimli, etli gövdeleriyle yeryüzündeki öbür bitkilere pek benzemeyen kaktüslerin 2.000'i aşkın türü vardır. Kaktüsgiller (Cactaceae) familyasını oluşturan bu türlerin hemen hepsinin anayurdu Orta ve Güney Amerika ile Kuzey Amerika'nın güney kesimleridir. Ama bazı kaktüs türleri dünyanın başka sıcak ve kurak bölgelerine, örneğin Güney Afrika ve Akdeniz Bölgesi'ne de yayılarak oraların da yerli bitkisi haline gelmiştir. Kak­tüsler iklimi uygun olmayan bölgelerde özen­le büyütülürken kendi doğal ortamlarında son derece arsızdır ve çabucak yayılırlar. Örneğin ABD'nin Arizona eyaletinde olduğu gibi bazı bölgelerde geniş kaktüs ormanları oluş­muştur.
Kaktüslerin dikenli bir topu ya da kavunu, bir ağacı, boruyu, fıçıyı, mumu, kalın bir sicimi, hatta tüylü bir tırtılı andıran çok değişik biçimleri vardır. Boyutları da biçimle­ri kadar değişken olan bu bitkilerin bazısı bir parmak, bazısı da bir ağaç büyüklüğündedir. Örneğin, dev saguaro kaktüsünün (Carnegiea gigantea) boyu 15 metreye ulaşır.
En çok çöllerde ve kurak iklimli yerlerde yetişen kaktüsler yağışın hemen hemen yok denecek kadar az olduğu bu ortamlara uyum sağlayabilmek için öbür bitkilerden çok farklı bir evrimleşme geçirmiştir. Örneğin, gövdele­rinin dışı sertleşip kalınlaşarak ve mumsu bir katmanla kaplanarak su geçirmez bir yapıya dönüşmüş, içi de ya tümüyle boşalarak ya da süngersi bir özellik kazanarak su tutabilir hale gelmiştir. Kökleri ise derinlerdeki suya ulaşa­bilmek için iyice uzamıştır. Kaktüsler yağışlı dönemlerde toprağın derinliklerinden aldıkla­rı suyu kurak mevsimlerde kullanmak üzere gövdelerinde biriktirirler. Bu gövdeler yalnız­ca su deposu olarak görev yapmaz, ayrıca hücrelerindeki klorofil denen yeşil renk mad­desinin yardımıyla besin de üretir. Öbür bitkilerde besin üretme işini temel olarak yapraklar üstlenmişken kaktüslerin çoğunun bildiğimiz anlamda yaprağı yoktur; yapraklar genellikle aşırı su kaybını önlemek üzere pul ya da diken haline dönüşmüştür. Birkaçı dışında çoğu dikenli bir yapıya sahip olan bu bitkilerin bazılarında 50 binden çok diken bulunabilir. Büyüklüğü, inceliği ve kalınlığı türe göre değişen dikenler, bitkileri gövdeler­deki sudan yararlanmak isteyen hayvanların saldırılarından korur. Kaktüslerin sarı, mor, kırmızı ya da pembe renkli, genellikle iri ve alımlı çiçekleri vardır. Bazı türler her yıl, bazıları ise çok uzun aralarla, örneğin, beş yılda bir çiçek verir.
Kaktüsler hem ilginç biçimleri, hem de parlak renkli çiçekleri için dünyanın pek çok yerinde yaygın biçimde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Çiçekçilikte ayrı renkli iki değişik türün birbirine aşılanmasıyla elde edilen ol­dukça ilginç görünümlü kaktüs çeşitleri geliş­tirilmiştir. Ülkemizde de "kaynanadili" denen kaktüsler başta olmak üzere irili, ufaklı pek çok kaktüs türü yetiştirilir. Çoğu kez diken­lerle kaplanmış etli yaprakları andıran yassı gövdeleriyle tanınan kaynanadilleri Opuntia cinsinde yer alır. Gene, aynı cinsten frenkin­ciri ya da hintinciri denen bir başka tür (Opuntia ficusindica) ise yurdumuzun Akde­niz ve Ege kıyılarında kendiliğinden yetişir. Ağaççık boyutuna ulaşabilen bu türün meyve­leri yöre halkı tarafından toplanarak yenir. Genellikle iri bir yumurta büyüklüğüne ula­şan frenkinciri meyvelerinin bol dikenli, zarımsı bir kabuğu ve çok sayıda iri tohum içeren turuncu renkli yumuşak ve sulu eti vardır. Amerika'da da çeşitli kaktüs türlerinin meyvelerinden ve sulu gövdelerinden alkollü ya da alkolsüz içecekler hazırlanır ve reçel yapılır. Ayrıca, uyuşturucu bileşikler içeren bazı kaktüs türlerinin özsuları Amerika Yerli-leri'nce dinsel törenlerde kullanılır.
En iyi kil, kum ve kireç karışımı topraklar­da yetişen kaktüsler tohumdan ya da ana bitkilerden ayrılan küçük bitkiciklerden ço­ğaltılır. Özenli bir sulama gerektiren bu bitki­ler aşırı sulandığında çürür, tümüyle susuz bırakıldığında ise diriliklerini kaybederler. Kendi doğal çevrelerinde belirli bir süre her türlü etkinliği durdurup bir tür kış uykusuna yattıkları için özellikle çöl tipi kaktüslere kış boyunca yalnızca 15 günde bir su verilmelidir.

Bilimsel Sınıflandırma

    Alem: Plantae (Bitkiler)
        Şube: Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)
            Sınıf: Magnoliopsida (İki çenekliler)
                Takım: Caryophyllales
                    Familya: Cactaceae (Kaktüsgiller)

Kaktüsgiller (Cactaceae), gövdeleri etli ve yaprakları diken şeklini almış bir çiçekli bitkiler familyasıdır.
Kaktüs, cins adı olmamasına rağmen, kaktüsgiller familyasını oluşturan gövdeleri etli, yassılaşmış ve sulu olan, yaprakları diken şeklini almış bütün çiçekli bitkilere verilen ortak addır.
Genellikle çöllerde ve tropiklerde yaygınlardır. Sukkulent gövdeleri aynı zamanda özümleme görevini de yapar.
Çölde yetişen Saguaro, en büyük kaktüslerden biridir. Yetişkinleri genellikle 12 metre boya ulaşır, nadiren de 15 metreyı aşanları bulunur.
kaktüsgillerin suya ihtiyaçları çok azdır. bolsulu ve çok yağışlı hava istemezler.
Kaktüsler çok yağış ve su istemeyen bitkilerdir. Genellikle çöllerde ve sıcak iklimlerde yetişirler. Kökleri çok uzun ve kalındır. Bu özellikleri ve yapraklarının diken şeklinde olmaları, onları diğer bitkilerden ayırır. Kaktüslerin eni ve boyu iyi beslendiği takdirde oldukça uzun ve kalındır. Bazı kaktüslerin dikenleri zehirli olabileceği gibi, her şekilde deriye battığında ince dikenleri yüzünden çok can acıtırlar ve çıkarılmaları zordur.

Cinsler
Kaktüsgillere ait önemli bazı cinsler şöyledir:

    Acanthocereus
    Acharagma
    Armatocereus
    Arrojadoa
    Arthrocereus
    Astrophytum


    Austrocactus
    Austrocylindropuntia
    Aztekium
    Bergerocactus
    Blossfeldia
    Brachycereus
    Brasilicereus
    Brasiliopuntia
    Browningia
    Calymmanthium
    Carnegiea
    Cephalocereus
    Cephalocleistocactus
    Cereus
    Cintia
    Cipocereus
    Cleistocactus
    Cochemiea
    Coleocephalocereus
    Consolea
    Copiapoa
    Corryocactus
    Coryphantha
    Cumulopuntia
    Cylindropuntia
    Dendrocereus
    Denmoza
    Discocactus
    Disocactus
    Echinocactus
    Echinocereus
    Echinomastus
    Echinopsis

Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın. Adı: Echinopsis_maximiliana1PCJO.jpg Gösterim: 41 Boyutu: 58.9 KB
Echinopsis maximiliana

    Epiphyllum
    Epithelantha
    Eriosyce
    Escobaria
    Escontria
    Espostoa
    Espostoopsis
    Eulychnia
    Facheiroa
    Ferocactus

Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın. Adı: Ferocactus1.jpg Gösterim: 41 Boyutu: 89.8 KB
Ferocactus pilosus

    Frailea
    Geohintonia
    Grusonia
    Gymnocalycium
    Haageocereus
    Harrisia
    Hatiora
    Hylocereus
    Isolatocereus
    Jasminocereus
    Lasiocereus
    Leocereus
    Lepismium
    Leptocereus
    Leuchtenbergia
    Lophophora
    Maihuenia
    Maihueniopsis
    Mammillaria
    Mammilloydia
    Matucana
    Melocactus
    Micranthocereus
    Mila
    Miqueliopuntia
    Myrtillocactus
    Neobuxbaumia
    Neolloydia
    Neoraimondia
    Neowerdermannia
    Obregonia
    Opuntia

Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın. Adı: Figa_de_moro_05.JPG Gösterim: 40 Boyutu: 59.3 KB
Kaynana dili ve meyveleri (Opuntia spp.)

    Oreocereus
    Oroya
    Ortegocactus
    Pachycereus
    Parodia
    Pediocactus
    Pelecyphora
    Peniocereus
    Pereskia
    Pereskiopsis
    Pilosocereus
    Polaskia
    Praecereus
    Pseudoacanthocereus
    Pseudorhipsalis
    Pterocactus
    Pygmaeocereus
    Quiabentia
    Rauhocereus
    Rebutia
    Rhipsalis
    Samaipaticereus
    Schlumbergera
    Sclerocactus
    Selenicereus
    Stenocactus
    Stenocereus
    Stephanocereus
    Stetsonia
    Strombocactus
    Tacinga
    Tephrocactus
    Thelocactus
    Tunilla
    Turbinicarpus
    Uebelmannia
    Weberbauerocereus
    Weberocereus
    Yungasocereus
BilX.Net