Kimyon (Cuminum cyminum) Hakkında Bilgiler

En Büyük İslami Forum Sitesi/Kimyon (Cuminum cyminum) Hakkında Bilgiler => Kimyon 260px-Koeh-198     Bilimsel sınıflandırma         Alem: Plantae (Bitkiler)             Bölüm: Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)

Gönderen Konu: Kimyon (Cuminum cyminum) Hakkında Bilgiler  (Okunma sayısı 405 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
Kimyon (Cuminum cyminum) Hakkında Bilgiler
« : Nisan 16, 2013, 03:26:09 ÖS »

Kimyon
260px-Koeh-198

    Bilimsel sınıflandırma
        Alem: Plantae (Bitkiler)
            Bölüm: Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)
                Sınıf: Magnoliopsida (İki çenekliler)
                    Takım: Apiales
                        Familya: Apiaceae (Maydanozgiller)
                            Cins: Cuminum
                                Tür: C. cyminum
                                    Binominal adı Cuminum cyminumTohumlar tüketim için genelde toz haline getirilir


Kimyon (Cuminum cyminum), maydanozgiller (Apiaceae) familyasından Mayıs-Haziran ayları arasında, beyaz ve pembemsi renkli çiçekleri açan, 40-60 cm boyunda, bir yıllık otsu bir bitki türü. Anavatanı Doğu Akdeniz ve Orta Doğu'dur.

Morfolojik özellikleri

Gövdeleri dik, üstte dallanır. Yaprakları iplik gibi parçalı ve tüysüzdür. Çiçekler şemsiye durumunda toplanmışlardır. Şemsiye, 3-5 saplıdır. Çiçekler beyaz veya pembe renklidir. Meyvesi köşeli, oval şekilli, 4-5 mm boyundadır. Temmuzda meyveler olgunlaşır. Özel kokuludur ve meyvaları sabit ve uçucu yağ, tanen ve reçine taşımaktadır. Midevi, gaz giderici, terletici olarak kullanılır. Aynı zamanda özellikle Kuzey Afrika, Orta Doğu, batı Çin, Hindistan ve Meksika mutfağında çok kullanılan bir baharattır.

Kullanımı

Kimyon baharatı, kimyon bitkisinin olgunlaştıktan sonra toplanıp kurutulan tohumlarından ya da bu tohumların öğütülmesinden elde edilir. Keskin, acı ve biraz sert bir tadı vardır. Özellikle et yemeklerine katılır. Kebap gibi pek çok yöresel yemekte, ayrıca bazı içkilere ve hamur yemeklerine çeşni katmak için kullanılır.

Dağılımı

Kimyonun genel olarak en sık yetiştiği yerler: İran, Özbekistan, Tacikistan, Türkiye, Fas, Mısır, Hindistan, Suriye, Meksika ve Şili'dir. Türkiye'de, Ege ve Karadeniz Bölgesinde kültür olarak yetiştirilir. Hindistan'da kimyon jiira olarak, Pakistan/İran'da ziira olarak, batı Çin'de ziran olarak adlandırılır.
BilX.Net