En Büyük İslami Forum Sitesi

Dersler Ödevler => Lise Bilgileri => Biyoloji => Konuyu başlatan: administrator - Eylül 27, 2012, 12:20:29 ÖS

Başlık: Saçın Yapısı Nasıldır Saçın Yapısı Hakkında Bilgiler
Gönderen: administrator - Eylül 27, 2012, 12:20:29 ÖS
Saçlar uzun keratin içerikli yapılardır. Keratin kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteindir. Tırnaklar da keratin yapıdadır. İnsan vücudundaki diğer proteinler gibi keratin de amino asit olarak adlandırılan küçük moleküllerin birleşmesinden oluşmuş büyük bir moleküldür. Amino asitler tespih taneleri gibi ardarda dizilerek büyük proteinleri oluştururlar.

Tek bir saç telinin çapı milimetre arasındadır.

Epidermis derinin en dış tabakasıdır. Her saç teli epidermisteki bir çentikten çıkar. Saç iki bölümden oluşur: Saç kökü ve saç gövdesi.

SAÇ KÖKÜ

Saç teli saç kökünden çıkar. Bu çay bardağına benzer yapıda küçük bir girintidir.

Saç kökünün deri içinde kalan kısmının en uç bölümüne saç soğanı denir. Saç soğanı canlı ve sürekli bölünen hücrelerden oluşmuştur. Bu hücreler silindirik yapıdaki uzun onu üreten hücrelere de melanosit denir. Erkeklik hormonlarının (androjenler) reseptörlerinin de bu bölümdeki hücrelerin üzerinde olduğu bilinmektedir.

Saç soğanının en dip kısmında dermal papilla olarak adlandırılan ve damar yumağı içeren yapı bulunur. Bu yapı saçların büyümesi ve beslenmesi için çok önemlidir. Her bir saç kökü bir iç ve bir dış kök kılıfı tarafından çevrelenmiştir. Dış kök kılıfının sonlandığı yerde epidermis başlar.

Saç kökünün çevresinde ve bitişiğinde bir takım salgı bezleri de bulunur. Bunların en önemlileri saçları kayganlaştıran yağı (sebum) salgılayan yağ (sebase) bezleridir.

SAÇ GÖVDESİ

Saçın derinin dışında kalan kısmına saç gövdesi denir. Saç gövdesi keratine dönüşmüş ölü hücreler bunları bir arada tutan bazı maddeler ve bir miktar sudan ibarettir. Saçı kesilen kişinin hiçbir acı hissetmemesinin nedeni işte bu yapıdır.

Saç gövdesi üç tabakadan oluşur. En içteki tabaka medulla olarak adlandırılır ve sadece uzun ve kalın saçlarda bulunur. Keratin liflerinden oluşan korteks saçın orta tabakasını oluşturur. Saç teline esneklik sağlamlık ve renk veren katman kortekstir.

Saç gövdesinin en dış tabakası kütikül olarak adlandırılır. Bu renksiz ve ince tabaka ölü hücre kalıntılarının 6-10 kat halinde birbirlerinin üzerine sarılmasından oluşmuştur ve saç korteksini koruyucu bir görev üstlenir.