Polen Bilimi Palinoloji Hakkında Bilgiler

En Büyük İslami Forum Sitesi/Polen Bilimi Palinoloji Hakkında Bilgiler =>     Palinoloji; çiçektozu, spor ve tohumların tanımlanmasını ve sınıflandırılmasını inceleyen bilim dalı. Botanik biliminin bir alt dalı olan

Gönderen Konu: Polen Bilimi Palinoloji Hakkında Bilgiler  (Okunma sayısı 685 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
Polen Bilimi Palinoloji Hakkında Bilgiler
« : Nisan 16, 2013, 01:19:33 ÖS »
    Palinoloji; çiçektozu, spor ve tohumların tanımlanmasını ve sınıflandırılmasını inceleyen bilim dalı.

Botanik biliminin bir alt dalı olan palinoloji, polen sporlarını araştıran bilim dalının adıdır. Palinoloji terimi ilk kez Hyde ve Williams tarafından 1944'de kullanılmıştır. Etimolojik olarak, Hyde ve Williams "palinoloji"yi, Yunanca "paluno" (serpmek) ve "pale" (toz) kelimelerinden türetmiştir.
Özellikle son yıllarda yapılan önemli araştırmalar ve bulgularla palinoloji çok gelişmiştir. Bir çok altdalının (adli palinoloji, polen fizyolojisi, polen morfolojisi vb.) çıkmasının yanı sıra, palinoloji tıbbi araştırmalar açısından da fazla ilerleme kaydetmiştir. Tıbbi açıdan kaydedilen gelişmenin en büyük nedeni polenlerin alerjik reaksiyonlar oluşturup neden olduğu hastalıklar (astım vs.) üzerine yapılan yeni araştırmalardır. Aynı zamanda, pollenleri yiyecek olarak toplayan hayvanlar (bal arısı vb.) üzerinde yapılan araştırmalarda palinolojinin gelişmesinde ve yeni palinoloji alt dallarının oluşmasında büyük bir role sahiptir. Bunların dışında, palinoloji aynı zamanda fosilleşmiş polenleri de incelediğinden, jeoloji ile yakından ilgili yeni palinoloji alt dalları oluşmuştur.
BilX.Net