Zelimhan Yandarbiyev Kimdir Zelimhan Yandarbiyev Hayatı

En Büyük İslami Forum Sitesi/Zelimhan Yandarbiyev Kimdir Zelimhan Yandarbiyev Hayatı => Zelimhan Yandarbiyev ( 1952) Çeçenistan Cumhuriyeti İkinci Cumhurbaşkanı 1952 yılında Kazakistan'da doğdu. Kendi yaş grubundaki diğer Çeçenler gibi

Gönderen Konu: Zelimhan Yandarbiyev Kimdir Zelimhan Yandarbiyev Hayatı  (Okunma sayısı 1662 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
Zelimhan Yandarbiyev Kimdir Zelimhan Yandarbiyev Hayatı
« : Eylül 25, 2012, 03:47:09 ÖS »
Zelimhan Yandarbiyev ( 1952) Çeçenistan Cumhuriyeti İkinci Cumhurbaşkanı


1952 yılında Kazakistan'da doğdu. Kendi yaş grubundaki diğer Çeçenler gibi sürgünde dünyaya geldi. Çeçen İnguş Devlet Üniversitesi ve Moskova'daki Edebiyat Fakültesi'ni bitirdi. Yayınlanmış kitapları ve şiirleri bulunmaktadır. Yazdığı eserlerin bazıları İngilizce ve Türkçe'ye de çevrildi.

1977 yılında siyasete atıldı. Siyasetle direk teması 1989'da oldu. O dönemde Çeçenistan'da kurulan bağımsızlık yanlısı Vaynah Demokratik Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı. Ayrıca aynı dönemde kurulan Kafkas Dağlı Halkları Konfederasyonu kurucuları arasındaydı.

1991'de Çeçenistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra yapılan ilk seçimlerde Çeçen Parlamentosu'nda yer aldı. 1993'de Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine getirildi.

1996 yılında Cahar Dudayev’in şehit edilmesi üzerine Çeçen-İçkeriya Cumhuriyeti İkinci Cumhurbaşkanı oldu. Aynı zamanda Kuzey Kafkasya'daki İslami Uyanış ve Kalkınma Teşkilatı'nda başkan oldu.

Çeçenistan Cumhurbaşkanı Aslan Mashadov’un tüm İslam ülkeleri temsilciliğini yürüttü. 13 Şubat 2004 tarihinde Rus istihbaratının arabasına koyduğu bombanın infilak etmesi sonucunda öldürüldü.
BilX.Net