Algılayıcı Nedir Algılayıcı Ne Demektir Hakkında Bilgi

En Büyük İslami Forum Sitesi/Algılayıcı Nedir Algılayıcı Ne Demektir Hakkında Bilgi => Algılayıcı - Algılayıcı Nedir - Algılayıcı Hakkında - Fizikte Algılayıcı Algılayıcı, Isı, ışık, nem, ses, basınç, kuvvet, uzaklık, ivme, pH gibi,

Gönderen Konu: Algılayıcı Nedir Algılayıcı Ne Demektir Hakkında Bilgi  (Okunma sayısı 933 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
Algılayıcı - Algılayıcı Nedir - Algılayıcı Hakkında - Fizikte Algılayıcı


Algılayıcı, Isı, ışık, nem, ses, basınç, kuvvet, uzaklık, ivme, pH gibi, fiziksel ya da kimyasal büyüklükleri elektrik sinyallerine çeviren düzeneklerin genel adıdır.
Elektrikle çalışan ölçüm cihazlarının ölçülecek büyüklükten etkilenen ünitesinin adıdır.
Yabancı bir kelime olan sensor (algılayıcı) dilimizde de aynen kullanılabilmektedir.
Ses algılayıcına mikrofon denir.
Pek çok tipte ışık algılayıcısı vardır. foto direnç, foto diyod, foto transistör, fotosel örnek verilebilir.
Kuvvet ölçümünde kullanılan algılayıcılara örnek olarak strain gauge (gerilme ölçer) verilebilir. Kapasitif ve endüktif prensipte çalışan kuvvet ölçerler de vardır.
Isı algılayıcılarına örnek olarak termo coupler (ısıl ikili), termistor verilebilir.

Sayısal Fotoğraf makinesi'nde Algılayıcılar

Fotoğraf makinesi, video kamera gibi sayısal (dijital) görüntüleme aygıtlarında, görüntü bilgilerini algılayan ve elektronik ortamda işlenebilir sinyallere dönüştüren temel elemandır.
Işığa duyarlı algılayıcılar bunlara bağlı olan mikroişlemci sayesinde, yakalanan görüntüyü sayısal oratama aktarılır. Resim kalitesini belirleyen tek etmen kullanılan algılayıcı bağlı değildir. Optik sistem ve verinin "firmware (donanım yazılımı) ile işlenme şekli de ayrı bir önem taşır.
Sayısal Dijital kameralarda, başlıca iki tür algılayıcı kullanılır. Bunlardan biri CCD (Charge-coupled Device) algılayıcı, diğeri ise, CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor - Metal oksit yarıiletken) algılayıcıdır. Ayrıca Foveon denen 3 rengi tek pikselde yakalayabilen algılayıcı türü de vardır.
BilX.Net