Flashta Klavye Kısayolları

En Büyük İslami Forum Sitesi/Flashta Klavye Kısayolları => Menüleri,arac çubuklarını ve düğmelerin Flash ‘la çalışmayı kolaylaştırmasına karşın,bezen bir işi yapmak için bir veya iki düğmeye basmaktan daha

Gönderen Konu: Flashta Klavye Kısayolları  (Okunma sayısı 4014 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
Flashta Klavye Kısayolları
« : Aralık 04, 2010, 12:22:29 ÖS »
Menüleri,arac çubuklarını ve düğmelerin Flash ‘la çalışmayı kolaylaştırmasına karşın,bezen bir işi yapmak için bir veya iki düğmeye basmaktan daha hızlı bir yol yoktur.Flash ile kesmek ,kopyalamak,silmek,sahne eklemek ve kaldırmaktan,kare eklemeye ve silmeye,kareleri gösterme ve gizlemeye kadar her tür işi klavye kısayollarını kullanarak yapabilirsiniz.

Flash artık kullanıcılara kendi klavye kısayollarını yaratmak veya atama imkanı sağlayarak klavye kısayollarını yeni bir düzeye taşıyor:İstediğiniz satırda özel kısayolu ayarlayabilir ve bunları özel bir klavye kısayolu grubu halinde kaydedebilirsiniz.Aslında,Flash yüklenmiş durumda çok sayıda hazır grupla gelir;Bunların arasında var sayılan klavye kısayolları  ve PhotoShop,Fireworks.Freehand 9 ve Illustrator gibi değer program tarafından kullanılan kısayol grupları da vardır.

Klavye kısayollarının taratılması ve düzenlenmesi KeyBoard Shortcuts (klavye kısayolları)iletişim kutusundan yapılır.

Keyboard Shortcuts İletişim Kutusunu Açmak
Edit> Keyboard Shortcuts’ı seçin.önce arabirimi inceleyelim,sonra bir klavye kısayolu grubunun nasıl yaratıldığını göreceğiz .
•   Current Set(geçerli grup): Keyboard Shortcuts iletişim kutusunu açtığınızda,bu açılır listede kullanılmakta olan klavye kısayollarının listesi görünür.Buna ek olarak,bu kutuyu başka bir kısayol grubunu seçmek için kullanırsınız.
•   Duplicate Set(Grubu çoğalt)düğmesi:Seçili haldeki geçerli grupla aynı kısayollarla sahip bir kısayol grubu kopyası yaratır.Bu sayede,özel bir grup yaratmak için bir başlangıç noktası sağlar
•   Rename Set(Grubun adını değiştir) düğmesi:Seçtiğiniz kısayol grubunun adını değiştirmekte kullanacağınız Rename iletişim kutusunu açar.Bu eylemi var sayılan Flash 5 kısayolları üzerinde yapamazsınız.
•   Delete set(Grubulu sil) Düğmesi:Seçili haledeki klavye kısayolları  grubunu siler.Bu eylemi var sayılan Flash 5 kısayolları grubu özerinde yapamazsınız.
•   Commands(Komutalar):Üç kısayol komutları kategorisi vardır:Draving Menu Commands(çizim menüsü komutları),Draving Tools(çizim araçları) Test Movie Menu Commands(Film testi menüsü komutları).Bu açılır listeden bir kategori seçmeniz,o kategori için ayarlanabilecek tüm komutları gösterir.Commands açılır listenin altındaki commands kutusu,seçilen kategorideki komutların hiyerarşik listesini gösterir.
•   Commands List(komut listesi):Bu,seçilen komut kategorisine dayanan hiyerarşik bir listedir(yukarı bakın);klavye kısayoluna sahip olabilecek tüm komutları gösterir.
•   Description(açıklama);Commands penceresinde bir menü komutu seçildiğinde,bu alanda seçilen komuta dahil kısa bir açıklama ğörünür.
•   Add/Delete Shortcut(kısayol  ekle/sil) düğmeleri + ve –düğmeleri  belirli komutlarla ilişkili kısayolları eklemenize ve silmenizi sağlar.Shortcut penceresi commands penceresinde seçili haldeki komutlar ilşkili kısayolların listesini gösterir.
•   Shortcuts List(kısayol listesi) Commands penceresinde seçili komutla ilişkili tüm klavye kısayollarını gösterir.
•   Pres Key(tuşa bas):Seçili haldeki kısayol için tuş kombinasyonunu (Shortcuts pencerisinde göründüğü gibi) veya belirli bir kısayol için sizin girdiğiniz yeni tuş kombinasyonunu gösterir.
•   Change(Değiştir)düğmesi:Press Key  kutusunda görünen tuş kombinasyonunu,Shortcut pencereinde seçili durumdaki kısayolla ilişkilendirir.

Artık arabirimi tanıdığınıza göre,bir özel klavye kısayolu grubunun yaratılmasındaki işlemleri görelim.

Özel Bir Klavye Kısayolları Grubunun Yaratılması
1.Key board Shortcut iletişim kutusu açıkken Current Set açılır listesinden mevcut bir gurubu seçin
2.Duplicate düğmesine tıklayın.Açılan Dublu cate  iletişim kutusunda bir isim verin ve  OK’e tıklayın
3.Commands açılır listesinden bir komut kategorisi seçin Commands listesinde o kategorideki komutların Hiyerarşik listesi belirir.
4.Commands listesinden bir komut seçin.İletişim kutusunun Description alanında komutun bir açıklaması görülür.
5.seçili haldeki komutla bir tuş kombinasyonunu ilişkilendirmek için,Add(+) düğmesine tıklayın.Tuş kombinasynonunu değiştirmek için, Shortcuts düz yazı listesinden seçin.
6.Press Key metin kutusunu seçin,sonra seçili haldeki komutla ilişkilendirmek istediğiniz tuş kombinasyonunu seçin
7.Change düğmesine tıklayın .
8.komutlarla ilişkili kısayollar eklemek veya düzenlemek için bu adımları tekrarlayın.
9.OK  düğmesine tıklayarak iletişim kutusunu kapatın ve yeni kısayolunuzu etkinleştirin.
BilX.Net