En Büyük İslami Forum Sitesi

Eğlence & Hobiler => Hayvanlar Alemi => Konuyu başlatan: administrator - Mart 13, 2013, 10:14:44 ÖS

Başlık: Batı Elmas Sırtlı Çıngıraklı Yılanı (Crotalus atrox) hakkında bilgi
Gönderen: administrator - Mart 13, 2013, 10:14:44 ÖS
Bilinen adları: Batı elmas sırtlı çıngıraklı yılanı,Teksas elmas sırtlısı.
Batı elmas sırtlı çıngıraklı yılanı veya baklava sırtlı (Crotalus atrox) ABD ve Meksika'da bulunan bir çukur engerek türüdür. Meksika'nın kuzeyinde yılan ısırığı sonucu meydana gelen ölümlerin birinci ve ABD'de doğulu elmas sırtlının (crotalus adamanteus) ardından ikinci sorumlusudur.Şimdiye kadar tanınmış herhangi bir alt türü bulunmamaktadır.
Türün beklenen yaşam süresi 20 yıldan fazladır ancak avlanma ve insanların yayılması dolayısı ile ömürleri genellikle daha kısadır. Çiftleşme mevsimi dışında, Kuzey Amerika'nın en agresif çıngıraklı yılanlarından biridir. Yüzleşme durumunda çok nadiren geri çekilir. Tehdit edildiklerinde genellikle, saldırganı uyarmak amaçlı kıvrılıp çıngıraklarından ses çıkarırlar. İnsanların yakınlarında bulunan çıngıraklı yılanların, yerlerinin belli olmaması için çıngıraklarını kullanmadığında dair bir şüphe bulunmaktadır. Ancak bu hipotezi detekleyen çok az kanıt vardır. Ancak avlanırken çıngıraklarını avlarının dikkatinin dağıtmak ve korkutmak için kullandıkları bilinir.
Kışın mağaralarda veya oyuklarda, bazen diğer türden yılanlarla bir arada kış uykusuna yatarlar. Elmas sırtlılar kötü tırmanıcıdırlar. Yetişkinlerin doğal bir avcısı olmamasına rağmen, genç ve ergen bireylerin şahin, kartal ve diğer yılanlar tarafından avlandıkları bilinmektedir.
Ekim ve Mart arasında aktif değillerdir. Ancak bazı ılık kış günlerinde güneşlenirken görülebilirler.
Çıngıraklı yılanlar vivipardır. Gebelik süresi altı yedi ay kadar sürer. Dişiler 30 cm boyunda 25 yavru doğurabilirler. Yavrular doğdukları andan itibaren zehirli ısırık atabilme kapasitesine sahip olurlar.

(http://img191.imageshack.us/img191/1092/61915939.jpg)