Cüce Suaygırı (Hexaprotodon liberiensis) hakkında bilgi

En Büyük İslami Forum Sitesi/Cüce Suaygırı (Hexaprotodon liberiensis) hakkında bilgi =>     Bilimsel sınıflandırma         Alem: Animalia (Hayvanlar)                 Sınıf: Mammalia (Memeliler)                    

Gönderen Konu: Cüce Suaygırı (Hexaprotodon liberiensis) hakkında bilgi  (Okunma sayısı 539 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
    Bilimsel sınıflandırma
        Alem: Animalia (Hayvanlar)
                Sınıf: Mammalia (Memeliler)
                    Takım: Artiodactyla
                        Familya: Hippopotamidae
                            Cins: Hexaprotodon
                                Tür: H. librensis
                                    Binominal adı Hexaprotodon librensis Morton, 1849


Cüce suaygırı (Hexaprotodon liberiensis) Batı Afrika'nın bataklıklarına ve yağmur ormanlarına özgü iri bir hayvandır. Cüce suaygırı gece ortaya çıkar. Cüce suaygırı, Hippopotamidae familyasına mensup iki türden biridir, yani en yakın akrabası daha büyük olan suaygırıdır.

Cüce suaygırı, suaygırına göre karada daha rahat hareket etmesine rağmen, aynı suaygırı gibi vaktinin çoğunu suda geçirir ve serinlemek için sudaki nemi vücudunda tutabilir. Bazen suda çiftleşir ve doğururlar. Cüce suaygırı, eğreltiotları, geniş yapraklı bitkiler, ot ve meyvelerle beslenirler.

Yabani cüce suaygırları, gece ortaya çıktıkları ve nadir bulunukları için hakkında az bilgi bulaunan hayvanlardandır. Cüce suaygırları, 19. yüzyıldan beri Batı Afrika dışında görülmemeye, 20. yüzyıldan beri hayvanat bahçelerinde sergilenmeye başlanmıştır ve hakkındaki bilgilerin çoğu da hayvanat bahçelerindekiler hakkındadır. Dünyada 300'den az yabani cüce suaygırı bulunmaktadır. Cüce suaygırlarının nesli, habitat kaybından ve kaçak avcılardan dolayı tehlikededir.

BilX.Net