Kızıl Sinek Kuşu (Selasphorus rufus) Hakkında Bilgi

En Büyük İslami Forum Sitesi/Kızıl Sinek Kuşu (Selasphorus rufus) Hakkında Bilgi => lem: Animalia (Hayvanlar) Şube: Chordata (Kordalılar) Sınıf: Aves (Kuşlar) Takım: Trochiliformes Familya: Trochilidae (Sinek kuşugiller) Cins:

Gönderen Konu: Kızıl Sinek Kuşu (Selasphorus rufus) Hakkında Bilgi  (Okunma sayısı 610 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
Kızıl Sinek Kuşu (Selasphorus rufus) Hakkında Bilgi
« : Mart 13, 2013, 10:05:38 ÖS »
lem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Trochiliformes
Familya: Trochilidae (Sinek kuşugiller)
Cins: Selasphorus
Tür: S. rufus
Binominal adı: Selasphorus rufus

Kızıl sinek kuşu (Selasphorus rufus), küçük bir sinek kuşudur.

Özellikler
Yaklaşık 8 santimetre civarında, düz ve çok ince bir gagaya sahiptir. Dişi, erkekten biraz daha büyüktür. Fotoğrafta görüldüğü gibi erişkin erkek bireyin, beyaz bir göğsü ve pas rengi bir yüzü vardır. Üst parçalar, böğrü, kuyruğu ve boğazı yanardöner bir portakal rengi-kırmızı yamaya sahiptir. Bazı erkeklerin, arkası veya tacı yeşildir. Dişinin, üst kısmı yeşil, alt kısmı beyazdır. Boğazın merkezinde bazı yanardöner portakal rengi tüyleri vardır. Koyu renk, uçları beyaz ve pas rengi kuyruğa sahiptirler. Dişileri ve nadir yeşil-arkalı erkekleri, Selasphorus sasin türünden ayırmak aşırı derecede zordur.

Davranış
Bu kuş, herhangi bir sinek kuşundan daha kuzeyde yuva yapar. Dişi, bir funda veya kozalaklı ağaçta korunan bir yerde bir yuvayı inşa eder. Erkek saldırgan bir tutumla, beslenme bölgesi içindeki yerleri savunur. Aynı erkek, birkaç dişiyle çiftleşebilir. Küçük boyutlarından dolayı, böcek-yiyen kuşlar ve hayvanlara karşı korunmasızdırlar. Sık beslenirler, gün esnasında aktif halde olurlarken, geceleri ve yemek az olduğunda metabolizmalarını yavaşlatıp, enerjiyi korumak için uyuşukluk içersine girebilirler.

Yayılış
Çoğaldıkları habitatlar, batı Kuzey Amerika, güney Alaska'dan Kaliforniya'ya, açık alanlar ve orman kenarlarıdır. Göçmendirler. Kayalık dağlar boyunca göç ederler. Birçokları kır çiçeği mevsiminden faydalanmak için Temmuz ve Ağustos'ta ovalara yakın bulunurlar.

BilX.Net