Muflon (Ovis aries orientalis) hakkında bilgi

En Büyük İslami Forum Sitesi/Muflon (Ovis aries orientalis) hakkında bilgi =>  Muflon Yabani koyun ( Ovis aries orientalis grubu) vahşi bir alt grubudur koyun Ovis aries . Popülasyonları Ovis aries Mouflons (içine bölümlenmiş

Gönderen Konu: Muflon (Ovis aries orientalis) hakkında bilgi  (Okunma sayısı 1030 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
Muflon (Ovis aries orientalis) hakkında bilgi
« : Mart 13, 2013, 10:21:11 ÖS »
 Muflon

Yabani koyun ( Ovis aries orientalis grubu) vahşi bir alt grubudur koyun Ovis aries . Popülasyonları Ovis aries Mouflons (içine bölümlenmiş olabilir orientalis grubu) ve urials veya arkars ( vignei grup). muflon tüm modern için iki atalarından biri olduğu düşünülmektedir yerli koyun ırklarının.

AçıklamaAlman orman içinde bir Avrupa muflon erkek

Muflon koyu arka çizgili ve açık renkli eyer yamalar ile kırmızı-kahverengi, kısa tüylü mont var. Erkektir boynuzlu , diğerleri sırada bazı dişiler boynuzluduryoklanır . Olgun koç boynuzu neredeyse tam bir devrim (en fazla 85 cm) kıvrıktır.Muflon yaklaşık 0.9 metre ve 50 kg (erkek) ve 35 kg (kadın) vücut ağırlıkları omuz yükseklikleri vardır.

MenzilBugün muflon yaşayan Kafkasya , Kuzey Irak , ve Kuzeybatı İran . Aralığı aslında daha da gergin Anadolu , Kırım yarımadası ve Balkanlar zaten 3000 yıl önce ortadan kaybolmuştu nerede. Muflon adaları tanıtıldı Korsika , Sardunya , Rodos ve Kıbrıssırasında neolitik olarak bilinen alttür sebebiyet veren, belki de son birkaç bin yıldır bu adaların dağlık iç kısımlarında vatandaşlığa sahip yabani evcil hayvanlar gibi, dönemin Avrupa muflon ( O. aries musimon ). Kıbrıs adasında, moulfon veyaagrino oldu sadece orada bulunan bir farklı ve endemik türler, Kıbrıs moulfon (Ovis orientalis ophion ). Kıbrıs moulfon nüfusun sadece yaklaşık 3000 hayvan içerir. Onlar şimdi adalarda nadirdir, ama tarafından vahşi hayvanlar olarak sınıflandırılmaktadır IUCN . Onlar daha sonra başarılı bir kıta haline getirilmiştir Avrupa dahil olmak üzere, İspanya , Fransa , Almanya , merkeziİtalya , İsviçre , Avusturya , Hollanda , Çek Cumhuriyeti , Polonya , Slovakya ,Macaristan , Bulgaristan , Romanya , Kanarya Adaları , ve gibi hatta bazı Kuzey Avrupa ülkeleri İsveç ve Finlandiya . Küçük bir koloni uzaktan var Kerguelen Adaları güneyindeki Hint Okyanusu ve üzerinde Veliki Brijun Adası içinde Brijuni Takımadaları ile Istrian Yarımadası içinde Hırvatistan . Yılında Güney Amerika , yabani koyun merkezi haline getirilmiştir Şili ve Arjantin . 1980'lerden bu yana, aynı zamanda başarılı bir oyun çiftlikler için getirilmiştir Kuzey Amerikaavcılık amacıyla; muflon melezleşmeyecek olarak ancak, oyun çiftliklerde, purebreds, nadir yerli koyun ve Bighorn koyun . Muflon da olmuştur av hayvanları gibi Lanai ve Hawaii Hawaii adaları içine tanıttı.
Onların normal bir yaşam ağacı hatlarının yakınında sarp dağlık ormanlardır. Kış aylarında daha düşük irtifada geçirmek.
BilX.Net