Jako Papağanlar Hakkında Bilgi

En Büyük İslami Forum Sitesi/Jako Papağanlar Hakkında Bilgi =>    Jakolar Hakında Genel Bilgiler  AFRİKA GRI PAPAĞANLARI: Gri Afrika papağanları Afrika’nın merkezi ve batısındaki birinci ve ikinci dereceden

Gönderen Konu: Jako Papağanlar Hakkında Bilgi  (Okunma sayısı 2435 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
Jako Papağanlar Hakkında Bilgi
« : Ağustos 06, 2012, 01:58:32 ÖS »
   Jakolar Hakında Genel Bilgiler

 AFRİKA GRI PAPAĞANLARI:
Gri Afrika papağanları Afrika’nın merkezi ve batısındaki birinci ve ikinci dereceden yağmur ormanlarına özgüdürler. Varlıklarından bu yana tüm kuşların en zekisi olarak isimlendirilirler. Onların insana benzer konuşma ve taklit etme yeteneği uysal nazik mizaçları onları en popüler ev hayvanı yapmıştır.Birçok tür aynı isim altında yer alır ama sadece birkaç tanesi yaygın olarak bu isim altında kabul görür.

*Kongo Afrika Gri papağanı CAG

Kimlik saptaması: Timmehler den daha uzundurlar. Boyları yaklaşık 33 cm kadardır. Tüyleri açık gri, kuyrukları parlak kırmızı ve gagalarının tamamı siyahtır.

 

Dağılım (doğal yaşam alanı bölgeleri): Principe Adaları Bioko ve Fildişi Sahillerinin güney doğusundan batı Kenya ya kadar olan kısım doğal olarak bulundukları yaşam alanlarıdır.

TANIMLAMA:

Afrika Gri papağanları orta büyüklükte papağanlardır.10-14 inch yani ortalama 30 cm uzunluğundadırlar.(Kongo türleri)

Kongo Afrika Gri,380-554 gram aralığındadır.(tüyler açık gri, kuyruk kırmızıdır.)

 

*Timmeh Afrika Gri Papağanı TAG:

Kimlik Saptaması:  Kongo Afrika Gri ‘den daha küçüktürler. Tüyler mangalkömürü grisi renginde, kuyruk koyu kestane rengidir, alt çenenin üst kısmında açık renk boynuz renginde bir alan vardır.

Dağılım: Guinea ormanlarının üst kısımlarındaki nemli batı kısmı, Guinea-Bissou’dan Batı Afrika ‘nın ağaçsız büyük ovalarının olduğu  sınır kısmı, Sierra Leone ve güney Mali doğusu, Fildişi Sahillilerindeki Bandama Nehri’nin batısındaki en az 70 km mesafede olan kısımlar   doğal olarak yayıldıkları yaşam alanlarıdır

 

 

Tanımlama:300-360 gram aralığındadır.(tüyler koyu mangal kömürü grisi, kuyruk koyu kestane rengidir.)

Afrika gri papağanlarında adında da vurgulandığı gibi aralarda beyazlar bulunur ancak baskın hâkim renk gridir.

Kuyruk türe göre değişen kırmızı ya da koyu kestane rengidir, göz çevrelerindeki alan ise genellikle beyazdır.

Ayak parmakları çift  olan hayvan türlerindendirler. Her bir ayağında 4 ayak parmağına sahiptirler. İki tanesi ön tarafta, iki tanesi arkadadır.

 

*Ghana Afrika Gri Princeps Afrika Gri:

Kimlik Saptaması: Kongo Afrika gri e benzer fakat biraz daha küçük ve koyu renklidir. Kuyruk kırmızı renktedir.

Dağılım: Fernando Po ve Principe adaları doğal olarak yayıldıkları alanlardır

 

*Cameroon Afrika Gri: (aynı zamanda büyük gümüş olarak ta bilinir)

Kimlik saptaması: Diğer Afrika Gri türlerine göre daha büyüktürler ve tüyler yakıcı parlak gümüş grisi rengindedir. . Kuyruk kırmızı renktedir.

Dağılım: Genel olarak bu türün Cameroon’dan geldiği yaygın bir görüştür fakat şimdilerde bugünkü Demokratik Kongo Cumhuriyet’inin olduğu bölgeden yayıldıkları zannedilmektedir.

 

Dr. ROB MARSHALL’ IN GÖRÜŞÜ:

Afrika’nın merkezinden yayılmaya başlamışlardır. Çok yüksek zekâya sahip papağanlardır. Kendini istemeye ve rica etmeye adamış sabırlı sahiplerdir. Eclectus un yanında bu kuşlar en zeki papağan türüdür. Gelişip büyüyen büyük bir kelime haznesine sahip yetenekleri vardır. Sahipleri ile hızlı bir şekilde algılama bildirme iletişimleri kurabilirler.

 

MÜMKÜN OLAN MUTASYONLAR / FARKLI RENKLENMELER:

Afrika grilerinde bazen baştanbaşa serpilmiş kırmızı tüyler görülür. Bu gibi kuşlardan sık sık Kral ya da Kral Griler olarak bahsedilir. Daha egzotik ve hoş oldukları için satılırlar. Siz tüylere belirleyici bir iz ya da işaret bırakmayı düşünemezsin çünkü  tüyler oldukça sağlam ve güçlüdürler. Tüy dökme zamanında ek olarak verilen antibiyotikler tüy renginin geçici değişimine neden olur. Bu geçici tüyler bir dahaki tüy dökme zamanında eski rengine dönüşecektirler. Bunun yanı sıra hastalık ve kötü beslenme ya da ilave bir besin verme başka bir ihtimaldir. Karaciğer hastalıkları, böbrek problemleri, karmaşık genetik bir problemde bu mutasyonlara neden olmuş olabilir. Bu kırmızı tüylerin zamanla artması bunun bir sağlık problemi olduğunun gözle görünen en iyi belirtisidir yâda bazen doğuştan bir genetik dönüşüm noktası olmuş ta olabilir.

Bununla birlikte bazı mutasyonlar doğal olarak onaylanmıştır. Burada kural karın da karşıdan karşıya uzanan bir bant şeridi şeklinde kırmızı bir çizgi vardır.

1998’ de ilk gri mutasyonu Güney Afrika Kuş Yetiştirme Von Van Antwerpen de ve Yeni Zelanda jaco eşi seçip yetiştirmesi yapan Bomsan da yaratılmıştır. İlk olarak burada F2 Pieds yaratılmıştır.

 

DİĞER MUTASYONLAR:

ALBİNO: pigment( renk) yok

LUTİNO: sarı pigment

EKSİK GELİŞİM: çoğunlukla beyaz fakat küçük bir yüzde de melanin

GRİZZLES: Tüylerin arasında tarak kabuğu şeklinde yumuşak pembem silik

MAVİLER/BEYAZ KUYRUK MUTASYONU: Kuyrukta beyaz pigment (renk).Bir beyaz kuyruk mutasyonu New York City de yetiştirildi. Mavi mutasyon dönüşümünde gerçekten bir maviye dönüşme olmaz, kırmızı kuyruk ya da but (popo) kısmı beyaza dönüşür.

PARİNO: Tüylerin içinde tarak kabuğu şeklinde açılma.

 

AFRİKA GRİ’LER:

Afrika gri ler güzel ve zeki papağanlardır. Uygun çevre koşulları sağlandığında ve teşvik edildiklerinde aileye mükemmel bir şekilde uyum sağlar bağlanır ve tüm yeteneklerini gösteririler. Çok fazla sevgi ve sabırla ilişkileri zamanla artar ve gelişir.

Kongo Afrika griler ve Timmeh’lerin birçok benzer kişisel özellikleri olmasına rağmen Timmehler  Kongolara göre daha erken konuşmaya başlarlar ve etrafındaki yabancı kişi ve durumlara karşı daha az sinirlidirler. Timmehler Kongo Afrika grilerden daha arkadaş canlısı ve sokulgandırlar ancak bir Afrika Gri yaşamının başından sonuna kadar sosyal gelişimi sürdürmeye devam eder.

Onların doğal zekâları oldukça yüksektir bu nedenle kolayca sıkılabilirler. Hareketsizlik, tüy yolma gibi davranış problemleri ortaya çıkabilir. Bazı şeyleri çiğneme eğilimleri vardır. Tutarlı azimli çalışabilen, çalışkan neşeli kuşlardır.

Eğer siz onu ihtiyacını ve gereksinimlerini yerine getirirseniz ömür boyu bir arkadaşa sahip olursunuz. Bir Afrika grinin yaşama ömrü ortalama 60 yıla kadar çıkabilir. Bu büyük bir sorumluluktur, bununla birlikte eğer siz gerçek bir papağan severseniz onun değerini bilirseniz yaşamınız için gerçek bir arkadaşa sahip olarak bunun karşılığını alırsınız.

Afrika gri’ leri olağanüstü algılama kavrama ve konuşma yetenekleri ile ünlüdürler. Dr. Irene Pepperger’ in bir Afrika gri papağanı olan Alex’ i de dâhil ederek yaptığı kapsamlı açıklaması gösteriyor ki bu papağanlar insanların kullandığı kelimeleri onların anlamları ile kafalarında birleştirerek çağrışım yapabiliyorlar ayrıca kusursuz taklit ve tamamen doğru eksiksiz konuşma yeteneğine sahipler.

 

 

DR. ROB MARSHALL TARAFINDAN HAZIRLANAN TABLO:

AFRİKA GRİ-
   

PSİTTACUS ERİTHACUS (LATİNCE ADI)

BÜYÜKLÜK-
   

45 CM E KADAR

EV HAYVANI OLMA ÖZELLİĞİ-
   

MÜKEMMEL

KONUŞMA YETENEĞİ-
   

MÜKEMMEL

SES DERECESİ-
   

YÜKSEK

YAŞAMÖMRÜ-
   

40-60 YIL

YETİŞTİRİLME YETENEĞİ-
   

İYİ

YUMURTA SAYISI-
   

2- 4 YUMURTA

KULUÇKA SÜRESİ-
   

21-30 GÜN

DİĞER TÜRLERLE UYUM SAĞLAMA-
   

DİĞER ZEKİ KUŞLARLA İYİ ( ÖRNEĞİN ECLECTUS İLE)

BESLENME-
   

TOHUM, ÇEKİRDEK, MEYVE VE SEBZE KEMİRMEK ÇİĞNEMEK

SAĞLIK PROGRAMLARI-
   

PAPAĞAN SAĞLIK PROGRAMLARINI TAKİP EDER

CİNSİYET-
   

KABARMA, CERRAHİ, DNA DİZİNİ
BilX.Net