Adnan Kahil kimdir Adnan Kahil biyografisi hayatı yaşamı hakkında bilgiler

En Büyük İslami Forum Sitesi/Adnan Kahil kimdir Adnan Kahil biyografisi hayatı yaşamı hakkında bilgiler => Makedonya THP Genel Başkanı öğretim üyesi, milletvekili, bakan 1960 yılında Üsküp’te doğdu. Çok partili sistemle birlikte sürekli siyasetin içinde

Gönderen Konu: Adnan Kahil kimdir Adnan Kahil biyografisi hayatı yaşamı hakkında bilgiler  (Okunma sayısı 961 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ECK_86

  • Global Moderator
  • General
  • *****
  • İleti: 2570
  • Karma: +1/-0
    • Profili Görüntüle
Makedonya THP Genel Başkanı

öğretim üyesi, milletvekili, bakan


1960 yılında Üsküp’te doğdu. Çok partili sistemle birlikte sürekli siyasetin içinde yer aldı. Önce Türk Demokratik Birliği'nde (1990 yılında TDB Milletvekili adayıydı), daha sonra birliğin partiye dönüşümü ile birlikte Türk Demokratik Partisi'nde (TDP) siyaset yaptı. TDP’nin ilk genel başkan seçimlerinde aday oldu. TDP’den ayrılarak, 1999 yılında, Türk Hareket Partisi'ni (THP) kurdu ve onun başkanı oldu. Lyupço Gyorgievski Hükümetinde, Devlet Bakanlığı yaptı. 2002-2006 döneminde mecliste VMRO-DPMNE listesinden milletvekilliği yaptı. 2006 yılında düzenlenen meclis seçimlerinde VMRO-DPMNE koalisyonunda aday olduysa da seçilemedi. Ama koalisiyon ortakları başkanı tarafından, tekrar bakanlığa getirildi. Kurulan Gruevski hükümetinde, Devlet Bakanı olarak görev aldı. Pedagoji Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak da görev yapmaktadır. Kimya bilimlerinde yüksek lisansa sahip.

Makedonya’nın bağımsızlığından sonra, Türkler çok partili sistemde, iki kez bakanlık koltuğuna oturabildi. İlk olarak Güner İsmail Kültür Bakanlığı yaptı. Ardından Adnan Kahil, devlet bakanlığı yaptı.


HABER

THP Lideri Adnan Kahil Devlet Bakanı Seçildi
Tarih: 27.08.2006

Makedonya Parlamentosunda yapılan oylama sonucunda, 68 oyla yeni hükümet onaylanmış olup, görevine resmen başlamıştır.

Bu oylama sonucunda, yeni hükümette görev alacak tek Türk olan Sn. Adnan Kahil'in de devlet bakanlığı onaylanmış bulunmaktadır.

Bilindiği üzere, seçimlerde Adnan Kahil, Türk Hareket Partisi lideri olup, seçimlerde VMRO DPMNE koalisyonunda yer almıştır.

Adnan Kahil bundan önce de bakanlık ve muhalefet milletvekilliği görevlerinde bulunmuştur.