Kısaca Pascal

En Büyük İslami Forum Sitesi/Kısaca Pascal => Pascal Programının Yapısı Program Program_Adı; Tanımlamalar Procedure ve Functionlar Ana program şeklinde kısaca tanımlamabilir. Ancak bu yapıyı

Gönderen Konu: Kısaca Pascal  (Okunma sayısı 2649 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı administrator

  • Administrator
  • General
  • *****
  • İleti: 24515
  • Karma: +3/-1
    • Profili Görüntüle
    • Toplist Ekle Site Ekle
Kısaca Pascal
« : Nisan 30, 2009, 12:24:50 ÖS »
Pascal Programının Yapısı

Program Program_Adı;
Tanımlamalar
Procedure ve Functionlar
Ana program
şeklinde kısaca tanımlamabilir. Ancak bu yapıyı biraz açarsak genel olarak bir pascal programı şu şekildedir:
Program Program_Adı;
Uses
Kullanılacak Unitler
Type
Özel veri tipleri
Const
Sabit değerler
Var
Değişken tanımlamaları
Label
Etiketler
Procedure ve Functionlar
Begin
Ana program
End.
Yukardaki yapıda kalın olan yazılar Pascalın kendi deyimleri, diğer yazılar ise bunların altına nelerin geleceğidir. Anlayacağınız Pascalda bir program Program deyimiyle başlar ve bunun hemen yanına programın ismini yazarsınız. Ve yine gördüğünüz gibi bir her program End. ile biter.

Uses: Bu deyim ile programımızın kullanacağı unitlerin isimlerini programa anlatırız. Unitlerin ne olduğunu daha sonra göreceğiz ama genelde bir pascal programının basşında Uses Crt; şeklinde bir kod bulunur. Burada Crt isimli Pascalın hazır unitlerinden birisini kullanacağımızı belirtiriz.
Type: Pascalda kendi değişken tiplerimizi oluşturabiliriz. Bu işlemi bu etiketin hemen altında yazdığımıza komutlarla yaparız.
Const: Programımızda kullanacağımız sabit verileri burdan girebiliriz.
Var: Kullanacağımız değişkenleri burada tanımlarız.
Label: Programlarımıza etiket kullanmak istersek buraya etiket isimlerini yazabiliriz.
Procedure Functionlar: Kendi yapacağımız komutlar olan procedure ve functionları buraya yazarız.
Begin: Her programın başında Begin kullanılır. Programımızın başladığını belirtir. Bu ifadeden sonra programımızı yazarız.
End: Programı bitirdiğimiz anlamındadır. Bunun altına yazılacak satırlar bir işe yaramaz, yani çalışmazlar.


Buradaki birçok şeyi daha bilmiyorsunuz ama zaten buraya da öğrenmek için geldiniz. Merak etmeyin, hepsini tek tek anlatacağım. Zaten her programda da bunların hepsini kullanmayacağız. Mesela şu da bir programdır ve ekrana Merhaba yazar:
begin
write(Merhaba);
end.
Gördüğünüz gibi ne prosedür, ne label ne var, ne de program adı var ama programımız aslanlar gibi çalışır. Bu programı Pascalda yazıp çalıştırırsanız ekrana Merhaba yazar. Ama hemen program ekranına döndüğü için bunu göremezseniz Alt+F5e basın bakabilirsiniz.
Pascalda program yapısını da kısaca gözden geçirdik. Artık biraz daha TPa (Turbo Pascal) ısınmış olduk. Sonraki derste de birkaç yazım kuralına değindikten sonra program yapmaya başlayacağız. Gerçi eğer yukardaki örneği yaptıysanız ilk programımızı yapmış olduk.
Pascalın Genel Yazım Kuralları
TPın da her programlama dilinde olduğu gibi yazım kuralları vardır. Bunları Türkçedeki imla kurallarına benzetebilirsiniz. Ancak Türkçede bir ayırma ekini ( ) ya da noktalı virgülü ( yazmazsanız karşıdaki insan cümleyi anlar fakat Pascalda ya da başka bir programlama dilinde bir noktalı virgül ya da nokta yüzüden 100lerce sayfalık programınız ya hiç çalışmayabilir ya da yanlış çalışabilir. Ama bunu söyledim diye korkmayın. Zaten Pascal sizi uyarır ve oraya ne koymanız gerektiğini söyler. Fakat zaten siz iyi bir programcı olduktan sonra bu hataları yapmayacaksınız.
• İlk olarak pascalda bütün komutlar noktalı virgül ( ile biter. Dikkat edin komutlar diyorum, satır değil. Bir satırda 3 komut varsa 3 noktalı virgül olmalı. Type, Var Const gibi ifadeler komut değildir ama bunlardan bazılarına noktalı virgül koysanız da bir zararı olmaz. Yanlış biryere noktalı virgül koyarsanız zaten Pascal bunu size söyler. Hatta noktalı virgül koymayı unutursanız da size söyler.
• Pascalda aynı satırda en fazla 126 karakter uzunluğunda yazı yazabilirsiniz. Daha uzun olursa yine TP sizi uyarır.
• Pascalda bir satırda birden çok komut kullanabilirsiniz. Her komutun sonuna koyduğumuz noktalı virgül sayesinde pascal bu komutları birbirinden ayırabilir.
• Pascalda program, değişken, sabit, label... isimleri tanımlarken harf, rakan ve alt çizgi ( _ ) dışında başka bir karekter ( ,+,/,{,*,-,é,,=,,],%,ş,@... gibi) ve boşluk kullanamazsınız. Ayrıca yine Türkçeye özel karakterleri (İ,ı,Ğ,ğ,ü,Ü,ç,Ç,Ö,ö,ş,Ş) bu tip isimlerde kullanamazsınız
BilX.Net

 

Related Topics

  Konu / Başlatan Yanıt Son İleti
0 Yanıt
3668 Gösterim
Son İleti Nisan 30, 2009, 12:26:16 ÖS
Gönderen: administrator
0 Yanıt
2081 Gösterim
Son İleti Nisan 30, 2009, 12:28:47 ÖS
Gönderen: administrator
0 Yanıt
3087 Gösterim
Son İleti Nisan 30, 2009, 12:29:31 ÖS
Gönderen: administrator
0 Yanıt
2513 Gösterim
Son İleti Nisan 30, 2009, 12:30:27 ÖS
Gönderen: administrator
0 Yanıt
3154 Gösterim
Son İleti Nisan 30, 2009, 12:32:47 ÖS
Gönderen: administrator