En Büyük İslami Forum Sitesi

Programlama Dilleri => Pascal => Konuyu başlatan: administrator - Nisan 30, 2009, 12:32:01 ÖS

Başlık: Pascal Nedir ? Nasıl Ortaya Çıktı ?
Gönderen: administrator - Nisan 30, 2009, 12:32:01 ÖS
Pascal programlama dili ilk olarak 1968 yilinda Niklaus Wirth tarafindan gelistirilmis yüksek seviyeli bir programlama dilidir. Bu dilin Turbo Pascal versiyonu günümüzde mühendislik çalismalarinda/hesaplamalarinda* ticari uygulamalarda* bilim ve egitim alanlarinda yaygin olarak kullanilir.

Turbo Pascal özellikle program yazmada ve okumada sagladigi kolaylilikla çok kullanilan dillerden biridir. Su anda en son olarak 7.0 sürümü bulunan Pascal'in program yapisi çok gelismistir. Programcinin kendi komutlarini yapmasi ve hatta komutlarini toplu halde bir dosyada saklayarak heryerden ulasabilmesi* çok gelismis program yazim editörü* genis yardimi* genis grafik kütüphanesi* çok sayida hazir kütüphanesi* Nesne Tabanli Programlamayi (Object Oriented Programming-OOP) desteklemesi* hata bulma kolayligi ve daha sayamayacagim birçok özelligi ile Pascal güçlü bir dil olma ünvanini tasiyor.

Ayrica Pascal'in Borland Pascal for Windows versiyonuyla windows tabanli program yazmaya olanak vermesi ve su anki en yaygin web tabanli programlama dilleriyle benzerligi ve Delphi'nin temelini olusturmasi onun diger dillerden farklarindan bazilari..